Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nautilus33 - майстор
Здравейте,
предстой основен ремонт, и тъй като ще имам доста въпроси от различно естество, реших да направя една отделна тема, в която да поствам, за да не отварям различни теми всеки път, пък и така всичко ще ми е на едно място :)
Та, първо сме решили да оправим покрива, но това ще е другия месец, докато се купят всички материали. Сега сваляме стари тапети, които се оказаха доста трудни за махане. За около 6 часа сме свалили тапетите от няма и две стени. Перворирах ги с едно дърво с навити няколко винта, така че върха да се покзва леко от другата страна. Мокрихме ги с валяк и четка, но при първото мокрене с помощта на шпакла пада само най-горния слой от тапета, оставяйки или смао най-долни с лепилото, който е много тънък, или нещо като междинен. Та, пак се мокри и пак се чака да попие в тапета и наново. Някой знае ли по-лесен или по-скоро по-продуктивен начин?

Другото, което ме интересува е, какви са стъпките при основен ремонт. С кое е по-добре да се започне след ремонта на покрива, и с кое е по-добре да се остави за накрая(ВиК, ел. инсталация, върешна мазилка, циклене на дюшеме, дограми, врати и т.н.)
Руди - майстор
Най-добре да почнеш от покрива, след това
външните дограми, ако ще се сменят.
После инсталациите - ВиК и Ел,
вътрешните врати, мазилки и облицовки (плочки)
боядисване (пази вратите и прозорците!),
циклене дюшеме...
krasi92 - майстор
Препарат за сваляне на тапети се продава в магазините.На първо място трябва да се запасиш със спокоиствие а след покрива започваш с бутане и къртене за подмяна на инсталациите.След като приключиш с вдигането на прахоляк може да помислиш за дограма и боя.
wanderer - специалист
  • за тапетите: имам приятел който от много години работи в чужбина боя и тапети, ползва такова от линка, но незнам има ли аналог у нас, и доколко е оправдана покупката при теб.
https://www.screwfix.com/p/earlex-ss77- ... UQodr7APhQ
BLUEPUPIL-2 - специалист
чет юни 28, 2018 6:05 pmnautilus33 написа:
Другото, което ме интересува е, какви са стъпките при основен ремонт. С кое е по-добре да се започне след ремонта на покрива....
Първо, сеизмичната осигуреност на сградата и после всичко останало.
nautilus33 - майстор
чет юни 28, 2018 11:22 pmwanderer написа:
  • за тапетите: имам приятел който от много години работи в чужбина боя и тапети, ползва такова от линка, но незнам има ли аналог у нас, и доколко е оправдана покупката при теб.
https://www.screwfix.com/p/earlex-ss77- ... UQodr7APhQ
Има ги и тук, по около 100-ина лева са, само че не знам дали на 100% вършат работа.
пет юни 29, 2018 12:39 pmBLUEPUPIL-2 написа:
чет юни 28, 2018 6:05 pmnautilus33 написа:
Другото, което ме интересува е, какви са стъпките при основен ремонт. С кое е по-добре да се започне след ремонта на покрива....
Първо, сеизмичната осигуреност на сградата и после всичко останало.
Не съм много наясно какво ще рече това. Т.е. за какво трябва да проверя- основи, стени ...?
BLUEPUPIL-2 - специалист
пет юни 29, 2018 12:39 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Първо, сеизмичната осигуреност на сградата и после всичко останало.
пет юни 29, 2018 3:06 pmnautilus33 написа:
Не съм много наясно какво ще рече това. Т.е. за какво трябва да проверя- основи, стени ...?
Това с проверката се прави обикновено преди да се направи покупката. Дълбочина, ширина и разположение на основите. Колони- размери, армировка. Носещи зидани стени; Качество на бетоните и т.н.....Този филм винаги е много интересен и често пъти довежда собственика до инфарктни състояния.
ANGELI - напреднал
1. Почни от покрива, той е най важен.
2. Оправи си в двора канализация,вик. за да не се кърти после и разруши нещо по направена фасада.
3. Смени дограмата
4. Саниране на къщата.
5. Ел. инсталация, табло
6. замазки , баня
мисля че това са по мръсните работи, които трябва да премахнеш.
Намери бригада или фирма, която да изпълни повечето неща, така ще имаш и добра отстъпка.
Руди - майстор
пет юни 29, 2018 4:39 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Това с проверката се прави обикновено преди да се направи покупката. Дълбочина, ширина и разположение на основите.
Колони- размери, армировка. Носещи зидани стени; Качество на бетоните и т.н.....Този филм винаги е много интересен
и често пъти довежда собственика до инфарктни състояния.
Колега, верно ли ходиш да купуваш къща с багер? За основите...
Един склерометър да простреляш бетона, само че преди това трябва
да обелиш мазилките и облицовките, и после едно канго да разкъртиш
до армировка и като я премериш с шублера си резнеш едно парче да го
скъсаш в лабораторията, за да установиш стоманата...
Виждал ли си как се изпитва носеща тухлена или каменна стена?
Че ти ако направиш такъв оглед на три къщи, със сигурност някой
ще те отстреля... а може би не съм прав?... три са много!
:)

Тема "Основен ремонт- всички въпроси свързани с него :)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: