Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте, от около една седмица ми смениха традиционния покрив с метална конструкция и термопанели.
Покрива се намира на третия етаж , размерите на плочата са 9м на 8м. Покрива е двускатен, двете стените са високи 340 см, а другите са 80 см, като са иззидани с тухла единица и последните предстои да бъдат доиззидани до 200 см.
Металната конструкция е закрепена на плочата на къщата и покрива фактически няма допирни точки със стените на къщата, което ме притеснява относно устойчивостта на същите при евентуално земетресение или др.
Моля за съвет, по отношение на това, какво евентуално може да се направи за да се укрепят четирите стени и евентуално по някакъв начин да се свържат с металната конструкция за по-голяма здравина.
Благодаря предварително за оказаното съдействие.

Прикачен файл

viber image.jpg

Прикачен файл

viber image 9.jpg

Прикачен файл

viber image 6.jpg

Прикачен файл

viber image 3.jpg
viber image 3.jpg (104.23 KиБ) Видяна 7093 пъти

Прикачен файл

viber image 1.jpg
nikolov333 - майстор
На стените отгоре пояс ще има ли?
шоп - майстор
:idea:
От снимките виждам много ажурна и лека метална конструкция!
Дано някой да я е изчислил на ветрово и снегово натоварване.

Аз лично не бих се притеснявал от земетресение, защото покрива е много лек, но не бих спал под него при снеговалеж или вятър.

Помислете за незабавно допълнително укрепване с допълнителни попове, столици и хиксови връзки и много бръз надзид, че и при умерен вятър имате едно голямо платно, което ще хвръкне при съседите. Дали ще изпуснат анкерите към плочата или саморезите на термопанелите, но играете на руска ролетка.
Успехи!
Гост - специалист
Хубав навес са ти измайсторили. С помощ от конструктор може да се получи добър покрив. Малко инженерна мисъл трябва още и ще стане ! Не е достатъчно да надзидаш и да си мислиш, че всичко е ОК.
Не вярвах, че са толкова зле нещата бутане на стария покрив и монтажа на конструкцията и панелите само за 17 000лв.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Първо, дай разстоянието между колоните, гредите и столиците. Второ, уточни напречното им сечение и дебелините на стените им. Трето, кажи къде се намира сградата, за да се види сеиз. коефициент, натоварването от сняг и от вятър. Няма да се плашиш, стоманата е най-добрия стр. материал по отношение възможността за преправяне, укрепване и усилване и е най-подходяща за покриви на стари сгради, защото е по-лека от дървото.
шоп - майстор
чет авг 09, 2018 8:16 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Второ, уточни напречното им сечение и дебелините на стените им. Т
Това е много важно!

От снимките и ако приема, че термопанела е с дебелина 50мм, то аз определям профила като 60х40. Дано се лъжа и е с по-голямо напречно сечение.
За дебелината може само да се гадае, дано не е 2мм, а поне 4мм :idea:

Лично аз за този размер плоча 9х8м бих сложил попове 100х100х5мм и столици 120х60х4 през 600мм.
Компромис е 100х50х40мм пак през 600или 590мм с цел допълнителна топлоизолация от 100-120мм между ребрата.
чет авг 09, 2018 8:16 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Първо, дай разстоянието между колоните, гредите и столиците. Второ, уточни напречното им сечение и дебелините на стените им. Трето, кажи къде се намира сградата, за да се види сеиз. коефициент, натоварването от сняг и от вятър. Няма да се плашиш, стоманата е най-добрия стр. материал по отношение възможността за преправяне, укрепване и усилване и е най-подходяща за покриви на стари сгради, защото е по-лека от дървото.
Къщата се намира в Пернишко. Колоните се намират през 240 см., като размерите са им 80х80х4 мм. Друго към момента като данни нямам, тъй като не съм при къщата.
шоп - майстор
чет авг 09, 2018 8:34 pmMisho75 написа:
Друго към момента като данни нямам, тъй като не съм при къщата.
Нямате данни при положение, че сте дали 17000лв?!
Нямате ли оферта, договор, приложение, спецификация и т.н.?

Предполагам към тези 17000 лв има демонтаж на стара покривна конструкция, монтаж на нова+надзид, обшивки, олуци водостоци и т.н.

Уточнете.
чет авг 09, 2018 8:43 pmшоп написа:
чет авг 09, 2018 8:34 pmMisho75 написа:
Друго към момента като данни нямам, тъй като не съм при къщата.
Нямате данни при положение, че сте дали 17000лв?!
Нямате ли оферта, договор, приложение, спецификация и т.н.?

Предполагам към тези 17000 лв има демонтаж на стара покривна конструкция, монтаж на нова+надзид, обшивки, олуци водостоци и т.н.

Уточнете.
Договор имаме, но без спецификация, приложение или каквото и да е др. Офертата включваше демонтаж на старата конструкция, монтаж на новата, термопанели с обшивки, без улуци и надзидване. С две думи уцелихме десятка с тази оферта и псевдо майстори.

Тема "Смяна на традиционен покрив с термопанели" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: