• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 16
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
VanyaA - специалист
@шоп
@Gadnyara
Благодаря за съветите и насоките. Сега като ви чета, аз май съм сложила каруцата пред коня :) До момента сме само на идеен проект с архитекта, реално няма никакви части разработени все още, т.е. нямаме гоелогия, не сме говорили с конструктор, проектант и другите специалисти, които участват при изготвянето на проекта. А това не сме го направили, защото сме още в процедура по смяна на статута на земята. Така че май трябва да спра да задавам глупави въпроси и когато излезнат отделните части на проекта, тогава да ви досаждам отново :) Но, за да не ме забравите, като ми хрумне поредната идея, ще ви искам мнението :) (това важи и за всички, които се включихте с коментари в темата)
BLUEPUPIL беше казал, че токът ще се вдига и то с доста, и е абсолютно прав!! Колкото и да ни се вижда скъп, то той е един от най-евтините в Европа, така че могат още доста да вдигат цените.
ср юли 04, 2018 1:24 pmBLUEPUPIL-2 написа:

В калкулацията трябва да се включи покачване и то значително на цената на тока. Това подпиране на цената надолу е изкуствено и няма как да издържи още дълго, колкото и да се иска на политиците да угодят на избирателите. С думи прости за да ви излязят верни сметките за отопление предвидете поне с 20% по-скъп ток.
Та си мисля, че правите основна грешка, като се готвите да наливате скъпо вино в чаша без дъно. Аз съм практичен човек и съм строго против "Залудо работи, залудо не стой". По-скоро трябва да се помисли върху строителните материали, методи и изолации на къщата, за да бъде ефективно, каквото и да било там отопление. Знам от опит, че решението на проблемите е в пъти по-евтино, когато не се появат проблеми, а за тази цел се обмислят вероятните причини за тях още в началото преди да са се появили.Много добре сте насочили към термомостовете, но те са няколко типа. Така че вложете в стените на къщата малко повече и помислете колко ще ви спести примерно една двойна-изолация, инвестирайки малко повече в нея.
VanyaA - специалист
чет юли 12, 2018 5:59 pmPraktik написа:
BLUEPUPIL беше казал, че токът ще се вдига и то с доста, и е абсолютно прав!! Колкото и да ни се вижда скъп, то той е един от най-евтините в Европа, така че могат още доста да вдигат цените.
ср юли 04, 2018 1:24 pmBLUEPUPIL-2 написа:

В калкулацията трябва да се включи покачване и то значително на цената на тока. Това подпиране на цената надолу е изкуствено и няма как да издържи още дълго, колкото и да се иска на политиците да угодят на избирателите. С думи прости за да ви излязят верни сметките за отопление предвидете поне с 20% по-скъп ток.
Та си мисля, че правите основна грешка, като се готвите да наливате скъпо вино в чаша без дъно. Аз съм практичен човек и съм строго против "Залудо работи, залудо не стой". По-скоро трябва да се помисли върху строителните материали, методи и изолации на къщата, за да бъде ефективно, каквото и да било там отопление. Знам от опит, че решението на проблемите е в пъти по-евтино, когато не се появат проблеми, а за тази цел се обмислят вероятните причини за тях още в началото преди да са се появили.Много добре сте насочили към термомостовете, но те са няколко типа. Така че вложете в стените на къщата малко повече и помислете колко ще ви спести примерно една двойна-изолация, инвестирайки малко повече в нея.
Praktik, да знаеш аз колко практичен човек съм, нямаш идея :) Ако някой около мен върши излишни неща, това ме докарва до лудост :)
По отношение цената на тока - за огромно съжаление не само той ще се повиши, а всички източници - водата, газта, пелетите и те вървят трайно нагоре. Идеята на темата като я пуснах беше точно това - да получа съвети от знаещите какво да избегнем, върху какво да се съсредоточим, кое е задължително и кое - опция. Сега още се лутаме и се опитваме да вземем правилно решение. Както писах и в предния си пост, явно съм избързала със задаването на въпросите, тъй като дори не сме започнали същинското проектиране на къщата. Стана ми ясно, че когато това действително се случи, с екипа на архитекта ще можем да обсъдим голяма част от нещата и да получим доста отговори. И въпреки всичко, до момента тук получих наистина ценна информация, за което благодаря на всички.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Ето, още един съвет, който има претенциите да е ценен. Преди архитекта да започне да ви предлага варианти, поговорете с конструктора и уточнете основните неща по конструкцията на базата на вашите първоначални идеи: основи, колони и шайби, плочи, греди, гредореди- по отношение на големината на отворите и разположението на помещенията. И архитекта проявявайки творчество да материализира своите идеи съобразявайки се с конструктивните детайли. Има два вида къщи. Едните са с осакатена конструктивна схема- въпреки, че са изчислявани и отговарят на нормите, а другите са с опростена и перфектно работеща носеща структура, граничеща с шедьовър. Съобразете се с модата, която след традиционния лаг във времето ще се настани и у нас. Самата конструкция на къщата, частично или напълно да не се скрива, а чрез неиното експониране по подходящ начин, да се постигне едно наистина вълнуващо въздействие. Предпоследно, не ограничавайте по-малкия размер на колоните до 25см. Заради съмнителна естетика, ще създадете куп проблеми, които разбира се вашият конструктор ще реши, но като цяло проекта и Вие ще бъдете ущетени- Защо?- Много е дълго за обяснение. И накрая няколко думи за нормите, по които ще ви проектират къщата. В настоящия момент имате право да избирате между осъвременените и модернизирани български норми и системата по Еврокод. Бъдете изключително внимателна при избора. Ето ви няколко истини и предположения за отправна точка при вземането на решение. Застрахователите, вече започнаха да се мусят и да вдигат цените на застраховките на сгради, които не са проектирани по Еврокод. Въпрос на време е копувачите да се усетят и също да почнат да търсят сгради проектирани по новия стандарт. Приемаме, че няма да застраховате и да продавате, въпреки това би било безотговорно към вашите финанси, да правите нещо, което е обречено да остане в миналото. Добре е водещият Ямболски архитект, който сте избрали, да работи и с квалифициран конструктор, който няма да почне да ви убеждава, че няма нужда от Еврокод. Най-вероятно ще започнат и спекулации със цената на удоволствието проекта да е по-европейски. Чувал съм какви ли не цифри за оскъпяване на грубия строеж. Истината е че при подобен тип сгради цената на конструкцията се покачва с не повече от 10%. Реално се движи между 5 и 10%. Това което получавате срещу тази допълнителна сума, според мен си струва всеки лев- усилване на конструкцията в някой точки доказали ли се във времето, като невралгични, по-дълъг живот на сградата и като цяло по-голяма сигурност. Това не е никак за пренебрегване при условие, че се намирате, почти в центъра на сеизмична зона произвела през 1909 трус с магнитуд 5.9М.
Руди - майстор
Добре го каза колегата, нищо че е с много думи. :)
Мога да добавя като обобщение - да не се оставя архитектът
да налага егото си на целия екип, при уточняване на идейното
решение с различните проектанти (не само конструктора),
собственикът да изслуша доводите и да избере вариант.
BLUEPUPIL-2 - специалист
пет юли 13, 2018 9:39 amVanyaA написа:
По отношение цената на тока - за огромно съжаление не само той ще се повиши, а всички източници - водата, газта, пелетите и те вървят трайно нагоре.
Първоначалният ми пост имаше за цел да покаже, не че всички цени на енергоизточниците ще се покачват, акцента беше върху факта, че цената на тока ще се покачва спрямо тази на газта, дървата, петролните деривати и др. Или иначе казано, няма как напред във времето да продължава тоталното безсмислие отоплението на ток да е по-евтино от това на газ, въпреки социално-икономическите напластявания, защото няма да има желаещи да доплащат разликата, пък и полит. цена ще стане твърде висока за полит. субекти.
VanyaA - специалист
пет юли 13, 2018 12:53 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Ето, още един съвет, който има претенциите да е ценен...
Определено отиде във файла с нещата, които задължително трябва да обсъждаме с архитекта и екипа му. Разбрах, че работи с един от добрите конструктори в Ямбол, което малко ме успокоява, тъй като Еврокод не беше споменавано до сега и не знам дори за какво става въпрос, но все пак те са професионалисти и се надявам при конкретните разговори с тях да се разберем :).
По отношение на застраховането - винаги всичко застраховаме, даже сме с разширен обхват по застраховките, не разчитаме само на основните покрития.
Руди написа:
Добре го каза колегата, нищо че е с много думи. :)
Мога да добавя като обобщение - да не се оставя архитектът
да налага егото си на целия екип, при уточняване на идейното
решение с различните проектанти (не само конструктора),
собственикът да изслуша доводите и да избере вариант.
Ето това ме провокира да пусна темата и да търся мнения и съвети - архитекта очаква от нас да му кажем какво искаме, без да ни налага неговото мнение. И от това, което споделихте тук като опит и препоръки, вече мисля, че имаме какво да обсъждаме, а не да се доверим на това, което ни предложат :)

А така и така обещах, че няма да спирам с въпросите, когато нещо ме човърка, да задам следващия от поредицата неуместни :) Разбрахме се с архитекта, че ще започне същинското проектиране едва, когато преписката за смяната на статута на земята отиде в Министерството. Обаче имайки предвид сроковете за всяко едно нещо, докато получим разрешение за строеж, възможно е да дойде октомври месец. Та въпросът ми е - какво е вашето мнение, да започнем ли тогава строеж (изливане на основи, евентуално зидария) или да оставим всичко за пролетта?
BLUEPUPIL-2 - специалист
Искате да кажете, че все още нямате УПИ и не сте отписали парцела от земеделския фонд.
nikolov333 - майстор
Тая промяна на предназначението, заслужава да и се отдели тема във форума..
VanyaA - специалист
пон юли 16, 2018 2:29 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Искате да кажете, че все още нямате УПИ и не сте отписали парцела от земеделския фонд.
Да, от февруари тази година започнахме процедурата, сега сме на някакъв етап, в който се уведомяват съседите и после цялата преписка отива в Министерството за решение за преобразуване и плащане на държавната такса. На финалната права сме, но си е бавно :) Ама пък ние за никъде не бързаме, важното е да се случат нещата.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 16

Тема "Приключението нова къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: