• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 16
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Virtex - майстор
вт сеп 11, 2018 1:04 pmшоп написа:
Не само, че е удачно ами според мен задължително.

шопе, май е време да направиш отделна тема за творенията ти :-D

По въпроса за изолация на пътеките, понеже няма отделна тема, а виждам че и тук си писал:

1. Изолацията е само хоризонтална, т.е. не се копае покраи основите, за да се изолира и тя, нали?
2. Върху фибрана какво следва ? Замазка, бетон и после повърхностният слой ( камък / плочки / гранитогрес ) или нещо друго.
3. Изкара ли една зима с подобна изолация, за да се споделят реалните плюсове ? Питам, понеже виждам снимките са от 2018г.

Чисто теоретично земята няма ли да "изтине" под фибрана и така студа да стигне пак до основите ? Питам, без да съм особени познания по темата :)
шоп - майстор
вт сеп 11, 2018 3:23 pmVirtex написа:



шопе, май е време да направиш отделна тема за творенията ти :-D

По въпроса за изолация на пътеките, понеже няма отделна тема, а виждам че и тук си писал:

1. Изолацията е само хоризонтална, т.е. не се копае покраи основите, за да се изолира и тя, нали?
2. Върху фибрана какво следва ? Замазка, бетон и после повърхностният слой ( камък / плочки / гранитогрес ) или нещо друго.
3. Изкара ли една зима с подобна изолация, за да се споделят реалните плюсове ? Питам, понеже виждам снимките са от 2018г.

Чисто теоретично земята няма ли да "изтине" под фибрана и така студа да стигне пак до основите ? Питам, без да съм особени познания по темата :)
Мина ми мерака да отварям нови теми. Отварял съм достатъчно...със стотици сними. Тема без снимки е ялова тема, която е за говорилната:-)

Сега гледам да помогна, когато мога, имам познания и време.
Относно изолацията под пътеките всеки може да напише в гугъл отопленая остмостка.

Ще излезат хиляди резултати от теми, форуми, снимки, клипове.

Снимките са буквално от 07-08 месец на 2018 год. Това е моята къща. Иначе такива пътеки съм правил на приятели преди 4-5 сигурно и повече години. Както казах, не откривам топлата вода, а копирам, нещо тествано от руснаци и скандинавци. Тествано е с десетилетия, просто в БГ сме консервативни. Ако отгоре има 10 см армиран бетон Б25 минава кола и бус.
При мен е 15 см бетон и мрежа ф8 и минава камион 25 тона

Относно топлината и студа. Студа идва винаги отгоре, а топлината е веднъж постоянно от долу и при слънце, снеготопене и изобщо при положителни температури топлината е и отгоре и от долу.

За района на Бг и по специално София, границата на замръзване е до 80 см. Под това ниво имаме винаги положителна температура ( до +12+14 градуса)

Когато изолираме с поне 5 см изолация, запазваме тази необятна геотермална енергия.

Да вметна, че в БГ сме облагодеталствани. 80 см или 1 метър граница на мраз е нищо в сравнение с 2-3 метра за северните ни съседи или вечния мраз за голяма част от азиатска Русия.
naster - майстор
Г-жа Ваня, бихте ли ни осъвременили информацията докъде е новата къща?
VanyaA - специалист
naster, в момента следя основно при теб как се развиват нещата :) До края на този месец очакваме от Министерство на земеделието да излезе решението за смяната на статута на земята. Решихме, че докато не получим заветния документ, няма да правим други разходи, че и без това до момента никак не са малко. Получим ли писмото за заплащане на държавната такса, започваме същинското проектиране, ограда на имота и сондажите (два броя, тъй като поне вече сме сигурни, че ще заложим на термопомпа вода-вода). Лошото е, че не сме избрали изпълнител на строежа, тъй като нямаме количествена сметка по проект, а архитекта от своя страна иска по време на проектирането да държи връзка със строителя, абе малко ми изглежда Параграф 22 :) Най-вероятно ще се направи проекта, после ще потърсим две-три оферти за строежа и така...
naster - майстор
Краят на месеца е близо, стискаме палци да успеете. Аз отдавна се каня да публикувам темата си, засега съм събрал доста снимков материал. Пусто време не стига, всяка обедна почивка газ до обекта и обратно. Шефът само ме поглежда, нищо не казва, аз се червя и оставам след работа, че то работа си има. [-o<

За проекта - не забравяйте вие какво искате, гледайте в перспектива как ще изглеждат нещата, а не само за конкретния етап, взимайте добри практики и съвети, но не на всяка цена. Пък ако можем с нещо, ще помагаме.
VanyaA - специалист
пет окт 26, 2018 3:55 pmnaster написа:
...Пък ако можем с нещо, ще помагаме.
Ох, сигурно ще ви засипя с въпроси и по време на проектирането, и при изграждането на къщата :) Постоянно чета тук из форума споделения опит, водя си записки :), но със сигурност ще изскочат още доста неясни за нас неща :)
naster - майстор
Колкото и да се повтарям, много ценни съвети взех от тук и продължавам да се съветвам.
VanyaA - специалист
Така, вече мога официално да се похваля - точно 10 месеца след началото на процедурата за смяна на статута на земята, имаме 4 дка УПИ, а не нива :) Довечера имаме среща с архитекта, да уточним някои детайли по проекта за къщата, че го бяхме поизоставили, докато всичко със земята не мине успешно. Та в тази връзка, напомням, че ще търся акъл и мнения от вас, кое как да предвидим и кое как би било най-добре :)
Успешна седмица на всички :)
Руди - майстор
пон дек 03, 2018 12:53 pmVanyaA написа:
Така, вече мога официално да се похваля - точно 10 месеца след началото на
процедурата за смяна на статута на земята, имаме 4 дка УПИ, а не нива :)
Честито! Аз лично реших да не си причинявам това. Дано всичко върви
нормално с инфраструктурата до новото УПИ - път, вода, ток...
Не позволявайте проектирането да се проточва, ако искате да строите напролет,
а не наесен. Достатъчно ще ви забавят разните инстанции. На мен ми отне 4 месеца
от виза до строително разрешение, което скромно мога да обявя за рекорд.
naster - майстор
Честито УПИ! Руди е прав - все ще се намери кой да Ви забави... виза чакахме 4 месеца, РС още 6м. с напред-назад, а писмото за протокол за откриване на строителна площадка... не помня вече колко месеца отвися в канцеларията на една столична районна кметица, да е жива и здрава жената, че го насочи по отдел точно преди да я окошарят.

Дайте максимални насоки на архитекта, той/тя няма да се сети сам/а какво искате. Мислете в посока пасивни с/у активни мерки: изложение, компактност на сградата, термомостове, въздухонепроницаемост, изолация, дограма, вентилация... И най-важното - опитайте да си създадете визия за крайния резултат и я следвайте. Ако по пътя срещнете добри идеи - не се страхувайте да ги внедрите. Ноември месец посетихме ден на отворените врати на пасивна къща = жена ми каза: искам! От самото начало на проекта ни съм имал предвид голяма част от АБВ на мерките в пасивната къща, в момента на завършен груб строеж няма да ни е трудно да увеличим мерките, които биха ни помогнали да се доближим до пасивност: раззидахме още 3,5м2 на юг за повече прозорци, зазидахме пак толкова на север и запад... повечко изолация, по-хубав рекуператор, по-хубава дограма...
При конкретни въпроси, оставам на разположение.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 16

Тема "Приключението нова къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: