• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 18
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL-2 - специалист
пон юли 23, 2018 1:03 pmnautilus33 написа:
=== Но след като се поравих из нета, изчислих, че теглото само на колоните би трябвало да е около 1,5-2 тона, което ме притеснява. ===
За билната колона 0.25х0.25х3х2400=450кг
пон юли 23, 2018 1:03 pmnautilus33 написа:
=== Както казах, другият вариант е някакви импровизирани "колони" от плътни тухли единички, но ако не застъпят по някакъв начин с тухлите четворки, надали ще станат много стабилни.
Най-лекия вариант за колона ще бъде, кух стоманен профил, долу се свързва към пояса, горе ще трябва да бъде запъната и пространствено укрепена, по подходящ начин от столиците, двойни ребра и подкоси.
nautilus33 - майстор
Да, и аз така ги изчислих билните колони, другите 4 не съм ги гледал, но няма да падне пот 1,5 тона, което честно казано не знам как ще се отрази на конструкцията. Дали ти се намират някакви снимки, на покрив или по-скоро колони изпълнени по този начин? Самото захващане/укрепване в горния край ми е малко проблемно, и ми се ще нещо нагледно, за да добия престава.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Ето ти стоманен поп и дървена столица.
Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (24.86 KиБ) Видяна 1444 пъти
=== Без снимки и схема на това което искаш е трудно да получиш работещи решения.
Руди - майстор
Предлагам следното решение:
Дървена подпора (поп) в стоманена обувка с подкос
за стабилност, анкериране в пояса и зидария наоколо,
отгоре пояс.
Изображение

Препоръчвам добро импрегниране на подпората, защото
има предпоставки за конденз.
nautilus33 - майстор
Благодаря и на двамата. Нямам нито снимки, нито схема, понеже ремонта на покрива не е започнал, но ще го правим без чертежи. Варианта със стоманената подпора ми допадна повече(само трябва да измисля как да я укрепим по хоризонтал, за да няма движение напред/назад, тъй като встрани ще я държи надзида), но и другият е добър. Евентуално ще приложа един от двата към средните столици, а за билната мисля да излея колони хванати към пояса. Нещо такова Изображение
BLUEPUPIL-2 - специалист
вт юли 24, 2018 3:41 pmnautilus33 написа:
Варианта със стоманената подпора ми допадна повече( само трябва да измисля как да я укрепим по хоризонтал, за да няма движение напред/назад, тъй като встрани ще я държи надзида), но и другият е добър.
Добър начин е с използване на диагонали или по-евтиния вариант предложен от Руди с паянти. Но когато имаме ст. бет. скелет за мен най-удачното решение си остава ст. бет. колони вместо попове, без ст- бет. греди. Това е един елегантен начин за хоризонтално укрепване на покрива. По желание могат да бъдат добавени ст. бет. столици или ст. бет. греди по наклона на ската и върху тях да се поставят дървените столици.
nautilus33 - майстор
Да, но това допълнително утежнява конструкцията, която така или иначе е без стоманобетонни колони(имам предвид стоманобетонните столици и греди. Евентуално ще направя пояса и стоманобетонни колони само за билната столица, за средните ще стъпят или направо на зида или на дървени попове както е показал Руди.
Между другото днес видях едно изпълнение- мансарден етаж, при който е направен първо надзида, включително и триъгълния, и тогава е излят стоманобетонния пояс, без никакви колони обаче. и върху него лягат столиците и ребрата. Не знам доколко е удачен този вариант.
Руди - майстор
ср юли 25, 2018 2:32 pmnautilus33 написа:
Между другото днес видях едно изпълнение- мансарден етаж, при който е направен първо надзида, включително и триъгълния, и тогава е излят стоманобетонния пояс, без никакви колони обаче. и върху него лягат столиците и ребрата. Не знам доколко е удачен този вариант.
В случай, че има плоча аз препоръчвам точно зад триъгълния надзид
да има дървен поп, укрепен в зидарията, така само изглежда,
че столиците стъпват на зида.
Това на снимката не го харесвам, трябва средната колона (колони)
да продължи нагоре до пояса, за да укрепи надзида.
шоп - майстор
ср юли 25, 2018 3:34 pmРуди написа:

В случай, че има плоча аз препоръчвам точно зад триъгълния надзид
да има дървен поп, укрепен в зидарията, така само изглежда,
че столиците стъпват на зида.
Обаче ако мансардата ще е обитаема точно този дървен поп ще пречи. Ако приемем, че е с размер 150х150мм то ще навлиза на 150мм в обитаемото помещение :idea:

За да решим този проблем или трябва да правим предстенна обшивка на 150мм пред тухлената зидария или да го затваряме като "куфар"

Аз лично бих поставил метален поп 100х50х5 и предстенна обшивка + топлоизолация :) :partyman:
Така стеснението ще е само 50мм и ще имаме якост на покрива + 50мм топлоизолация.
Руди - майстор
ср юли 25, 2018 3:50 pmшоп написа:
Аз лично бих поставил метален поп 100х50х5 и предстенна обшивка + топлоизолация :) :partyman:
Така стеснението ще е само 50мм и ще имаме якост на покрива + 50мм топлоизолация.
Това са вариации на тема. И вероятно няма идеални решения.
Стоманата ще предизвиква конденз и овлажняване, каквито при дървото няма да има.
Мястото на изолацията е там, където е и на долните етажи - вероятно отвън.
Зависи как ще се организира съответното таванско (мансардно) пространство.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 18

Тема "Подмяна на покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: