• 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nautilus33 - майстор
Да, но работата е там, че пояса е вече излят. Какви са вариантите сега?
шоп - майстор
Върху пояса надзид:-)
nautilus33 - майстор
Сякаш не ми се ще. Нали пояса го ляхме за да легне гредата и съответно покрива на здраво. А сега ако надзидам, трябва да мисля как да хвана долната столица, която лежи на зида към пояса, за да я опаянтя.
шоп - майстор
Хваща се много лесно.

С арматурно желязо ф6 или ф8 което се прокарва като въже под пояса и над столицата се завива с помоща на две къси тръбички:-)
nautilus33 - майстор
А това, че между гредата и пояса ще има един или два реда тухли единички, няма ли да отслаби така направената конструкция? Тъй като гредата няма да лежи на плътна основа.

ПП Мислехме на частта, която е издадена да поставим греда 10см, а върху гредата 14х14 още една 6х12 и да я хванем към долната греда със винтове и/или пирони.
На снимката по-долу обмислям и друг вариант, като с оранжево съм отбелязал гредите 14х14, а с жълто тази която ще е 6х12 и ще лежи на издадената част. Обаче не съм сигурен как ще изпълнил единият фронтон ако се направи по този начин.

Прикачен файл

gredi.png
поглед отгоре
gredi.png (1.86 KиБ) Видяна 1544 пъти
krismarg - специалист
8х8 ще е достатъчна за издадената част. Може да разместите гредите спрямо пояса и наклона на покрива, на 6-те метра да са 2 десятки например, или надзид от бетонни тухли - сертифицирани. Столицата се анкерира в бетонните тухли.
nautilus33 - майстор
Решихме въпроса с долната столица. Ще поставим по-малка(8х7) на издадената част, а върху гредата 14х14 ще поставим друга, колкото е необходима. Оказва се обаче, че колкото повече питам, толкова повече се оказва, че нещата трябва да се изменят. Оказа се, че заплануваната височина на билото от 2,8 от пода е неостатъчна, а трябва да е минимум 3,40м.
И да попитам- доколко е задължително върху триъгълния надзид(фронтоните) да излея стоманобетонен пояс, хванат към пояса върху надзида, ако фронтоните са от тухли единички.
Руди - майстор
ср сеп 12, 2018 7:26 pmnautilus33 написа:
Решихме въпроса с долната столица. Ще поставим по-малка(8х7) на издадената част,
а върху гредата 14х14 ще поставим друга, колкото е необходима.
...
И да попитам- доколко е задължително върху триъгълния надзид(фронтоните) да излея
стоманобетонен пояс, хванат към пояса върху надзида, ако фронтоните са от тухли единички.
Ако сравнявам надзид и нов пояс върху стария и няколко
дървени столици една върху друга за височина, не си мисля,
че вторият вариант е по-стабилен от първия.
Върху фронтоните трябва да направиш пояс дори само затова,
че тухлите се зидат на стъпала. Дали ще го хванеш за другите
пояси е въпрос на добра практика. Нещо като да дадеш път на
пешеходец, без да има пешеходна пътека - не си длъжен, но е
хубаво като се направи.
nautilus33 - майстор
Разбирам.
Как стой въпросът с евентуални прозорци на фронтоните- предложиха ми вместо изливане на трегер, да поставя два бетонни кола, от тези градинските, за да спестя време за кофраж, изливане и чакане на бетона да стегне, за да мога да зидам върху него. Каква арматура трябва да се заложи, ако изливаме и с каква височина трябва да е трегера?
krismarg - специалист
Според мен няма нужда от пояс освен ако фронтона не е много голям (при здраво изидана единичка) .
За над прозореца си има готови щурцове на размери, ако няма взимате двойно по дълъг и режете на две.

Прикачен файл

DSC05857s.jpg
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18

Тема "Подмяна на покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: