Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nautilus33 - майстор
Понеже тук задавам основните въпроси касаещи един основен ремонт, та да добавя и това тук, в случай, че има и други, които ги интересува:
последните няколко дена успяхме да свалим калта, която беше по пода на таванското/подпокривно. Под нея има наредени дъски и отдолу е гредореда. Та, дойде момент и на каратавана. Няма провисване(само на няколко места едва забележимо), но навсякъде има пукнатини. Чудя се да го сваля ли изцяло и да напълня с вата и да заворя с гипскартон или да се опитам да го ремонтирам. Като единствен вариант за ремонт, ми хрумна да направя шпакловка с мрежа, но предвид тежестта на каратаван, предполагам,че тръгне ли да провисва, мрежата няма да го удържи. Но шпък четох, че човек, който е сменил каратавана с гипскартон, се оплаква от значително намалена шумоизолация, но таванското няма да се ползва за живеене. Ще се радвам на насоки.
nautilus33 - майстор
Какъв е най-лесният начин за сваляне на каратавана? Днес пробно опитах с къртача, и щогоде имах някакъв успех с длетото за канали. Но па... успява да заоре в рогозката. Някой, който е минал през това, може ли да сподели неговия начин.
nautilus33 - майстор
За каратавана разбрах. Тези дни мисля да къртя плочките в банята, за да подготвя за новите. Чудят се обаче дали да ги махам или да лепя върху тях при условие, че всички водопроводни тръби са над плочките. но пък ще изгубя няколко сантиметра при така или иначе малката баня. Та, какви са плюсовете(освен че си спестявам свалянето) на полагането на плочки върху плочки? Новата ВиК инсталция мисля да е вкопана в зидарията, а тръбите за отходна вода, да се поставят в "куфар" в ъгъла на банята.
nautilus33 - майстор
Бавно се случват нещата при мен, понеже изкачат доста непредвидени задачи. Та, най-накрая стигнах до полагането на пода на подпокривното пространство. Направиха ми оферта за ОСБ3, което мисля да редя на два пласта, за да стане по-здраво и стабилно. Общата дебелина ще е 22мм. Чудя се обаче дали с кофражни дъски(сухи, ако успея да намеря), няма да стане пак толкова стабилно колкото и с ОСБ-то. Питам, защото с кофражни дъски ще ми излезе наполовина като цена, че дори и по-евтино.
moimoimoi - майстор
понеже и аз скоро ще съм на етап покрив прерових нета за инфо как е най добре да се направи.
вариантите са три:
1-кофражни калибрирани дъски
2-шперплат
3- ОСБ

като най добре било с дъски.след това с шперплат и най зле с осб-то
като идеята била да може да "диша" и за вентилация

с кофражните дъски става най бавно но е най евтино
с шперплат става бързо но е най скъпо
с осб-то също е бързо но....цената му е близка като на шперплата

пп:моето подпокривно пространство няма да е обитаемо и аз ще го правя с кофражни дъски,само се чудя дали да има паропропусклива мембрана между гредореда и дъските
а за покрива все още се двоумя дали с дъски или шперплат
nautilus33 - майстор
Аз покрива го направих с дъски и не съжалявам, хем по-евтино, хем по-здраво според мен от гледна точка на евентуална влага. Подпокривното обаче има вероятност да е обитаемо след време и за това се чудя варианта с дските доколко е добър, макар, че при цена наполвината на тази на ОСБ-то, мога спокойно да сложа и ламинат отгоре. Притесняваме само това, че като сложа парче от кофражна дъска върху гредореда и стъпя върху нея, така че да съм стъпил между две греди от дредореда, дъската поддава. И това ме притснява. Казват, че ОСБ-то е потвърдо и поставено на два пласта по 11,, всеки това не би трябвало да се получи. Също така предимството му е, че не би трябвало да го яде дървояда. но знам ли. Но цената ме притеснява най-вече.

ПП макар че, кофражните дъски, които се намират при мен не всички са с еднаква дебелина, поне с такова впечатление останах като ги ползвах за обшивката на покрива.
Има ли аргументи защо с кофражните дъски е най-добре?
nautilus33 - майстор
Някакви мнения(още повече от хора, които вече са си сложили ОСБ за под), че тези дни трябва да реша кой материал да поръчам? А чета на разни места за станало на юфка или мухлясало ОСБ.

Тема "Основен ремонт- всички въпроси свързани с него :)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: