• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 18
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nautilus33 - майстор
За челния(триъгълен) надзид какви тухли е най-добре да се ползват? С единички ще стане много тежко, но пък четворките както всички споменават, нямат голяма товароносимост. А навсякъде гледам, че го изпълняват с четворки.
шоп - майстор
чет юли 19, 2018 4:14 pmnautilus33 написа:
За челния(триъгълен) надзид какви тухли е най-добре да се ползват? С единички ще стане много тежко, но пък четворките както всички споменават, нямат голяма товароносимост. А навсякъде гледам, че го изпълняват с четворки.
Триъгълният надзид руснаците го наричат: фронтон.

На български не занам какво е точното име. Може би триъгълна зидария при вилообразен покрив :-)))))))))))))


Плътните единични тухли са тежки, но носят безпроблемно билната греда при вертикален товар.
Четворки, итонг, поротерм, газосиликат, сгурбетон, вибрирани бетонни тухли и т.н. имат мижава носеща сила във вертикал. Ако няма вертикална носеща стоманена и стоманенобетонна колона работеща на НАТИСК точно под височината на триъгълника, имаме лотария при слаб земен трус. Дори и един лек вертикален земен трус може да компроментира фронтон направен без единични плътни тухли :idea:
Успехи!
nautilus33 - майстор
Ами дали е добър вариант в такъв случай, при изливането на пояса да се върже арматура за три колони от всяка страна, т.е. по три за всеки фронтон, които да се излеят заедно с пояса, и на които да легнат само столиците(билна и средни), а останалата част да се запълни с тухли четворки. Или и това не е добър вариант, защото колоните ще утежнят допълнително конструкцията?
Или пък само под столиците да се сложат тухли четворки от пояса до столицата. Кой би бил по-добрият вариант, ако въобще има такъв от двата.
BLUEPUPIL-2 - специалист
чет юли 19, 2018 4:45 pmnautilus33 написа:
Ами дали е добър вариант в такъв случай, при изливането на пояса да се върже арматура за три колони от всяка страна, т.е. по три за всеки фронтон, които да се излеят заедно с пояса, и на които да легнат само столиците(билна и средни), а останалата част да се запълни с тухли четворки. Или и това не е добър вариант, защото колоните ще утежнят допълнително конструкцията?
Може, ако колоните са насадени в ст. бет. греда с достатъчна височина!
nautilus33 - майстор
Ами ще са насадени в самия пояс, т.е. арматурата за колоните ще бъде вързана с тази за пояса и ще се отлеят заедно с пояса. Добър вариант ли е? Обаче не знам колко ще утежнят коснтрукцията тези 6 колони, но предполагам, че няма да е колкото ако целия триъгълен надзид е от тухли единички.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Предполагам, че пояса ще е широк 25 и ще стъпва върху зид от единични тухли без кухини. Колко дълбок смяташ да го направиш или колко позволява конкретната ситуация?
nautilus33 - майстор
В момента надзида е 6 реда тухли единички, като мисля да вдигна с още един ред и върху него пояса, който ще е 25х25цм. Триъгълния(челен)надзи ще бъде 3 метра от кота нула на пода на тавана в най-високата си част(там където ще легне билната столица), което предполагам ще е достатъчно за да ходя прав. Но след като се поравих из нета, изчислих, че теглото само на колоните би трябвало да е около 1,5-2 тона, което ме притеснява.
Както казах, другият вариант е някакви импровизирани "колони" от плътни тухли единички, но ако не застъпят по някакъв начин с тухлите четворки, надали ще станат много стабилни.
шоп - майстор
пон юли 23, 2018 1:03 pmnautilus33 написа:
В момента надзида е 6 реда тухли единички, като мисля да вдигна с още един ред и върху него пояса, който ще е 25х25цм. Триъгълния(челен)надзи ще бъде 3 метра от кота нула на пода на тавана в най-високата си част(там където ще легне билната столица), което предполагам ще е достатъчно за да ходя прав.
Ще ходите прав само под билото.

При надзид от 7 реда единички и пояс с височина 25 см ще имате в най-добрия случай 1 м. Там ще ходите, ама патешката.
:shock:

Утре ако Ви хрумне да правите обитаема мансарда ще сложите изолация под покрива и изолация върху плочата + замазка и подово покритие. Тогава при стените ще се пълзи.

П.П. Ако основите са здрави, моя съвет е да си направите и съгласувате проект с повдигане на кота корниз на + 1,5 м
Успехи!
nautilus33 - майстор
Мислили сме го този вариант, но евентуален проект ще ускъпи доста ремонта, а и ще трябва да чакаме няколко седмици за одобрение. Подпокривното няма да се плзва за живеене, за това възможността за направа на мансарден етаж почти отпада.

ПП. в момента покривът е четирискатен, като наклонът е около 50 градуса(височина на ската е около 5,5м), и по средата си ходя прав без проблем, само навеждам глава при последното стъпало, което е на около метър от надзида, точно когато трябва да стъпя на пода на таванското. общовзето имам около 3 метра широко пространство, в което се ходи прав. Но след ремонта, височината при билото ще се намали, но пък отстрани ще е с около +30см, та си мисля, че в това пространство ще с може да се ходи прав. Но може и да се бъркам.
шоп - майстор
пон юли 23, 2018 1:33 pmnautilus33 написа:
Подпокривното няма да се плзва за живеене, за това възможността за направа на мансарден етаж почти отпада.

То и аз така си мислях, но когато децата станаха тинейджъри 12-14- 16 год всяко поиска самостоятелност :-D
Въпререки, че имам 100м2 празен 1ви етаж, за тях бе престиж да имат самостоятелни стаи по около 30м2 + съответната баня и тоалетна към всяка стаята на тавана.

Тогава сложих 10 см фибран на пода + 8 см замазка с повово + 40 см изолация на тавана и светло надзида се смали до 1,4 в краищата и 2.6 в средата .

А в началото надзида бе 2м а билото на 4м. Това при ширина на къщата 8м и вилообразен покрив.
Успехи.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 18

Тема "Подмяна на покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: