• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 16
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
шоп - майстор
чет дек 06, 2018 6:51 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Та накрая с думи прости, добрите къщи, направени с мерак и тертип, искат основите им да бъдат разделени с фуги.
Изобщо не съм съгласен!
За каква квадратура говорим?
За колко етажно строителство?
За какъв тип строителство?
Каква е геологията?

Нали не говорим за сграда 10000м2 и 10 етажа?
BLUEPUPIL-2 - специалист
Често пъти плочата на гаража е на различно ниво от тази на къщата и при земетръс се получава ефекта на тарана, което пък налага да се прибави още бетон и армировка във вертикалните елементи. При по-разчупени обеми, като веранди на част от фасадата, разделянето с фуги на правоъгълници осигурява предсказуемо поведение на сградата и намалява страничния дрифт и усукването, които иначе трябва да се поемат от шайби, често пъти турени там където най-много пречат. Затова, всяка уважаваща себе си къща, не иска шайби, ами мечтае за големи колони и тайно се надява, така да се превърне в конструктивен шедьовър!
VanyaA - специалист
чет дек 06, 2018 7:05 pmшоп написа:
чет дек 06, 2018 6:51 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Та накрая с думи прости, добрите къщи, направени с мерак и тертип, искат основите им да бъдат разделени с фуги.
Изобщо не съм съгласен!
За каква квадратура говорим? - 290 м2 застроена площ, в които влизат 52 кв.м. гараж, една веранда 40 м2 и една тераса 6,5 кв.м.
За колко етажно строителство? - едноетажна, без мазе
За какъв тип строителство? - монолитно (тук по-скоро не разбирам въпроса :) )
Каква е геологията? - в момента се прави тахиметрия, но за геология не е ставало въпрос
Руди - майстор
пет дек 07, 2018 10:34 amVanyaA написа:
Изобщо не съм съгласен!
За каква квадратура говорим? - 290 м2 застроена площ, в които влизат 52 кв.м. гараж, една веранда 40 м2 и една тераса 6,5 кв.м.
За колко етажно строителство? - едноетажна, без мазе
За какъв тип строителство? - монолитно (тук по-скоро не разбирам въпроса :) )
Каква е геологията? - в момента се прави тахиметрия, но за геология не е ставало въпрос
Аз лично не бих взел страна в спора, защото трябва да има достатъчно информация.
По-скоро съм склонен да приема здравата логика на шопа, отколкото да препоръчвам
разделяне фуги, ако няма специална причина за това.

Малко офф:
От моя опит - проект в доста сурови условия (Русия), къщата беше без еркери, тераси
или бетонови стрехи, никакъв бетон в досег с въздуха. Зид 35 см итонг, двукатна дограма.
Опакована със топлоизолация, включително сутерена, вентилируема фасада над цокъла.
Верандата, пътеките и стълбите около къщата, дори балкончето на втория етаж - дървен декинг,
с дървени колони, фундирани на дървени пилоти.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Имам натрапливото усещане, че на VanyaA и мажат ските с вакса от сладки приказки и ще я бутнат по най-стръмната писта. На първо място има ли представа за панаира при изливането на 290м2 плоча. Фирмата дето ще наеме ще докара половин дузина пишман бетонджии, дето за първи път чуват, че бетона започва да „загъсва“ на втория час и т.н. Промишлените подходи при стр. на къща са с благородната идея да пестят пари. Парадокса е, че създават по-скъпо струващи проблеми за решаване. Идеята за разделянето на обема на къщата на по-малки вертикални единици е много проста- по-малко работници, по-добър контрол, по-добро качество на бетоните. Има доста по-големи възможности при бъдещи преустройства и основни ремонти касаещи конструкцията. Отново с думи прости, няколко отделни обема обединени в едно цяло при направата на къща с площ над 80-90м2 се оценява като луксозно изпълнение на носещата конструкция, другото е кинтонемия, ламтяща за големи, но бетер площи. Eто само две от многото доказателства на горното: 1..Някой от семейството обича да слуша силна музика, няма проблем, включително и с подлудяващато трептене на конструкцията от ниските честоти; 2..Искате да отоплявате, само част от къщата, без парите ви да изтичат през ст. бет. термомостове- отново сте при правилното решение и т.н.
Руди - майстор
пет дек 07, 2018 3:45 pmBLUEPUPIL-2 написа:
1..Някой от семейството обича да слуша силна музика...
2..Искате да отоплявате, само част от къщата...
Заливането на 290 квадрата (60-70 кубика) е по силите на всяка бригада от 4-5 човека,
това са десетина миксера и става въпрос да се мобилизират за една плоча.
Другите проблеми са въпрос на изолации и няма да посъветвам никого
да прекроява конструкцията заради тях - да се дублират колони, да се
създават фуги, които после да се чудят как да обработят...

Реални случаи, които могат да предположат разделянето на конструкцията
са голяма денивелация на терена, значителна разлика в нивата на пода и/или тавана на
къщата и гаража, смяна на конструктивна система, етапно строителство или
някаква формална причина - например "основно" и "допълващо" застрояване по ЗУТ...
VanyaA - специалист
Ето как изглежда парцела.
Прикачен файл:
снимка нива.jpg
Определено има някаква денивелация. Снощи геодезиста ми звънна да каже, че е предал тахиметрията на архитекта, но аз не се сетих да попитам какво показват измерванията. Така или иначе, сега следва нанасяне на къщата върху това, което е дал геодезиста и ще видим какво ще стане.
Руди - майстор
Хм... Какво му пречеше на геодезиста да направи тахиметрия досега?
Пък архитектът твърди, че е готов, без да е "стъпил" на терена?...
Геология май няма да се прави (и тя отдавна можеше да е готова),
значи с основите конструкторът ще се презастрахова поради липса
на информация. Нещо ми куца организацията на тоя проект...
Дано се лъжа. Желая успех!
VanyaA - специалист
Възможно е да съм ви подвела с някое мое изказване :). Проекта тепърва започва да се прави, аз реално в четвъртък платих капарото :) На този етап имаме "идеен проект", но аз съм го кръстила така, т.е. имаме просто една схема, на която е дадено разпределението на помещенията в къщата с нанесени квадратури, очертан с пунктир покрив и това е. А архитекта не е започнал проектиране до сега, защото ние го спряхме. Първоначалната идея беше да вървят паралелно нещата - смяна на статут и проектиране. Мислехме да сме готови с всичко и когато излезе решението за земята, да започнем веднага да строим. Но сменихме концепцията и заложихме на сигурно - всяко нещо по реда си :) Та сега реално започваме проекта.
За геология ще попитам дали ще се прави. А това с тахиметрията и нанасянето на къщата върху терена, разбрах, че е точно за да се види колко ще се копае и какви основи ще има (а може и да не съм разбрала съвсем правилно :) )
BLUEPUPIL-2 - специалист
Искате да кажете, че още не сте я отписали от земеделския фонд?
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 16

Тема "Приключението нова къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: