Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL-2 - специалист
съб юни 30, 2018 2:10 pmРуди написа:
Колега, вярно ли ходиш да купуваш къща с багер? За основите...
Един склерометър да простреляш бетона, само че преди това трябва да обелиш мазилките и облицовките, и после едно канго да разкъртиш до армировка и като я премериш с шублера си резнеш едно парче да го скъсаш в лабораторията, за да установиш стоманата...Виждал ли си как се изпитва носеща тухлена или каменна стена? Че ти ако направиш такъв оглед на три къщи, със сигурност някой ще те отстреля... а може би не съм прав?... три са много!
В този форум съм заради голата и безпристрастна истина. А тя е, че подобни сгради най-вероятно са проектирани преди сакралната 1987г, когато влизат в сила по-строгите антисеиз. норми, предтеча на настоящите, които пък са донатъманени да догонят тези от еврокод-8. Та с думи прости, дори и перфектно проектирани и изпълнени тези сгради не са много баш. А ако към картинката прибавим и класическите стоманобетонни недоглеждания, нещата могат да станат изключително неприятни. === 1..Няма нужда от багер, копае се до основната фуга на ф. с ширина около 50см. за да се види долното уширение. Визуалната инспекция плюс секач и чук може да се окаже достатъчна. 2..Прегледа на произволно избрана колона е абсолютно задължителен, поради завишените очаквания към колоните да се справят с латерална сила. Сечението се установява лесно. Няма нужда да се реже армировка и да се носи в lab. Би трябвало надлъжните пръти да са ст. АIII, мин. 4бр. И не по-тънки от N12. Биглите, сгъстени в кр. зони, с диаметър мин. Ф6.5. Как трябва да изглежда една бигла за да не изпусне преди да се стигне до удължаване на ст. съм го показвал нееднократно. 3..Гредите вкл. и часта им влизаща в плочата не по плитки от 1/20 от разстоянието между центровете или вертикалните оси на колоните. 4..Плочите- Вибрирането на плочата при ходене е сигурен признак за недостатъчна дебелина, водеща до провисване. 5..Носещите стени, задължително от плътни тухли и минималистични отвори. Ако върху тях има плоча без колони, ширината на зида да е 38см. === Ако копувача иска да укрепи сградата, подобна информация е безценна за него по отношение калкулирането на разходите. Отказа от подобен оглед, автоматично означава прикриване на проблеми. Юридически оглеждащия може да бъде обвързан да не разпространява получената информация. И да заплати за възстановяване на оголените елементи. Хора, които са далече от строителството и не са тип направи си сам, копуват подобни къщи задължително след експертното мнение на консултант, иначе се копува котка в чувал с успокоението, че щом къщата досега е стояла, ще устиска още няколко десетилетия- нали уж думат, че бетона е доста дълготраен. За да не звуча твърде песимистично имам и добра новина. За едноетажни къщи с недостатъчна коравина на вертикалните носещи елементи и ако къщите имат щастието да са с формата на провоъгълник, четири броя единични фундаменти в четирите ъгъла, отвън на къщата с “Г” образни ст. бет. колони, като най-евтиното решение, могат да се окажат достатъчни, за да ограничат до голяма степен, хоризонталните премествания и да осигурят базовото, минимално сеизмично спокойствие на обитаващите.
nautilus33 - майстор
Тапети почнаха да падат, но на места си трябва обилно мокрене. Отдолу пък има 2, на места 3 пласта боя(варова). За да мога да сложа друго стенно покритие, било то латекс или някаква декоративна мазилка, до мазилка ли трябва да шкуря, или само да сваля най-горният пласт от боята.
КИМИ - специалист
Започни с банята- там е най-големия х.й

После всичко ще ти се вижда песничка.
nautilus33 - майстор
Първо ВиК и тогава банята :) Иначе за варовата боя нещо да кажете как се процедира?
theagent - специалист
пон юли 02, 2018 1:40 pmnautilus33 написа:
Отдолу пък има 2, на места 3 пласта боя(варова). За да мога да сложа друго стенно покритие, било то латекс или някаква декоративна мазилка, до мазилка ли трябва да шкуря, или само да сваля най-горният пласт от боята.
Сваляй боята "до голо". Варианти - стари пешкири, кофа с вода и търкане до умаляване. Друг вариант е търкане с телена четка, обаче настава див прахоляк и е силно желателно да се ползва маска.
nautilus33 - майстор
Аз направо държач за шкурка си взех, че с мокрене и парцали май бая търкане ще падне, ако въобще стане, че са няколко слоя.
nikolov333 - майстор
Мисля, че с обилно овлажняване и стъргане с добре подострени шпатули, може да се свалят по-дебелите слоеве, че със шкурка ще се издушите докато стане.. Иначе има едни мрежести шкурки, като фина телена мрежичка са. С тях поне няма да се затлачва шкурката толкова... и задължително маска за лице!
КИМИ - специалист
Щом пада с триста зора, значи си е здраво.
Аз бих пробвал със твърда шпакла или голяма отверка
резки на ромбове през няколко сантиметра.
nautilus33 - майстор
Да, или със шпатули/шпакли или със шкурка, Стените са прилично прави, и все ми се струва, че със спакла ще стане по-грубо и ще трябва бая да се шпаклова бая после. Със шкурката дали намя да е по-равно(крайният резултат има предвид). Междудругото, ако реша да шлайфам, при всички положениея ли трябва да шпакловам след като стигна до мазилка, или ако повърхността ми харесва като гладкост(защото предполагам ще стане доста загладено с шкурките), мога направо да боядисвам.

Тема "Основен ремонт- всички въпроси свързани с него :)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: