Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
resistbody - майстор
вт окт 04, 2022 10:54 amBLUEPUPIL написа:
Ама то туй е май основно за ГВ, а не за кутии RHS и SHS!
То смятането си е смятане... но няма да докараме до там.. бях днес на консултация, уточнихме размерите, после ги разчертах на аутокада да сметна метража и височината на гредата.. от 60 я вдигнахме на 90... то по правило според ръководството такъв тип мачта h = l/10 max.. но при мен няма да е основно носещо, а по скоро за мое спокойствие.. видях хале 12х11м което беше доста с по-паянтови профили и 20г не е мръднало.
Диагоналите ще са заварени планки 120х100x4.5 на които ще се заварят по 2 винкела 38х4... ┘|└
Столиците ще са кутия 80х40х3 през метър. Панелът ще е 5см с по-дебела ламарина от стандартното... не че ще сложа конструкция за PV без да се застраховам в столицата... ъглът не е меродавен за целогодишен добив.. но не ми се вдига повече наклона..
BLUEPUPIL - майстор
Съотношението отвор-височина на фермата трябва
да е в диапазона 10-15, твоето е 12/0.9= 13.3=О.К.


По-важно е да се спреш на най-простия и
изпитан дизайн, какъвто е ферма Pratt.


Прикачен файл:
1QW.jpg
1QW.jpg (20.95 KиБ) Видяна 1212 пъти



зелено-опън
червено-натиск



Прикачен файл:
2QW.jpg




Как е решена връзката с опората/колоната?
resistbody - майстор
Днес я завърих фермата, един клип от обръщането преди да започна заварките от другия край.. даже е боядисана но не стигна времето да я вдигнем..
https://youtube.com/shorts/MCnOW2Q9_9Y?feature=share
resistbody - майстор
Комшията казва че няма да издържат фермите... Блу как мислиш ?? Не ми се подпира по принцип...
Прикачен файл:
123.jpg
Чираче - майстор
пет окт 21, 2022 2:00 amresistbody написа:
Комшията казва че няма да издържат фермите... Блу как мислиш ?? Не ми се подпира по принцип...
123.jpg
Въпроса не е към мен, но да си кажа. Не знам дали са правени изчисления. Според мен трябва да се добави по един профил, напречно на фермата срещу всяка планка, и завършващ отново с планка. Не знам дали правилно го обясних.
nork - специалист
нед окт 16, 2022 2:47 amresistbody написа:
Днес я завърих фермата, един клип от обръщането преди да започна заварките от другия край.. даже е боядисана но не стигна времето да я вдигнем..
https://youtube.com/shorts/MCnOW2Q9_9Y?feature=share
А защо разпънките не стигат до гредата в долният край?
Като гледам снимката и клипа планката ще отнесе всичкия товар :!:
Не искам да съм лош пророк, но няма да станат нещата по този начин.
resistbody - майстор
пет окт 21, 2022 9:20 amnork написа:
А защо разпънките не стигат до гредата в долният край?
Като гледам снимката и клипа планката ще отнесе всичкия товар :!:
Не искам да съм лош пророк, но няма да станат нещата по този начин.
To това и е работата на планката, разпнките са 2 винкела 38х4, планката е 200х150х4,5
Едно време всички халета са се правили с винкел и планки, даже за носещи профили не само за разпънки...
Примерно една 30 метра ферма от винкели е с носещи 125х8, долния опъващ профил е от 90х7, а разпънките са от 50х5 моето е на половина и поради ниската височина на фермите е разделено на много повече сеции и има повече диагонали и точки за разпределяне на товара... ще видим.. винаги мога да подпра и усиля
Човека от който взимам железата има хале със същите размери и е с по паянтови профили и покрито с ЛТ ламарина
Чираче написа:
Въпроса не е към мен, но да си кажа. Не знам дали са правени изчисления. Според мен трябва да се добави по един профил, напречно на фермата срещу всяка планка, и завършващ отново с планка. Не знам дали правилно го обясних.
По принцип трябва да има вертикала след всеки триъглник, но е спестено защото тази греда по принцип не трябва, но това при халета кдето лесно се вдигат с кран фермите... тука повече я ползваме сега за монтажа, после останалите ферми ще се самоподдържат.. а и винаги мога да я напъна с телекопичните подпори и да я усилия с още желязо... освен това и самия термопанел добавя здравина на конструкцията..
ZEDYCUS - майстор
Термопанела не усилва нищо. За конструкцията нищо не мога да кажа, не разбирам, но лично аз бих подпрял временно докато се наредят всички ферми , после я махаш подпората. Сложи един хюнебек, все ще има от кофражите. :partyman:
resistbody - майстор
пет окт 21, 2022 8:22 pmZEDYCUS написа:
Термопанела не усилва нищо. За конструкцията нищо не мога да кажа, не разбирам, но лично аз бих подпрял временно докато се наредят всички ферми , после я махаш подпората. Сложи един хюнебек, все ще има от кофражите. :partyman:
е само към 160 има на долния етаж, и не са от новите вестници, а от бай Тошово време...
BLUEPUPIL - майстор
пет окт 21, 2022 2:00 amresistbody написа:
Комшията казва че няма да издържат фермите... Блу как мислиш ?? Не ми се подпира по принцип...
Прикачен файл:
QW2.jpg



Триъгълните странични ферми са поставени
не където трябва. Измести ги малко и постави
под горното стъпване вертикал както е на следния
чертеж:


Прикачен файл:
QW1.jpg
QW1.jpg (20.07 KиБ) Видяна 606 пъти

Тема "Метален профил за ферма с дължина 10 метра" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: