Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
шоп - майстор
kalin72 написа:
Та, ще работи ли тази система?
Ватата диша, през нея преминава и въздух и вода.

Като я махнеш малко ще подобриш нещата, но колко ще спечелиш от вентилация и колко ще загубиш от топлозагуби?

За мен компромис с покрив не се прави и трябва кардинално да се реши проблема.
В момента тези 4 отдушника вентилират само в 4 междуребрия. Ако имате вилообразен покрив с било 10 м. и мертеци през 50 см имате 48 междуребрия, а венттилирате само 4 :idea:
Друго е да има вентилация на 100%

И още един въпрос, към стрехите какви вентилационни канали имате оставени?
kalin72 - майстор
Покрива е вилен, двускатен. Просто ОСБ върху греди. И 4те вентилационни отвора, които не разбирам как ще вентилират САМО между тези две греди, между които са монтирани, след като ПОД ватата, която е между гредите, има въздух??
kalin72 - майстор
Вадим Владимиров написа:
Ако го направиш така както си описал то ще работи.
Благодаря :)
Разбирам, че е по-добре да се сложи скара върху шиндлите, и отгоре примерно метални керемиди, но това ще го оставя на наследниците :)
шоп - майстор
Вадим Владимиров написа:
За тази цел е перфектен материал!
Позволи ми да не се съглася с теб и ще обясня защо.
ОСБ двустранно е обработено и запечатано фабрично. Обаче какво се получава ако го нарежем на ивици с ширина 10-15 или 20 см

Тази 2 сряза не са обработени и запечатани с нищо. Пият вода като гъба.
Многократното поемане и отдаване на влага вследствие променящата се въздушна влажност след 5-7 или 10 години превръщат ОСБ в юфка.

Външният(долен) сряз в случая е подложен на влажноста на околния въздух, а горният сряз е подложен постояннно на влагата отнемаща се от подпокривното пространство.

Демонтирал съм тавани и подове от ОСБ след 8-10 годишна употреба и знам какво гюбре е. Фирмата която ти ми препоръча и прави покрива ми миналото лято е също номер 1, нали майстора е твой ученик и колега, но само за едно нещо не бях съгласен с него:
а имено ОСБ. На малкото места, които той искаше да го положи, аз категорично отказах и положихме двойно импрегниран сух чамов материил. Той не е по-скъп от ОСБ :)


П.П. Сега като се замисля на целият покрив има само един вложен лист ОСБ, който използвахме за една декораративна вентилационна кутия. В нея преминават 4 бр ПВЦ ф110 мм тръби от рекуператора.
Hursa - майстор
За съжаление голяма част от специалистите "напуснаха форума". А тъкмо по въпроса е имало действително голям специалист.
kalin72 написа:
Добре, пак обяснявам, защото явно не ме разбирате.
Имам 4 броя отдушници, и да, между ребрата са. Знам, че като се запушат от ватата, не работят. Както е в момента.
Питането ми е следното:
Ако махна ватата само около тези 4 отдушника, и направя тават от гипсокартон, найлон и вата (в същата последователност отдолу нагоре), дали това е правилно решение за избягване на конденз? Тоест, над гипсокартона, найлона и ватата над него ще имаме едно хубаво въздушно пространство, което нагоре опира в ребрата, между които има вата, и само там, дето има отдушници, 4 на брой, няма вата. После следва ОСБ, паропропусклива водонепропусклива мембрана, и шиндли.
Та, ще работи ли тази система?
Не знам дали правилно ви разбирам - ще имате гипсокатон, на конструкция с вата и паронепропусклива мембрана над гипсокартона. И пространството над ватата ще се вентилира - през тези четири отвора които имате? Мисля, че ватата в такъв случай ще се увлажнява, непосредствено под вентилационите отвори. Това няма да е конденза от подпокривното пространство, а от въздуха и влагата, които проникват директно през вентилационите отвори. Но аз не съм специалист, само така мисля. Т. е. мисля, че над ватата трябва да има паропропускливо фолио ("водонепропускливо"), което да не позволява на капките да попадат във ватата. Малкото попаднали върху фолиото капки ще изсъхнат от циркулацията на въздуха във образувалия се вентилационен слой. Но ако попаднат във слоя вата, те ще проникнат чак до паронепропускливото фолио и слоя вата ще възпрепятства лесното изсъхване и има голяма вероятност тази влага да се натрупва (но това е според мен).
kalin72 - майстор
Вадим Владимиров написа:
Ако го направиш така както си описал то ще работи.
Благодаря, така и ще направя. Временно решение, но нямам възможност за нов покрив.
Интересното е, че на много места под ватата има лек мухъл, което май означава, че мембраната под шиндлите не върши работа. Все пак, дори и да се изпарява влагата през ватата и мембраната, не се ли спира в шиндлите???
Вадим Владимиров - специалист
Ето защо се отварят билата.
kalin72 - майстор
Вадим Владимиров написа:
Ето защо се отварят билата.
Мда...ясно :)
Засега отворих четирите отдушника, да видим колко ще е подобрението. И ще мисля за отваряне на билото, както си описал. Благодаря :)
zMeeV - помощник
Вадим Владимиров написа:
Ето защо се отварят билата.
Сега ще Ви покажа ако не отворите билото какво се случва с дървената конструкция след 10-12 години.

https://www.dropbox.com/s/pc0ag2itkbacjx6/IMAG1562.jpg

Тема "Проблем с покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: