Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL-2 - специалист
ср авг 15, 2018 9:12 amЧираче написа:
Тук въпроса не е само финансов. Той е и юридически, от там и технически. Юридически с проект ще се узаконят измененията в основния проект. От там технически ще бъде сметната цялата нова конструкция. И като цяло ще има сигурност, че всичко е на ред.
Намаза му на човека ските и го пусна по пързалката на строителните мъчнотии!
Ако имате сграда, която искате да- реконструирате, обновите, ремонтирате, преустроите, надстроите или да промените предназначението на част от нея, трябва да се състави технически паспорт на сградата и тя да се обследва за сеизмична осигуреност. Изследването за сеизмична и статична осигуреност, представлява конструктивна експертиза, чрез която обследва конструкцията на сградата - наличие и експлоатационно състояние на носещи конструктивни елементи, местоположение и размери на армировка и клас на бетона и т.н. Чрез конструктивната експертиза се доказва годността или негодността на сградата да поема нормативни експлоатационни товари, съгласно действащата нормативна уредба. Конструктивната експертиза изисква, да се осигури физически достъп, до всички жилища и помещения в сградата. В повечето случаи резултатът от експертизата показва, че сградата не е сеизмично и статично осигурена, съгласно действащите норми, и трябва да се укрепи! Укрепването се осъществява, чрез допълнителни конструктивни елементи. Тук е много важно да се направи прецизен икономически и инвестиционен анализ- дали инвестицията си заслужава, тъй като процеса на конструктивната експертиза е сложен, трудоемък и не е евтин, а самата практическа реализация на укрепването е трудоемка и по-скъпа от ново строителство. Понякога укрепването е по-изгоден и евтин вариант, понякога- не!
Гост - специалист
Предполагам, както и други пишещи в темата, че утвърден проект за реконструкция на покрив няма.
В случай, че има- то не се спазва, тъй като проект на този "сеновал" няма как да мине.
Човека просто си прави основен ремонт, не е вдигнал кота било ( Е, направил е надзид, за да стане тавана обитаемо помещение и е вдигнал кота стреха...ама то да е само той)
Та- преценил си е рисковете с вероятно незаконната си реконструкция на покрив и сам ще си бере гайлето. Нека не го правим вместо него. Това, което е задължително- укрепване. Задължителна консултация с нженер- конструктор или поне самоук майстор, който разбира какво трябва да се направи.
Мен сигурно повече от собственика ме е яд за купчината пари, които са дадени на хора, които заслужават повече от един хубав бой.
Руди - майстор
Аз не намирам ситуацията за толкова апокалиптична.
Със съвсем малко разумни мерки може да се доведат
нещата до приличен покрив, далеч от идеалния, но приличен.
Ако тръгнем да задълбаваме, защо никой досега не попита - абе
тая тънка и вероятно леко армирана таванска плоча, дали
става за етаж? Това е първото което питам собствениците, тръгнали
да завладяват подпокривното пространство...

Ако се прочете написаното в началото, въпросът беше как да
се укрепи покривът за стените - и според мен тук някъде
трябва да се концентрират усилията.
Първо, да се разчертае някакво бъдещо разпределение.
При зидането преградните зидове да се превържат за фасадните,
като по този начин се укрепят взаимно. Да се подготвят двайсетина
планки със заварени мустаци, които да се монтират в кофража преди
бетонирането на поясите така, че с къси парчета да може да се свържат
поясите със стоманените колони и гредите по калканите.
Така няма да се притесняваме от анкерирането на колоните в плочата
и ще ги укрепим в горния край.
Остава после да се подсилят вътрешните елементи...
Няма да е идеално, но ще стане по-безопасно.
Чираче - майстор
ср авг 15, 2018 12:02 pmРуди написа:
Ако тръгнем да задълбаваме, защо никой досега не попита - абе
тая тънка и вероятно леко армирана таванска плоча, дали
става за етаж? Това е първото което питам собствениците, тръгнали
да завладяват подпокривното пространство...
Забелязах, че плочата е тънка. Но това таванско помещение и преди е било обитавано. В момента само е надигната кота стреха, за да станат новите помещения по-просторни. Е, малко "ще кънти", и ще се чува отдолу като се ходи по плочата, но се свиква.


Ако иска, собственика може да подпре плочата отдолу с хюнебеци, и да отлее отгоре втора плоча с по-голяма дебелина. Но ме съмнява да го направи. :?
шоп - майстор
Колко да е тънка плочата?
От снимката аз я определям на 10 см. За строено по комунистическо време е доволно. Вкъщи плочата към тавана е 8 см и пак не кънти. Има си начини за лек под.

Това да се предлага удебеляване на плочата с отливане на втора върху нея и зидане на преградни стени на тавана без да се знае състоянието на основите и изобщо къщата има ли колони за мен е опасно!

Преградни стени само от ГК с вата и в тях металните попове за укрепване с Х ви връзки.

И задължително новите стени да повторят разположението на долния етаж.

Като цяло ако се налеят още 4-5000 лв за укрепване ще стане всичко ОК, даже къщата ще се укрепи, защото новият покрив и надзида ако е с Итонг ще стане по-лека.
Руди - майстор
ср авг 15, 2018 12:18 pmЧираче написа:
Забелязах, че плочата е тънка. Но това таванско помещение и преди е било обитавано.
В момента само е надигната кота стреха, за да станат новите помещения по-просторни.
Е, малко "ще кънти", и ще се чува отдолу като се ходи по плочата, но се свиква.
Ако иска, собственика може да подпре плочата отдолу с хюнебеци, и да отлее отгоре втора
плоча с по-голяма дебелина. Но ме съмнява да го направи. :?
По нищо не личи да е било обитавано - няма оформени
помещения и е било "пълно" с дървени подпори, клещи,
подкоси и прочее елементи. Не се вижда и нормална стълба.
Руди - майстор
ср авг 15, 2018 12:29 pmшоп написа:
Колко да е тънка плочата?
От снимката аз я определям на 10 см. За строено по комунистическо време е доволно. Вкъщи плочата към тавана е 8 см и пак не кънти. Има си начини за лек под.

Това да се предлага удебеляване на плочата с отливане на втора върху нея и зидане на преградни стени на тавана без да се знае състоянието на основите и изобщо къщата има ли колони за мен е опасно!

Преградни стени само от ГК с вата и в тях металните попове за укрепване с Х ви връзки.

И задължително новите стени да повторят разположението на долния етаж.

Като цяло ако се налеят още 4-5000 лв за укрепване ще стане всичко ОК, даже къщата ще се укрепи, защото новият покрив и надзида ако е с Итонг ще стане по-лека.
Хем казваш верни неща, шопе, хем си противоречиш на места.

Ако за комунистическо време е нормално да има плоча 8 см, то
аз ще добавя, че е нормално къща с плътни тухли да няма колони.

Ако досега основите не са проявили някакви дефекти, то със сигурност
уплътняването и консолидацията с времето е повишило и носещата
им способност, колкото за една плоча.

Хубаво е зидовете от горния етаж да продължават тези от долния,
но ако са от гипскартон няма никакво значение - те тежат по-малко
от гардероб или диван и не укрепват нищо.

Ако ще се правят някакви Х-връзки или подкоси, те не могат да се съвместят
с тенекиените UD и CD - профили на картонената стена.

И последно - мита за "леките зидове" от Итонг - газобетонът тежи
почти тон на кубик, проверено на строежа. Четворките тежат 650 кг,
а Поротерм 710 кг на кубик.
От доставчиците на Итонг обясниха, че имало производствена влага и с
времето щели да олекнат... кой знае?
BLUEPUPIL-2 - специалист
При настоящата констр. схема- плътни тухли и сравнително тънка плоча [макар че гредите би трябвало да стъпват върху тухлите], плюс височина от два етажа с намерение да се обособи трети, най-логично би било, да се търси максимално олекотяване на покривната конструкция. Ако се тръгне по този път, Руди вече загатна, че ще трябва да се направят доста компромиси. С някой от които, човек е трудно да се примири. Затова аз бих предложил по-скъпо решение, което макар и малко ще подобри сеизмичното поведение на сградата и ще реши задоволително проблема с покрива. В геометричния център на сградата, някъде в средата на тези 8х9м, да се изгради кораво ядро. Наблизо би трябвало да има зид и връзката с него е повече от желателна. Напречното сечение на това ст. бет. ядро може да бъде г; п; т-образно или пък две колони сандвич от двете страни на зида превързани през определено разстояние. Височината му достига до билото и решава в голяма степен въпроса с хоризонталното укрепване на покривната конструкция- х-совете ще останат само по част от външните стени. Едновременно с това, отвора намалява от 8 на 4м. В предишния си пост посочих, че ригела със сечение 100х60х4 би трябвало да се справи с отвор от около 3м. Вярвам, че ще се намерят решения да се подсили и да стане адекватен на тези 4м. Налага се прибавянето на билна столица с два отвора по 4.5м, която при прозорците ще се наложи да стъпи върху п-образна конструкция и да премости прозорците, което пък ще редуцира съсредоточения товар на половина в сравнение с този под единичен краен поп. И не на последно място, около една четвърт или 25% от товара на покрива ще се поеме от ядрото и ще пооблекчи старата конструкция.
чет авг 16, 2018 1:20 pmBLUEPUPIL-2 написа:
При настоящата констр. схема- плътни тухли и сравнително тънка плоча [макар че гредите би трябвало да стъпват върху тухлите], плюс височина от два етажа с намерение да се обособи трети, най-логично би било, да се търси максимално олекотяване на покривната конструкция. Ако се тръгне по този път, Руди вече загатна, че ще трябва да се направят доста компромиси. С някой от които, човек е трудно да се примири. Затова аз бих предложил по-скъпо решение, което макар и малко ще подобри сеизмичното поведение на сградата и ще реши задоволително проблема с покрива. В геометричния център на сградата, някъде в средата на тези 8х9м, да се изгради кораво ядро. Наблизо би трябвало да има зид и връзката с него е повече от желателна. Напречното сечение на това ст. бет. ядро може да бъде г; п; т-образно или пък две колони сандвич от двете страни на зида превързани през определено разстояние. Височината му достига до билото и решава в голяма степен въпроса с хоризонталното укрепване на покривната конструкция- х-совете ще останат само по част от външните стени. Едновременно с това, отвора намалява от 8 на 4м. В предишния си пост посочих, че ригела със сечение 100х60х4 би трябвало да се справи с отвор от около 3м. Вярвам, че ще се намерят решения да се подсили и да стане адекватен на тези 4м. Налага се прибавянето на билна столица с два отвора по 4.5м, която при прозорците ще се наложи да стъпи върху п-образна конструкция и да премости прозорците, което пък ще редуцира съсредоточения товар на половина в сравнение с този под единичен краен поп. И не на последно място, около една четвърт или 25% от товара на покрива ще се поеме от ядрото и ще пооблекчи старата конструкция.

Здравейте. Не съм се включвал скоро, защото ми се е запалила главата покрай всичко с този покрив. Благосаря за съпричястността и отзивчевостта на всички. Укрепване на металната конструкция ще се прави - вече стана ясно. В момента зидаме страничните стени, след това мислим да се излее пояс върху стените за допълнително укрепване, като се положат планки в пояса които да се прихванат( заварят) към конструкцията за здравина. Само, че в момента сме пред дилемата, тъй като страничните стени са по ниски от предната и задната страна, пояса на едно ниво ли да е (като за целта да се бутнат част от тухлите на двете била) или да продължава нагоре по билото на предната и задна страна, тъй като пък мисля че по този начин ще се държат и тухлите във височината. Не знам, поставиха ме тези майстори в толкова много размисли, чеееее.
Иначе къщата до момента в който я купихму нямаше пукнатини, на последния етаж не се е живяло, пространството беше доста голямо, но така беше направен стария покрив, че помещението беше през два метра с подпори, а е грехота да не сеизползва и за това се хвърлихме в този филм. Благодаря още веднъж на всички, а ако някой може да даде съвет за пояса, ще му бъда признателен.
Руди - майстор
Ще те посъветвам да направиш и двата пояса.
Веднъж на нивото на страничните стени, като
продължиш пояса, който така или иначе го имаш
на триъгълните зидове. После по наклона на
триъгълника, за да завършиш надзиждането.
Навсякъде в поясите заложи планки за връзка със
стоманените елементи.

Изображение

ПП: Там, където са прекъснати съществуващите пояси
над прозорците и вратите, ще трябва да завариш новата надлъжна
арматура за старата, като поразкъртиш покритието на бетона.

Тема "Смяна на традиционен покрив с термопанели" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: