• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
D103314 - специалист
[quote=шоп post_id=1071625 time=1621140622 user_id=41073]
[quote=D103314 post_id=1071610 time=1621107734 user_id=69169]
Един приятел така направи миналата година в село близо до Ст.Загора, и му се напука мазилката зимата на места вътре. Обясниха му, че било, защото няма още външна изолация.
[/quote]


Айде сега. Егати обяснението. То на всички ни се пукаха вътрешните мазилки по Татово време, защото тогава външна изолация нямаше :-D
[/quote]
Казвам, на неизмазана/неизолирана/ отвън къща. Тези дни ще имам път натам, ще снимам специално за теб. Отвътре е измазана с турбозол.
resistbody - майстор
нед май 16, 2021 10:17 pmD103314 написа:
Казвам, на неизмазана/неизолирана/ отвън къща. Тези дни ще имам път натам, ще снимам специално за теб. Отвътре е измазана с турбозол.
[/quote]

Турбозол гипсов имам 2-ма познати и двамата са с пукнатини, едниния обаче е на слаба основа и го отдавам на това, другия всичко е ново и с яко бетон и желязо, и на него пукна... единия нямаше изолация другия имаше в момента на пукането..
D103314 - специалист
[quote=resistbody post_id=1071683 time=1621199011 user_id=43403]
[quote=D103314 post_id=1071679 time=1621192636 user_id=69169]

[/quote]
Казвам, на неизмазана/неизолирана/ отвън къща. Тези дни ще имам път натам, ще снимам специално за теб. Отвътре е измазана с турбозол.
[/quote]

Турбозол гипсов имам 2-ма познати и двамата са с пукнатини, едниния обаче е на слаба основа и го отдавам на това, другия всичко е ново и с яко бетон и желязо, и на него пукна... единия нямаше изолация другия имаше в момента на пукането..
[/quote]

Да, причините може да са различни, като всеки отделен случай е специфичен според времето на полагане, температури, слягания и други фактори, които в момента не знам на 100%.
VanyaA - специалист
пет май 14, 2021 4:56 pmskostadinov написа:
Поздравления VanyaA !

Къщата изглежда чудесно. Изчетох цялата тема с интерес. Както вече съм споменавал и в други теми, отново много компетентни мнения и отговори на повечето съфорумци. Доста научих и и продължавам да уча.

Останах изумен колко бързо сте се оправили с процедурата по смяна на статута на земята. Аз също планирах да се спусна в това приключение, но не разполагаме с нужното време и търпение (За имот в Софийска Бистрица говорих с редица експерти и всички ми бяха казали да се подготвя поне за 2 години) та накрая се примирихме на някакъв вариант за Урегулиран парцел за който трябваше само един ПУП (пак около 6 месеца :) ) за смяна на отреждането за застрояване.

Предполагам, че след почти година от последния ви пост най-вероятно вече живеете в новия си дом. Бихте ли споделили информация относно финансовата част? Колкото по-детайлно, толкова по-добре. Смятам, че ще бъде изключително полезно за хора като мен на които им предстои строеж, а и на останалите също.
Здравейте отново от мен :)
Действително отдавна не бях влизала във форума, но то наистина си е приключение не само изграждането на нова къща, но и вътрешните работи и обзавеждането. На 09.01 тази година останахме да спим за първи път в къщата - на надуваеми дюшеци и за столове ползвахме пуфовете от караваната :) Не си тръхнахме повече от там. Като цяло къщата е 99% завършена - изолацията направихме още през есента на миналата година, всичко с обзавеждането е приключено, даже в допълнение монтирахме пречиствателна и омекотителна инсталация за питейната вода, като идеята е след като се разработи сондажа и ако показателите на водата са добри, да захраним къщата с тази вода и да не се занимаваме с ВиК-то - всичко е подгготвено за целта, само да занеса пробите в РЗИ и резултата да е без разните му там бактерии и тежки метали.
От строителните дейности останаха да направим пътеките около къщата, подхода към гаражите и да се монтират тръбите на улуците, но тези дейности буквално предстоят. Надявам се до месец да сме приключили и с това.
По отношение на финасовата част - до състоянието, в което е в момента къщата, без обзавеждането, излезе 850 лв./кв.м. С това, което предстои, предполахам, че ще стане около 900 лв./кв.м. При нас покривът глътна сериозна сума, тъй като е многоскатен, огромен по площ, а и сме залагали на уж по-качествени материали. дали е така, обаче, времето ще покаже :) Отделно имаме плоча под покрива, също нещо, което оскъпява. Радвам се, че шриключихме сериозните неща преди кошмарното вдугане на цените на желязото, а предполагам, че и другите материали също са нагоре...
skostadinov - специалист
VanyaA

Ех, така благородно Ви завиждам. Радвам се, че вече берете плодовете след всичко през което сте минали.
Макар да знам, че ще остана без нерви, нямам търпение да започна и аз със строежа на мечтания дом.
Благодаря за информацията относно финалната сметка. Общо взето информацията относно това колко горе долу струва монолитно строителство на кв. м. РЗП със степен на завършеност до ключ се припокрива от множество източници. Почти всички споделят че цените варират около и малко над 1000лв / м2 (става дума за стандартно изпълнение и тези цифри може би са били актуални преди безобразния скок на всички строителни материали в последните 3-4 месеца).

Ако имате време и желание, бихте ли споделили малко актуални снимки на къщата в завършен вид? Смятам, че ще бъде интересно за всички.

Пожелавам Ви много щастливи мигове в новия дом!
чет юни 28, 2018 3:41 pmVanyaA написа:
Здравейте,
От сега казвам, че ще стане дълъг пост, но идеята е да съм максимално изчерпателна, за да мога да получа по-конкретни отговори на (вероятно) глупавите въпроси, които предстоят :)
Решихме с половинката и ние да се гмурнем в приключението строеж на къща, но за да е още по-интересно, стартирахме от нива 4 дка. Ако всичко върви както до сега, т.е. без проблеми, се очаква в края на юли, средата на август да имаме УПИ 4 дка (дай Боже). Имотът е в село Кабиле, до Ямбол.
До момента сме уточнили идейния проект – едноетажна къща на плоча, без мазета, 5-скатен покрив, 234,46 кв.м., в които влиза гараж за две коли с площ 52,14 кв.м. Височината е предвидена около 2,70 – 2,80 м. Къщата ще е с три спални, две бани, котелно, гардеробна, антре, коридор към спалните и кухня, трапезария, всекидневна (60кв.м.) – отворен план. Двете спални и кухненския тракт са с изложение югоизток, третата спалня е изток. Входът на къщата и гаража са на запад. На северната стена ще има малки прозорчета за котелното и гардеробната, може би и за гаража. Дограма не сме мислили каква ще е, на мен ми се иска да е двукатна дървена, но тепърва ще се ограмотявам (все още не съм чела нищо по въпроса за дограмите). Голямата стая ще е с френски прозорци.
Ще строим с тухли Винербергер Porotherm 25 N+F за външните стени, а вътрешните ще са итонг.
Започвам с въпросите:
1. Външна изолация – 10 или 15 см? EPS или каменна вата? Имаме идея фасадата да е цялата с травертин и не знам дали ватата може да понесе тежестта на този камък. Ако е изцяло с травертин, задължително ли се прави вентилируема (окачена) фасада? Покрива също ще се изолира, въпроса е плочата над етажа дали да изолираме или не. Имаме идея с таванска стълба през гаража да ползваме подпокривното пространство в началото само за склад, но не се знае дали след време няма да ни дойде друг акъл :)
2. Отопление – болна тема :) Не можем да стигнем до споразумение с любимия как да решим този въпрос, а е важно още на етап проектиране да сме го предвидили. За сега варианта е котел на пелети с опция на по-късен етап да се сложи газов котел, тъй като се очаква селото да се газифицира. До тук добре, но.... – радиатори или водно подово? Идеята е за един вид система, не да ги комбинираме. Ако е само с водно подово (сметнато и изпълнено професионално), дали ще успяваме да стоплим цялата къща? По принцип повече клоним към тази идея, отколкото радиатори, но не сме ползвали такова отопление, а и не сме попадали на изградено и действащо, за да го преценим. Да не забравяме и БГВ. Температурата, която поддържаме в апартамента, където сега живеем е 20-21 градуса през деня, а вечер около 16-17 (проблема е в мен, тъй като не знам каква гореща кръв имам, ама над 15 градуса вече умирам от жега)
3. Климатизация – също нищо ясно :) Не ми се иска да дупчим стените и да има външни тела по цялата фасада на къщата, но няма да стане без климатици. Лошото е, че искаме да предвидим колкото може повече неща още при проектирането, за да няма после неприятни изненади, но като не сме строили къща до сега, неизвестните са много. Два апартамента сме направили, но къщата си е друга бира :)
4. Изпълнител на строежа – архитекта държи по време на проектирането да е в постоянна връзка с изпълнителя, но ние такъв още не сме избрали. Ако можете да препоръчате фирма в/около Ямбол, ще е супер. Аз до момента съм набелязала една фирма в Ямбол и една в Сливен, но и двете са изключително заети и не съм сигурна, че ще проявят интерес за еднофамилна къща. Разговорите тепърва предстоят.
Та, за сега достатъчно ви натоварих да четете :) Моля за всякакви коментари, идеи, предложения, мнения, линкове към подобни теми, ако са били обсъждани. Аз от половин година чета из форума, много от нещата, които ми се изясниха, са благодарение на пишещите тук, но и с много неща се обърках, за това реших да пусна моя тема, в която да се съберат мненията и да мога да се връщам на по-късен етап и да препрочитам.
Благодаря и се надявам да се включите :) И, както беше казал някой тук из форума: Моля, не убивайте пианиста, той толкова си може :), та не ми се сърдете много, ако съм досадна :)
Здравейте , на мен също ми предстои подобно приключение . От ямбол съм и ще започвам строеж в Кукорево . Бихте ли ми казали към кои строителни фирми се обърнахте за направата на количествените сметки , груб строеж и т.н .
VanyaA - специалист
пон май 31, 2021 6:03 pmskostadinov написа:
VanyaA

....Ако имате време и желание, бихте ли споделили малко актуални снимки на къщата в завършен вид? Смятам, че ще бъде интересно за всички.

Пожелавам Ви много щастливи мигове в новия дом!
Благодаря за искреното пожелание! Наистина вече се наслаждаваме на резултата от избора ни да строим. Не беше лесно, имаше си и хубави, и лоши моменти, но вечер като седнем на верандата с питие в ръка, всичко изчезва, остава само момента на релакс и "изпразване на тиквите" от ядовете на работния ден - цитирах моя мъж :) Ето и малко снимки:

Прикачен файл

20210605_125353.jpg
20210605_125353.jpg (74.36 KиБ) Видяна 1065 пъти

Прикачен файл

20210601_165429.jpg
20210601_165429.jpg (59.39 KиБ) Видяна 1065 пъти

Прикачен файл

20201205_170946.jpg
20201205_170946.jpg (26.5 KиБ) Видяна 1065 пъти

Прикачен файл

20210605_125426.jpg
20210605_125426.jpg (45.76 KиБ) Видяна 1065 пъти

Прикачен файл

20210601_165204.jpg
20210601_165204.jpg (55.68 KиБ) Видяна 1065 пъти
VanyaA - специалист
пет юни 04, 2021 11:07 pmNikolay88 написа:

Здравейте , на мен също ми предстои подобно приключение . От ямбол съм и ще започвам строеж в Кукорево . Бихте ли ми казали към кои строителни фирми се обърнахте за направата на количествените сметки , груб строеж и т.н .
Здравейте, изпратих лично съобщение, за да не сметне за реклама
skostadinov - специалист
vanyaA

Браво, много добре е станало!

С най-добри пожелания!
Vodica - напреднал
VanyaA, честит нов дом!
Само щастливи мигове в него и дълъг живот!
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

Тема "Приключението нова къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: