• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 18
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nautilus33 - майстор
Имам едно питане, понеже работата по покрива доста почна да се проточва, и времето, което бях предвидил се оказва недостатъчно. Та, тъста предлага след отливането на стоманобетонния пояс, да почнем с конструкцията и като я завършим чак тогава да зидаме фронтоните. Аз пък исках да изчакаме 3 дена пояса да достигне що годе някаква якост и да зидаме фронтоните първо, така че столиците да легнат и на тях и да поемат част от товара. Та, кое е по-правилно.
Руди - майстор
Ти си прав, но аз не бих се скарал с тъста си за това.
nautilus33 - майстор
Няма да се караме :-D Просто исках да разбера кой вариант е по-добър, за да знам как да процедирам. По принцип той се дърпа понеже не е сигурен, дали ще успеем да иззидаме фронтоните, така че като поставим столиците(долна, средна и билна) те да са на правилните места, така че ребрата да са в една равнина. Как точно да постигнем това. Знам че се вдига билната или по-скоро се вдига летва с подходящата височина и с конец се определя къде ще минава долния край на ребрата. И така по този конец опънат от долната столица до билото се зида. Или се бъркам?
Руди - майстор
ср сеп 05, 2018 9:00 pmnautilus33 написа:
Как точно да постигнем това. Знам че се вдига билната или по-скоро се вдига летва с подходящата височина и с конец се определя къде ще минава долния край на ребрата.
Може да монтирате столиците на временни подпори,
дървени или метални хюнебеци, после да зидате
фронтоните.
krismarg - специалист
Бодвате стенните столици върху пояса с винтови анкери през 60см. Избирате много прави греди с най-правия ръб навън, слагате ги успоредно без да се влияете от пояса. Ако фронтона ще е с единички, в процеса на зидане се определя точно къде ще е билната столица, така че на следващ ден при монтажа и да се потопи в зидарски разтвор. Същото и за междинните столици, като нивото го определяте с конец между билната и стенната. В последствие се слагат две ребра от двете страни на фронтона и той се изижда до нивото им като се заглажда с разтвор.
Ако фронтона ще е със слаби тухли може да потопите дървени попове в него, в предвид, че е гредоред. Варианта на Руди с паянти и после да го изидате.
nautilus33 - майстор
Фронтоните ще са с тухли четворки. Първоначално мислех да са единички, но ще отнеме значително повече време за иззиждането и за това реших да са четворки. Поповете са 14х14, т.е. ако ги монтирам върху пояса, ще трябва да режа парчета от тухлите за да могат да се иззидат между поповете и външната страна на фронтона. При таолкова тънък зид между попа и външната среда, няма ли да се получава някакъв конденз? Но определено варианта е добър, тъй като ще облекчи значително гредореда.
krismarg - специалист
Нали тавана няма да се ползва за живеене, няма опасност от конденз. Изолацията на гредореда, а тавана вентилиран. В противен случай 8-10 см EPS отвън.
nautilus33 - майстор
Не, няма. Само багаж ще се складира :) Иначе правилно съм разбрал, че тухлите се режат и зидат около поповете, ако същите са вградени във вронтоние, т.е. стъпват на пояса? Или се зида до тях, но в такъв случай, зида става още по-слаб.
nautilus33 - майстор
Още един въпрос. Ако имаме такава чупка както оградената в оранжево на снимката, има ли вариант ската от тази страна да е целия в една равнина, а не както на снимката с чупка и задигнат в частта издадена навън? Издадената част е с дължина около 2,5 метра, а другата е 6м. Излиза навън с около 20см от другия зид.

Прикачен файл

PHS39_1920x1200_7.jpg
Руди - майстор
нед сеп 09, 2018 7:44 pmnautilus33 написа:
Ако имаме такава чупка както оградената в оранжево на снимката, има ли вариант ската от тази страна да е целия в една равнина...
Има вариант. Въпрос на височина на надзидовете.
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 18

Тема "Подмяна на покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: