• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 18
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
шоп - майстор
ср авг 29, 2018 4:28 pmnautilus33 написа:
И още нещо- колко дълги трябва да са анкерите за захващане на долната столица към стоманобетонния пояс. Столицата е 14х14см. Има едни анкери на Фишер FBN II, М10х236мм, подходящи ли са? Т.е. анкера ще влезе около 8см в пояса или не са достатъчни?
Отля ли вече пояса?
Ако не си помисли за варианта през 1 метър да бетонираш арматурно желязо ф8. Така наречените фиби или мустаци.

Като ги увиеш с помоща на две тръби над гредата 14х14 не ти трябва нито един анкер. Лесно, бързо, почти без пари :idea:
nautilus33 - майстор
Още не съм, планирано е за края на седмицата или началото на другата. Относно мустаците/фиби, доста хора казаха, че варианта с анкерите е по-надежден, та за това се насочих към тях. Иначе първоначално мислех за фиби. Или грешно са ме насочили?

ПП Какво е необходимото време за изчакване преди анкериране, и преди "завързването" на фибите?
шоп - майстор
ср авг 29, 2018 5:08 pmnautilus33 написа:
Или грешно са ме насочили?
И двата варианта са работещи:-) Няма грешно мнение за мен. Две арматурни железа ще държът не по-мално на опън а предполагам и повече от резбова шпилка ф10 с шайба и анкериране,което зависи от съвестта на майстора:-)

ПП Какво е необходимото време за изчакване преди анкериране, и преди "завързването" на фибите?
[/quote]

Всичко зависи колко бързаш:-)))
По принцип бетона набира якост мноооого време. След 20-30 дни се декофрира хоризонтален кофраж и след това бетона пак си набира якост.
Ако изчакаш 5-7 дни ще е супер, ако бързаш и на 3-ят ден става, като трябва да се внимава...
Горното го пиша от личен опи, усет и това на което са ме учили стари майстори.
Не претендирам за 100% компетентност.
nautilus33 - майстор
Ами мисля да отлея понеделник или вторник, в зависимост от това, кога ще докарат бетона. И в петък ще зидам фронтоните, а неделя или следващия понеделник ще анкерирам или евентуално завържа фибите. Единствено при фибите не ми харесва това, че ще се виждат отвън, но това е по-скоро козметичен недостатък :)

ПП на колко в бетона трябва да влязат анкерите, ако реша да избера този вариант?
Руди - майстор
ср авг 29, 2018 5:08 pmnautilus33 написа:
Още не съм, планирано е за края на седмицата или началото на другата. Относно мустаците/фиби, доста хора казаха, че варианта с анкерите е по-надежден, та за това се насочих към тях. Иначе първоначално мислех за фиби. Или грешно са ме насочили?

ПП Какво е необходимото време за изчакване преди анкериране, и преди "завързването" на фибите?
Аз бих препоръчал анкерите - просто защото са поцинковани.
Фибите бързо ръждясват, освен ако не се вземат мерки,
досега не съм виждал фиби да са минизирани или боядисани.
Освен това за да се вържат здраво, трябва чалъм и инструмент.

Освен това често се случва при бетонирането тия фиби да се килнат
на място, където са съвсем безполезни.

Пояса може да се декофрира на трети-пети ден през лятото и
да се работи нататък.
шоп - майстор
ср авг 29, 2018 5:28 pmnautilus33 написа:
. Единствено при фибите не ми харесва това, че ще се виждат отвън, но това е по-скоро козметичен недостатък :)
Ти тази стена няма ли да я мажеш или топлоизолираш?
Как така ще се виждат фибите?
nautilus33 - майстор
За сега няма. Евентуално вбъдеще, но не съм решил още.

Почнах да се повтарям, но никой не каза нищо относно дължината на анкерите?
BLUEPUPIL-2 - специалист
Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (17.71 KиБ) Видяна 1253 пъти
BLUEPUPIL-2 - специалист
Прикачен файл:
1.jpg
Прикачен файл:
2.jpg
Прикачен файл:
3.jpg
Прикачен файл:
4.jpg
Прикачен файл:
5.jpg
Руди - майстор
Напоследък в строителството навлязоха винтовите
анкери за бетон, предлагат се от повечето производители.
Според мен с тях може да се опростят детайлите за монтаж
на столицата, без предварително да се подготвят и фиксират
каквито и да е приспособления в бетона:

Изображение
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 18

Тема "Подмяна на покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: