Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
panassonic - помощник
Здравейте, добри хора,
хванал съм се да постегна една стара керпичена къща на около 100на години. Първо мислех да я бутам, ама ми дожаля и реших да я постегна. Общо взето действам сам с помощ от тук там за по-тегавите неща. Правя го сам, защото ми е интересно и ми се занимава, пък и дали аз ще го направя калпаво или майсторите, поне да не ме е яд :-D :-D :-D . Ще Ви споделя какво и как съм решил да направя и се надявам да споделите мнения, дали е ок замислено и дали не пропускам нещо.
ОСНОВА
Изображение
Изображение
Идеята ми е следната, изкопавам 30-40см канал около цялата къща, правя бетонен калъп на основата отвън, около 20см с двойна арматура за да обгърне цялата къща. Отвътре съм изкопал пода, тъй като беше утъпкана глина до ниво да се видят камъните от външната основа. Основната ми цел е като изеля бетона от вътре и вън, да се хванат здраво за каменната основа и да станат като едно цяло. Като може би ще е добре да свържа външния и вътрешния бетон с допълнителна арматура, като пробия дупки (колко да бъде дебела тази свързваща арматура). Иначе отвътре ще е така:
1. найлон 0.10см (дебелината ок ли е и каква точно роля играе найлона, просто съм чел че се слага да не дърпа почвата влагата от бетона)
2. пълнеж от скална маса и бетонение керемиди и каквото намеря останало по двора
3. арматура 0.6мм
4. заливане с бетон 15см дебелина
5. фибран 5см дебелина
6. заливане със замаска 5см + арматура
за кофража на външния калъп ще ползвам кофражни плоскости (китайски), които след това мисля да метна на покрива, тъй като той е само с греди.

ПОКРИВ

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

В момента покрива е само гредоред скара и керемиди. Искам да направя следното. Сачака ще го наредя над гредите, че старите греди да си се виждат, тях ще ги рендосам с ръчно ренде и лакирам. След като наредя сачака цялото пространство между него ще го наредя с кофражните плоскости от калъпа на къщата. Ето идеята визуализирана:

Изображение

Надявам се да споделите мнение и за този ми план, как Ви се струва като начин на изпълнение. Голямото чудене е да ли да ползвам сегашните керемиди, или да купувам нови...

надявам се не съм пропуснал някаква информация, която да е важна за отговирте. Квадратурата на къщата е около 40...
шоп - майстор
Мисля, че правилно мислиш.

На твое място аз лично само ще пропусна 15 сантиметровата подова плоча?
Каква и е целта?

Бих заложил 10 см фибран и отгоре 7-8 см армирана замазка.
С ръчно ренде ще ти е трудно да рендосаш 100 годишни греди, аз бих използвал лентов или вибро шлайф.

Относно керемидите: всичко зависи от желаната визия и финанси.
Успехи!
mishuk - напреднал
С ръчно ренде е абсурдно да стане. Преди две години имах „майстори„ работещи по покрива на една 50 годишна къща. Наложи се да се отрежат и удължат старите греди,две вериги на триона,половин пръст и около 1000 пъти майката имаше докато се случи. Тези греди са толкова сухи че нямат рязане... Иначе по темата,помисли за челни дъски и улуци. Иначе всичката вода ще отива в основите.
krismarg - специалист
Найлона не ти трябва, ще се накъса от слоя над него. А и мишоците го събират за гнезда. Аз слагам чакъл фракция до 22мм около 6-7 см слой, трамбован и после армирана замазка с добавка за водоплътност. 4-5 см са достатъчни. А това упражнение за основите защо е? Прави се ако имаш проблеми, основата обикновено се изтумбва навън (освен ако не е криво зидана). Огледай за пукнатини по стените. Виждам че е с дървен скелет. Махни долната част на външната мазилка и огледай подложните греди да няма изгнило.

Тема "Керпичена къща, заздравяване на основа + ремонт на покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: