• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
EDI - майстор
А една средна колона ще опрости нещата и парите много здраво.
Чираче - майстор
Виждам, че всеки дърпа чергата към собствените си технически познания и чувство за естетика и красота. Аз не правя изключение. Залагам на метална ферма, облицована с чамова ламперия. Метални колони, също облицовани. Ако питащия има въпроси, нека да пита. Все пак крайното решение е негово, парите и труда също.
gnt69 - майстор
И аз съм за метала. Миналата седмица сковах подобен навес ама с електрожена. Купих 500 кила желязо и го боядисах с протекта една ръка.
Прикачен файл:
naves6.jpg
После копнах една основа за колона 50х50х70. На 70 сантиметра ми излезе здравото. Изчаках 2 седмици да събере якост.
Прикачен файл:
naves7.jpg

После посмятах малко, разчертах и го почнах.

Прикачен файл:
naves5.jpg

На първия ден в края беше това.
Прикачен файл:
naves4.jpg
Прикачен файл:
naves4``.jpg


На втория го довършихме. На третия и четвъртия го боядисах с тъмно сива към черна матова чак грапава боя, и сега чакаме за евтини сандвич панели.
Получи се с размери 8х4.20. :partyman:
gnt69 - майстор
Свършиха снимките в предния отговор. А да не забравя не съм правил хиксове, всичко е заздравено с метални триъгълни планки от 5мм ламарина. :partyman:
Прикачен файл:
naves1.jpg
Прикачен файл:
naves2.jpg
Прикачен файл:
naves3.jpg
nas123 - напреднал
вт авг 28, 2018 5:21 pmРуди написа:
И внимателно си прочел първия ми пост - да се олекоти
покрива и да се намали отвора.
Ако ще се купува калиброван рендосан материал - направо да се
вземе слепена греда.
Руди, Шопе, коментарите ви за олекотен покрив не са ми убегнали (както и всички останали по 'периферните' въпроси), но керемидите не подлежат на промяна поради чисто естетичеки причини. Не казвам, че другото е лошо, просто няма да се връзва при мен.

А за позиционирането на колоните - от едната страна имам 40 см навън от колоната (т.е. тя не е на ръба). Тези 40 см не ги броя в първоначално зададения ми въпрос - за 6-те метра.

А от другата страна, навесът граничи със стена на гараж. Плътно до тази стена мисля да излея въпросната 2ра колона. Та там няма да има надстърчане, но и ще се впише в цялостната гледка.

Сега мерих с пълна точност - цялото ми разст. е 6.25 м - 40 см = 5.85 м. Ако се направят въпросните 2 ст. б. колони, остава с провес даже 5.35 м.

Единственият проблем в случая е изливането на единичен фундамент, както BLUEPUPIL каза. Това е така наречената пета, нали?

Т.е., за да направя този фундамент, от мен се изисква да разбия 14 см плоча (в края до гаража е дори 23 см, поради лека денивелация на терена) и да излея тези големи стъпки. Правилно ли съм разбрал? Ако е така, то това се очертава като най-големият проблем (или не?!).

Ако реша да е с греди, тръгваме от 5.85 - 40 см (2 греди 20х20 - избирам такива, защото чисто визуално изглеждат по-добре, по мое разбиране) = 5.45 см. Та тези 5.45 м ако им направя подкоси, ще слезе разст. на под 5 м. Такива подкоси стават ли - хоризонтални, като на картинката?
http://interior.jilishta.com/wp-content ... hnia-1.jpg

И по този начин до какво разст. мога да сляза?
brick - специалист
nas123 написа:
Та тези 5.45 м ако им направя подкоси, ще слезе разст. на под 5 м. Такива подкоси стават ли - хоризонтални, като на картинката?
http://interior.jilishta.com/wp-content ... hnia-1.jpg

И по този начин до какво разст. мога да сляза?
Подкоси са наклонените подпори, а тези хоризонталните (на руски им викат "подбалки" - т. е. "подгреди", на български не знам дали има специален термин) допълнително подсилват, като преразпределят вертикалния товар. С два подкоса и такива "подгреди" премостеното разстояние пада под 4 м, което вече не е проблем за слепена греда.

nas123 написа:
Единственият проблем в случая е изливането на единичен фундамент, както BLUEPUPIL каза. Това е така наречената пета, нали?

Т.е., за да направя този фундамент, от мен се изисква да разбия 14 см плоча (в края до гаража е дори 23 см, поради лека денивелация на терена) и да излея тези големи стъпки. Правилно ли съм разбрал? Ако е така, то това се очертава като най-големият проблем (или не?!)
При изцяло дървена (разбирай - по-лека) конструкция на навеса, ако плочата отдолу е армирана и бетонът й е качествен, можете спокойно да я ползвате като основа. Стъпки под дървените колони пак ще има, но върху плочата - отлети от бетон или иззидани от готови бетонни блокчета (аз съм правил такива от 2-3 тротоарни плочки, слепени с хидрофобен циментов разтвор една върху друга, с плътно запълнени фуги; може и от бордюрни блокчета). В този случай стъпките служат, освен да преразпределят товара равномерно върху по-голяма площ, и да отделят дървената греда от земята, респ. влагата.
Руди - майстор
Ако се връщаш на варианта дървени колони и греди,
пак ще ти трябват единични фундаменти - стъпки.
Стъпките ще са ти троблем, както на всички, които
се сещат да правят покрив след като на бетонирали
площадката. Не че няма да срещнеш масово навеси,
стъпили в бетоновата настилка, но не бих го препоръчал.
Някъде вместо стъпки биха ползвали дървени набивни пилоти,
ей такива винкели или нещо такова: "земен винт".
Надеждността на пилотите силно зависи от почвата.

По-просто и надеждно е изпълнението на наклонените подкоси.
Хоризонталните капители са претенциозно изпълнение, изисква
дърводелски сръчности и инструменти, здраво закрепване,
особено в крайни подпори, освен ако не е с декоративна цел:
Изображение
BLUEPUPIL-2 - специалист
вт авг 28, 2018 4:00 pmlz1mak написа:
Искам да попитам за двете вертикални колони железобетон. С основа "пета" и изкоп 1 метър ще стигне ли? Искам презастраховане, труда и материалите не ги мисля.
Стига!
Прикачен файл:
RCCFootingConcreting.jpg
RCCFootingConcreting.jpg (33.86 KиБ) Видяна 2928 пъти
BLUEPUPIL-2 - специалист
ср авг 29, 2018 10:59 ambrick написа:
При изцяло дървена (разбирай - по-лека) конструкция на навеса, ако плочата отдолу е армирана и бетонът й е качествен, можете спокойно да я ползвате като основа. Стъпки под дървените колони пак ще има, но върху плочата - отлети от бетон или иззидани от готови бетонни блокчета (аз съм правил такива от 2-3 тротоарни плочки, слепени с хидрофобен циментов разтвор една върху друга, с плътно запълнени фуги; може и от бордюрни блокчета). В този случай стъпките служат, освен да преразпределят товара равномерно върху по-голяма площ, и да отделят дървената греда от земята, респ. влагата.
И почвата под колоната, като замръзне и почне да повдига и накланя така импровизирания фундамент, какво ще стане? Връзката колона-греда ще се поразхлаби. Ако пък отдолу проникне вода и тя като почвата реши да позамръзне, положението ще стане предаварийно.
шоп - майстор
вт авг 28, 2018 7:38 pmnas123 написа:

Т.е., за да направя този фундамент, от мен се изисква да разбия 14 см плоча (в края до гаража е дори 23 см, поради лека денивелация на терена) и да излея тези големи стъпки. Правилно ли съм разбрал?
Колега, вие правите навес от 15м2!

Няма да строите двуетажна къща. Имате навес 15м2, който от две страни е ограден от стабилни монолитни стени. При две масивни стени на буквата Г, и стоманобетонна плоча към гаража с дебелина 23 см, не ви трябва никакво къртене, копане, арматура и т.н в този участък.
Даже от към гаража и от към къщата не Ви трябват никакви колони! Само стабилно анкериране.

Предполагам навеса ще се намира и в зоната на завет от две стрехи :) Какво снегово натоварване ще очаквате върху 15м2 покрив? Тук трябва да вземен в предвид и изложението и розата на ветровете.

Дори да премем снегово натоварване от 200/кг на м2 имаме смешните 3000 кг
Тези 3000 кг се разпределят от две монолитни стени и имаме само една колона. 1 метър изкоп е абсурд?

Щом в този край имате ст. бетонна плоча с дебелина 14 см, Ви трябва само анкериране към фундамента.
Предполагам от армировката на плочата и от бетона не е пестено?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "Едноскатен навес" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: