Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
mutibg - напреднал
Здравейте,
Най-накрая реших да си направя семейна вила а след години да се преместя за постоянно. Купих парцела миналата година с неуредени сметки по регулация и се борих доста време да оправя нещата.
Парцела се намира на 30км. От София в община Елин Пелин.
Преминах цялата бюрокрация и вече имам Виза за проектиране. Харесал съм си разположение на къщата, която ще е на един етаж и прилагам примерно разположение на нещата. Отоплението ще е подово с термопомпа, или въздухарка или вода-вода в зависимост от подпочвените води. Имам и кладенец пълен до кота 0 което показва доста високи подпочвени води. Моля за препоръки и предложения за разположението. Дали „килера“ ще е достатъчен за термопомпата или трябва да го разширя с 80см. Примерно към хола. Приемам всякакви предложения и критики.
Изображение

Прикачен файл

Plan_na_kashta.jpg
mutibg - напреднал
Снимка на мястото от съседите. Мястото е с двата големи бора.

Прикачен файл

dvor.jpg
nikolov333 - майстор
Килера определено е малък.. ще ти трябва нещо като склад или мазе, но при тези подпочвени води е по-добре още една малка пристройка/гараж/склад/работилница, или както решиш да я наречеш..
zz_stefanov - майстор
Високи подпочвени води - ще ти е необходима хидроизолация на основите и ако е необходимо и дренаж. Проучи за проблеми по околните къщи.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
С врата на късата страна, килерът е наполовина неизползваем. Премести врата на средата на дългата страна
zz_stefanov - майстор
mutibg, не съм добър в проектирането, но на базата на опита ми с имотите които съм имал и имам, най доброто изложения е южното. Предимството на южното е, че зимата слънцето е ниско и влиза през прозорците, през лятото почти не влиза през прозорците и при най големия пек.
Ако скицата, която ни показваш е осеверена, имаш три западни спални една от които има и северен прозорец. Повярвай, кошмар е вечер в помещения които са били огрявани от следобедното слънце. Ако може поне двете да ги ориентираш на юг.
За дневния тракт положението е подобно. Бих го завъртял 90 градуса. така, че да се направи остъкляване основно от юг.
Дали може това да се осъществи, разбира се зависи и от куп други условия.
Тук го бистрихме viewtopic.php?p=905340#p905340 , визуализацията в същия пост е най показателна: http://buildingadvisor.com/wp-content/u ... es_BA2.jpg
Успех :)
mutibg - напреднал
Здравейте,
благодаря за отговорите. Мисля да направя и голям гараж от сорта на 6 на 8 или 7 на 8 трябва да премеря как ще застане. Ще преместя вратата на килера това е добра идея. Ще има хидроизолация на цялата къща, за дренажа го мисля но със сигурност ще направя алеи покрай къщата за допълнително отводняване. Всички съседи имат дренажи или допълнително изградени стенички около къщите за отвеждане на водите.
Прилагам и скица на имота. Балкона на къщата мисля да сочи към улицата. Къщата мисля да е където е била старата къща по средата.

Прикачен файл

20170516_185515 (1).jpg
Руди - майстор
Като виждам скицата ми се изяснява какво е:
... с неуредени сметки по регулация и се борих доста време...
Иначе къщата ти е супер, важното е ти да си я харесаш.
Вратите на малките помещения винаги пречат, особено ако
се отварят навътре. Помисли си за отваряне вратата на килера навън
или плъзгаща, или хармоника

След като няма да имаш мазе и етажа ти е на
+45-50 см от терена, няма какво да се притесняваш от влагата.
Просто направи основите от водоплътен бетон или просто поръчай
висок клас за да спреш капилярната влага. Едно обмазване на ивичните
основи отвън няма да навреди. Водоплътните пътеки около къщата
също са препоръчителни.
mutibg - напреднал
Бетона ще е B25. Ще са хидроизолирани основите, ако имам възможност ще намажа и отвътре основите за да няма просмукване на влага. Вратата на килера ще я сложа от дългата страна на помещението и ще се отваря навън. Самия килер мисля да е така нареченото котелно.
Благодаря за съветите.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
:-) Врати наврени в ъгъла отнемат полезно пространство. Премести ги на 20-30-50см. от ъгъла на стаята и ще можеш спокойно да вместиш библиотека, гардероб, скрин....

Тема "Строеж на Вила в последствие за постоянно живеене." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: