• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nas123 - напреднал
Благодаря за отзивчивостта на всички. Къщата е в София.

НЕА греда е по-добре от кух правоъгълник, така ли е?

Май се ориентирам към предложението на BLUEPUPIL-2 - стоманобетонни колони (25х25?) и НЕА греда между тях.

Като се има предвид вятър, сняг, керемиди и евентуални земетресения, каква ще трябва да бъде НЕА гредата? 180? Също така горещовалцувана ли да бъде?

А да разбирам ли, че гредата трябва да бъде 'хваната' в самия бетон, както е показано на снимката? Защото от тази греда ще започват релано навеса и не може бетонът да стърчи нагоре
VLADO66 - майстор
За една дървена подпора по средата се вкарваш във филм.Бетони, кофражи, горещовалцувани греди, обличане на колоните и стоманата и т.н.
Руди - майстор
вт авг 28, 2018 12:16 amnas123 написа:
Благодаря за отзивчивостта на всички. Къщата е в София.
НЕА греда е по-добре от кух правоъгълник, така ли е?
Май се ориентирам към предложението на BLUEPUPIL-2 - стоманобетонни колони (25х25?) и НЕА греда между тях.
Като се има предвид вятър, сняг, керемиди и евентуални земетресения, каква ще трябва да бъде НЕА гредата? 180? Също така горещовалцувана ли да бъде?
А да разбирам ли, че гредата трябва да бъде 'хваната' в самия бетон, както е показано на снимката? Защото от тази греда ще започват релано навеса и не може бетонът да стърчи нагоре
Не е лош варианта с бетонови колони, стига да се изпълнят
добре кофража и бетонирането. Внимателно да се укрепят,
че да не се наклонят нанякъде при бетонирането. На върха на
колоната може да се вбетонира планка с мустаци, за която да
се завари гредата.
По мои сметки гредата трябва да е HEA 200 (тежи 254 кг за 6 м)
или IPE 240 (185 кг за 6 м) - вероятно втората ще ти хареса повече.
Тия греди са горещовалцовани, няма други.

Трябва да помислиш за монтажа на ребрата.
Един вариант е да пробиеш отвори в горния пояс на гредата
ф8 през 60-80 см и върху нея да монтираш с винтове легнала
дървена греда 12х5. В него ще ковеш ребрата.
Втори вариант е да се заварят ъглови профили - може и студено
огънати за да се хване всяко ребро:
Изображение
BLUEPUPIL-2 - специалист
вт авг 28, 2018 12:16 amnas123 написа:
А да разбирам ли, че гредата трябва да бъде 'хваната' в самия бетон, както е показано на снимката? Защото от тази греда ще започват реално навеса и не може бетонът да стърчи нагоре.
Може да се измести колоната малко навътре и да застане между първото и второто ребро. При това може, да се намали сечението на профила защото се намалява малко отвора и се появяват конзоли, които допълнително облекчават товара от разст. между колоните, като упражняват леко повдигаща сила. Може и с вбетонирани елементи, както ти е предложил Руди.
вт авг 28, 2018 12:16 amnas123 написа:
…каква ще трябва да бъде НЕА гредата? 180? Също така горещовалцувана ли да бъде?
Руди вече е отговорил- всички са Г.В, при това с високи стандарти при производсвото им.
вт авг 28, 2018 12:16 amnas123 написа:
НЕА греда е по-добре от кух правоъгълник, така ли е?
Да, предвид качеството на студено формованите профили.
вт авг 28, 2018 10:50 amРуди написа:
Втори вариант е да се заварят ъглови профили - може и студено огънати за да се хване всяко ребро.
Вместо заварка може и с болтове.
BLUEPUPIL-2 - специалист
вт авг 28, 2018 8:12 amVLADO66 написа:
обличане на колоните и стоманата и т.н.
Защо ще обличаш стоманата? Няма нищо по-въздействащо на сетивата от светата троица- състарено желязо, дърво и камък.
nas123 - напреднал
Ще потърся фирма, която да изпълни вертикалните колони от стоманобетон, защото с подръчни средства и дъски не може да се гарантира високо качество. За 2 такива колони ще ми трябват малко над 0.3 м3 бетон, който освен сам да си бъркам, не виждам как може да се поръча.

Под навеса има излята бетонна плоча, която е 10-15 см дебела - там където ще стъпят колоните. Мога ли да пробия отвори за арматурата и да сложа някакъв химически анкер, за да се хване добре? Т.е. без допълнителна пета? Колоните ще са високи около 2.5 м (а ако гредата е вътре в тях, може да достигнат 2.75м).

Стоманената греда отгоре мисля да не я обличам, защото също ми харесва 'светата троица'. Можете ли да ми предложите място, откъдето да я купя, за да е с гарантирано качество + доставка (имайки предвид, че вероятно ще трябва да се качи с малък кран). На HEA 200 или 180 се спираме, като след колоните провесът става около 5.55м? С презастраховането, разбира се. Финансовата част в случая я пренебрегваме, тъй като ще бъде само една греда/профил, а не цяла къща, за да окаже влияние.

Искам да помоля някой, който може да сметне реалното натоварване в моят случай (Руди, Bluepupil-2?), да ми пише на лични и да направи изчисленията, а аз ще му платя за работата. Не търся да мина по най-тънката лайстна, защото е отговорна работа. Търсих онлайн конструктори за тази цел, но не намерих. Приемат се и препоръки за такива.

Благодаря още веднъж на всички, много приятно ме изненада отзивчивостта ви :)
BLUEPUPIL-2 - специалист
вт авг 28, 2018 3:25 pmnas123 написа:
Под навеса има излята бетонна плоча, която е 10-15 см дебела - там където ще стъпят колоните. Мога ли да пробия отвори за арматурата и да сложа някакъв химически анкер, за да се хване добре? Т.е. без допълнителна пета?
Не, ще трябват единични фундаменти.
вт авг 28, 2018 3:25 pmnas123 написа:
Искам да помоля някой, който може да сметне реалното натоварване в моят случай (Руди, Bluepupil-2?), да ми пише на лични и да направи изчисленията, а аз ще му платя за работата.
Руди ще го направи.
вт авг 28, 2018 3:25 pmnas123 написа:
Благодаря още веднъж на всички, много приятно ме изненада отзивчивостта ви :)
Защото си мъжко момче. А си мъжко момче, защото не ти трябва много време за да чиктисаш нещата, но най-вече защото бързо схвана, че за греди, стоманата превъзхожда дървото и ст. бетона, поради факта че работи превъзходно на огъване. Добър избор!
lz1mak - специалист
Много интересна тема, съвпада на 100% със ситуацията при мен /с изключение на разстоянието от 6.5 метра за гредата/. Автора ме е изпреварил с часове при публикуването, затова и изтрих моята тема, да не дублирам.
Благодаря и продължавам да следя постовете.


Искам да попитам за двете вертикални колони железобетон. С основа "пета" и изкоп 1 метър ще стигне ли? Искам презастраховане, труда и материалите не ги мисля.
шоп - майстор
пон авг 27, 2018 6:26 amnas123 написа:
Здравейте,

Искам да направя едноскатен навес, 6м х 2.5м. Задната част ще бъде захваната за къща, а предната греда на 2 колони в двата края (ми се иска).

За да няма подпора по средата, с каква греда мога да премостя 6м, без да се получи провисване?

Ще бъде с керамични керемиди покрит навеса.

С качествена слепена греда 20х20 ще мога ли? Казват, че са по-здрави от обикновените.

Стоманен профил HEA 180?

Или може би друг вид греда?

Ако някой би могъл да направи изчисленията за тази греда, с радост ще платя за труда му.
При размер на навеса 6х2.5 сигурни ли сте, че колоните ще са точно в двата края ( това е адски грозно и не естетично)? Премостяването при този размер на навеса колко реално ще бъде? ( светъл отвор )?

И аз имам навес 6 метра, но с две стрехи по 50 см + две дървени колони 14х14см и реалният светъл отвор е 4,72м.

Хоризонталната греда е 14х14см и няма никакво провисване. Вярно, отгоре няма керамични керемиди, а битумни, но пък и нямаме 2,5 метра изнасяне, а 5 метра:-) + един тон натоварване от соларни системи.

При 2,5 метра изнасяне спокойно можете да минете на слепена самоделна дървена греда с размер 25х15см ( или 30х10)

Навеса, който визирате се прави за два дни и изобщо Владо е прав, усложняванте си живота с кофражи, бетони, арматури и т.н.

Ще дадете сума ти пари и строежа ще се проточи месец. Ако минете на метални, битумни или полиестерни профилни метални листове, гредата можете да си я направите сам от няколко талпи 20х5 см + лепило + шпилки и и това за часове. Няколко дърводелски стяги или винтове за дърво ще Ви помогнат много.
Успехи!
Руди - майстор
В духа на направи си сам си много прав, шопе!
И внимателно си прочел първия ми пост - да се олекоти
покрива и да се намали отвора.

Слепена греда без да е гладък материала е мижи да те лажем,
а изглаждането на тия талпи предполага по-сериозна техника.
Ако ще се купува калиброван рендосан материал - направо да се
вземе слепена греда.
Или пък да се задоволим със шпилки и винтове.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "Едноскатен навес" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: