Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
naster - майстор
Започнах строежа на къщата ни. Накратко, отляхме стъпките под колоните, започнахме с обратния насип и предстои кофриране на рандбалки, полагане на бетонова настилка и т.н. Спрял съм се на вече популярния, но все още неортодоксален вариант за 10-см ЕПС изолация, положена в/у бетоновата настилка. Така изпълнено се предполага, че 4-5см армирана замазка е подходящият финиш в/у конструктивната част (кредит за арх. Цилков, от чиито писания черпих вдъхновение при голяма част от замисъла на цялото сдание). Тъй като естетически харесвам как изглежда по разни издания, има ли вариант да се обработи, механически и химически тази замазка, за да се защити и използва като финишно покритие за неопределен срок от време (кефи ме, но не знам съпругата какво ще реши след някоя друга година). Не искам визия като мозайка от 70-те, а по-скоро на модерно градско жилище с фюжън стил на обзавеждане, харесвам семплостта и "мегдана", който оставя стилово и цветово за импровизации (много съм изчанчен: ще смеся ърбан индъстриал с рустик и медитеране, например). Благодаря предварително за насоките - от критики не се обиждам и не приемам лично!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Много витиевато пишеш. Разбират ли ти :-)
Питай гугъл за concrete floor и задълбай в картинките.
Това което искаш не е изчанчено, а най-ползваноо от доста време. Много харесвам. Има едни ецвани бетонни подове в които съм влюбена. Добре, че нямам къде ...
naster - майстор
пон авг 06, 2018 12:34 pmn_a написа:
Много витиевато пишеш. Разбират ли ти :-)
Питай гугъл за concrete floor и задълбай в картинките.
Това което искаш не е изчанчено, а най-ползваноо от доста време. Много харесвам. Има едни ецвани бетонни подове в които съм влюбена. Добре, че нямам къде ...
Не е като да не са ми го казвали... Тя мисълта тече, а ръцете само следват :)

За concrete floor съм се интересувал, точно тази визия харесвам, въпросът ми е какви специфични машини могат да се използват за т.нар. шлайфане и изглаждане на повърхността - интересуват ме дори и конкретни фирми, които се занимават с това. Има ли прилика с обработката на настилка тип "мозайка", т.е. обработката сходна ли е или няма нищо общо. Може ли да се направи с помощ от по-опитен приятел например и наем на машина в духа на DIY...
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Шлайфаният цемент се пердаши, а мозайката се шлайфа .... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
naster - майстор
пон авг 06, 2018 3:35 pmn_a написа:
Шлайфаният цемент се пердаши, а мозайката се шлайфа .... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Фрустрирате ме хора. Не знам какво означава пердаши. Аз си го представях с машина с кръгообразни движения.
nikolson - майстор
вт авг 07, 2018 9:27 amnaster написа:
Фрустрирате ме хора.
Не се плаши. По-скоро е биполярно разстройство. Гропиус е точният човек... :lol:
miliad - майстор
И цимент се шлайфа, с машини като за мозайка. Дават се под наем. Даже се намират по-лесно от тези за шлайфане на мозайка.
naster - майстор
вт авг 07, 2018 8:43 pmmiliad написа:
И цимент се шлайфа, с машини като за мозайка. Дават се под наем. Даже се намират по-лесно от тези за шлайфане на мозайка.
Аз точно така си го представах - след като се нанесе плаващата замазка, да се обработи механично с някаква машина (подобно на тези, с които полират подове). Предполагам, има и някаква технология, с която се "запечатва" след това за по-добра устойчивост. Дори мисля и поне една от баните да е с такъв под, но не съм решил (или по-скоро жена ми не е одобрила) дали ще има сифон директно в замазката, или ще има някакъв тип корито. Предполагам, обработка с хидроизолация в първия случай за мокрите помещения е задължителна. Наистина имате тотален лаик насреща, бъдете снизходителни и търпеливи :-D
miliad - майстор
Дано се включи някой от специалистите в строителството. Че що се касае до видими и шлайфани бетони материята е "тънка" и не става със съвети от лаици като нас.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Няма да стане върху изолация! Неминуемо ще се появят пукнатини. Щом не искаш плочи, плочки, теракота и пр. при които пукнатините се толерират, сложи изолацията върху чакъла и отгоре излей плоча.
пон авг 06, 2018 11:49 amnaster написа:
Накратко, отляхме стъпките под колоните, започнахме с обратния насип и предстои кофриране на рандбалки, полагане на бетонова настилка и т.н.
Ако разбирам правилно, става въпрос за единични фундаменти. Интересно, защо не са предпочетени ивичните ф. Може би става въпрос за едноетажна сграда без горна плоча. Ако, качиш снимки на основите ще бъде повече от чудесно.

Прикачен файл

2.jpg
2.jpg (42.14 KиБ) Видяна 2305 пъти

Тема "Шлайфана замазка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: