• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Руди - майстор
нед юни 10, 2018 6:28 pmЧираче написа:
Не слушайте глупостите за визията от противниците на термопанелите. Хора с остаряло мислене.
Моята къща ПО ПРОЕКТ е с термопанели, монтирани върху метална носеща конструкция. Двускатен.
Убеден съм, че внуците на внуците ми няма да правят НИКАКЪВ ремонт по покрива. А на който
не му харесва визията, да не гледа нагоре.
В дългогодишната си строителна практика не съм виждал
стогодишен покрив с термопанели. Виждал съм с керамични
керемиди, каменни плочи, медни, оловни листове, дори дървени
плочи и други по-екзотични материали.

Проекти се правят всякакви, по желание на клиента, включително и с
термопанели върху метална конструкция, което не значи, че е най-правилно.
Разбира се, те са незаменими за промишлено хале или евтино бунгало.

Да се кълнем във внуците на внуците е дрънкане на пазара.
нед юни 10, 2018 5:04 pmmuhtarov написа:
конструктивно становище за необходимост от ремонт на покрива и с него се вади разрешително за строеж/ремонт на покрив от съответното кметство.
и все пак зависи къде се намира къщата. ако си в определени градски зони, няма да се разминеш, ако е някъде на село, никой няма да те закача. зависи дали комшиите ще сигнализират, че се прави строителство без документи :)
:-) къщата е заобиколена от малки кооперации от по 3/4 етажа от 3 страни, един куп балкони гледат към мен, няма шанс да направя нещо без да мине незабелязано, явно ще следвам варианта с документи... през общината и т.н.
нед юни 10, 2018 5:04 pmmuhtarov написа:
по отнощение на термопанелите, препоръката ми е да не тръгвате по този път.
къща двуетажна, дървена покривна конструкция - първо визията ви е за дом, не за цех - с тея термопанели това ще стане - освен ако не си сложите гръцките дето имитират керемида.
благодаря за повдигането на въпроса за визията. Нямам никакви проблеми с това как изглежда, дори жена ми е съгласна :-) стига да не лазя по покрива всяка пролет и да умувам откъде евентуално ще текне следващия път... - т.е. няма проблем по отношение на това как изглежда а колко е целесъобразно по отношение - енерго спестяване и най-вече минимална поддръжка.
нед юни 10, 2018 5:04 pmmuhtarov написа:
винтовете за термопанели са предимно за метал, винта за метал и дърво е с различен вид резба.
на мен лично не ми харесва идеята да разчиташ на шайба за гума да не пусне вода. защото при панелите имаш открит монтаж на винта
това с открития монтаж на винта и гумата, трябва да проуча, надявам се са измислили технология която да осигурява водонепропускливост
нед юни 10, 2018 5:04 pmmuhtarov написа:
имате подпокривно пространство - плоча ли е основата. т.е. на плоча ли е направена конструкцията на покрива
ако да няма да е лошо да се замислите за топлоизолация на плочата. все пак според изследванията около 30% от загубите са през тавана.
Да, основата на тавана са ПЕЦ-ове, строителство от 60-те години, т.е. може да се счита плоча. И да, обмислям изолация.

Благодаря за отделеното време и за отговора. =D>
Последна промяна от prokamen на съб юни 16, 2018 11:45 am, променено общо 2 пъти.
пон юни 11, 2018 5:38 pmРуди написа:
Според мен, ако се отива на доказване и подялба на разходите,
трябва да се подходи по следния начин:

Първо - иска се становище от проектант или комисия (архитект, инженер),
която да излезе със становище за необходимостта от неотложен ремонт
и предписание за извършването му.
Второ - прави се проект за изпълнението съгласно предписанието.
Трето - изпълнява се проекта, като се събират всички технически и
платежни документи.
Последно - канят се (първо устно, след това нотариално) съседите да
осребрят своята част от ремонта пропорционално на притежаваните
части от сградата. При отказ се се отива в съда.
Справка - Закон за управление на етажната собственост
Руди, благодаря за кратката но ясна и изчерпателна разбивка!!!! Така и ще подходя! =D>
  • 1
  • 2

Тема "Реконструкция на покрив, евентуална подмяна със сандвич панели и дали четирискатен или двускатен, има ли нужда от РС?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: