Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
a_stoev - майстор
Ветровото натоварване е 6kN/m2 или 600кг на квадрат. Това за варна. Мисля че по малко от 400 не видях за БГ. За съжаление сайта от който ги гледаш eurocode.BG е затворен, но може да има архив някъде.
По комунизма бяха популярни едни складове с растер 12 м ширина и колони през 6м. Търси си готови от такъв склад. Цените вървят от 3лв/кг нови до 1 или 1,50 стари. Във всеки град където има по стари складове ще ги видиш, както и във всяко ткзс. Като отида на село , ако не забравя, може да снимам.
BLUEPUPIL-2 - специалист
LazarGanev написа:
Ама тя тази схема е подходяща и за 5м, и за 20м...
За 5м. не ти трябва ферма, а пък за 20м, тази ще види голям зор при значителен преразход на стомана; Дадената от мен ферма, обича да я правят от стомана(не от дърво) и се чувства най-комфортно, когато е с отвор в диапазона 10-15м.
LazarGanev написа:
Смятал съм ферми, защитавал съм курсови работи и мога да си припомня много лесно, но като реших миналата година да правя стая над гаража - поръчах си сметките при проектант...
Правилно и мъдро решение, защото дявола се крие в подробностите, а при една ферма те са доста и са неизчерпаем източник на обърквации.
шоп - майстор
a_stoev написа:
Търси си готови от такъв склад. Цените вървят от 3лв/кг нови до 1 или 1,50 стари.
Много мъдро и точно предложение. :idea:

Готова ферма на цена 1,1 до 1,3% по-скъпо от цената за скрап :-D
Някой вече го е изчислил и изработил, не плащате за тези скъпи неща. :idea:

Плювалника и базара са налице.
BLUEPUPIL-2 - специалист
a_stoev написа:
Ветровото натоварване е 6kN/m2 или 600кг на квадрат. Това за Варна...
За Варна, основната стойност на базовото натоварване според Еврокод-1 [Въздействия върху стр. конструкции Част 1-4: Основни въздействия Натоварване от вятър Национално приложение] е 0.6KN/m2, което е 60кг/м2. И съответно натисковото натоварване върху покрива от вятър при екстремни ситуации, няма как да надмине 150кг/м2; без да го смятам в детайли мисля, че по-реалистична би била цифрата 100кг/м2.
BLUEPUPIL-2 - специалист
шоп написа:
...Плювалника и базара са налице.
Прикачен файл:
111.jpg
nikolov333 - майстор
Интересно само горните носещи ли работят на огъване, понеже на снимката хоризонталната ми изглежда доста по слаба от нужното по моите представи.. :rolleyes:
BLUEPUPIL-2 - специалист
nikolov333 написа:
...понеже на снимката хоризонталната ми изглежда доста по слаба от нужното по моите представи...
Тя работи на опън.
Прикачен файл:
222.jpg
222.jpg (12.18 KиБ) Видяна 2761 пъти
BLUEPUPIL-2 - специалист
BLUEPUPIL-2 написа:
a_stoev написа:
Ветровото натоварване е 6kN/m2 или 600кг на квадрат. Това за Варна...
За Варна, основната стойност на базовото натоварване според Еврокод-1 [Въздействия върху стр. конструкции Част 1-4: Основни въздействия Натоварване от вятър Национално приложение] е 0.6KN/m2, което е 60кг/м2. И съответно натисковото натоварване върху покрива от вятър при екстремни ситуации, няма как да надмине 150кг/м2; без да го смятам в детайли мисля, че по-реалистична би била цифрата 100кг/м2.
Ето и по-точни данни за зграда с обем подходящ за къща и с височина до 10м. разположена в открита местност в райана на Варна- изчислителното натоварване върху калкана и фасадите достига до 90кг/м2; това върху двускатен покрив с наклон 50% достига до 50кг/м2.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Като говорим за вятър, покривите с метални листа имат нужда от усилено закрепване. Интересуват ме, само закрепващите елементи от цялостната покривна с-ма, могат ли да се закупят отделно и какъв товар на вятъра от повдигане или засмукване могат да издържат, преди да се поразхлабят? Или пък, да се намерят крепежи от българския или е-пазара, но точно какви? Дали ще може да се импровизира с нещо самоделно? Колко дълъг е живота на уплътнителите и след колко време се налага подмяната им?
Прикачен файл:
3.jpg
3.jpg (112.76 KиБ) Видяна 2695 пъти
Прикачен файл:
4.jpg
4.jpg (66.54 KиБ) Видяна 2695 пъти
Прикачен файл:
5.jpg
5.jpg (49.68 KиБ) Видяна 2695 пъти
Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (94.53 KиБ) Видяна 2695 пъти
Прикачен файл:
2.jpg
skrijo - специалист
Здравейте :) . Фермата я изработих от електрозаварен профил 100х100х4 мм. Фронтоните са от стоманобетон, като заложих в тях железа за връзка със столиците. Те ще са поставени през 1 м , като разстоянието от фронтоните до металната ферма в средата е 5 метра. Какъв профил да ползвам за столиците ? ( Студено огънат профил 100х50х3 или 80х40х3 ) Благодаря на всички които дават мнения :) :drinkers: .

Тема "Метален профил за ферма с дължина 10 метра" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: