• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 13
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
шоп - майстор
ср авг 29, 2018 2:12 pmBLUEPUPIL-2 написа:

Нито Американския стандарт, нито стария британски, нито еврокод, нито пък българските норми толерират основната плоскост на фундамента да е над нивото на замръзване
Не съм съгласен. Масово къщите в Русия, Финландия и т.н., където нивото на замръзване на терена е над 2-3 метра или имаме така наречения вечен лед ) се строят къщи по една моного лесна, ефективна и ефтина технология наречена УШП ( Утепленная шведская плита)

Фундамент не се копае, или се копае 20-30-40 см. Насипва се чакъл, пасък и се вибрира.
Полага се 10-20 или повече см фибран и нагоре всичко е какво желае стопанина. Обикновенно двойна армировка, водно подово и бетон.

Интересно ми е, защо в Бг този метод не е застъпен.
Аз лично много го харесвам и го използвам. Общо взето не полагам бетон на земята ако не съм положил поне 50мм фибран. Така земята не мръзне, няма нужда водопровод и канализация да се вкопават дълбоки и т.н.

Около къщата задължително правя така наречената отоплена "остмоска"
Ефекта е невероятен. Няма мръзнене на основите, топлоизолацията е 100% завършена, икономия и ефективност.

П.П. Снимките са лично мои и моля "колеги" да не ги ползват в нета. Писна ми с мои снимки разни "майстори" да се подвизават:-)

Прикачен файл

SAM_9586.JPG

Прикачен файл

SAM_9585.JPG

Прикачен файл

SAM_9584.JPG

Прикачен файл

SAM_9583.JPG
Gadnyara - специалист
Крайно време е да видим някакви сметки...
При сметка "на коляно" и с посочените данни за гредата (7kNm на огъване) и товар от 200кг/кв.м (керемиди - 50 и сняг - 150) две такива греди ще държат на 6.0м. Дори една е на границата.

Ама и аз не съм строителен специалист.... :wink:
Руди - майстор
ср авг 29, 2018 5:15 pmGadnyara написа:
Крайно време е да видим някакви сметки...
При сметка "на коляно" и с посочените данни за гредата (7kNm на огъване) и товар от 200кг/кв.м (керемиди - 50 и сняг - 150) две такива греди ще държат на 6.0м. Дори една е на границата.

Ама и аз не съм строителен специалист.... :wink:
Ето числа от моята сметка:
Товар керемиди, конструкция и сняг 200 кг/м2, с коефициенти за сигурност 260.
Припадаща площ на гредата 1,3 м от навеса плюс 0,6 м стреха (примерно) - общо 1,90 м.
На линеен метър се получава към 500 килограма (5 kN/м).
За 6 метра огъващият момент е 22,5 kNm.
Ако една греда носи 7 kNm, даже три греди няма да стигнат.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Понеже, предлагате не за първи път тези PERI-та, като стане въпрос за лека греда, сметката на Руди си я запишете и творчески я усмисляйте и прилагайте в бъдещите си предложения и изпълнения.
brick - специалист
Руди написа:
ср авг 29, 2018 5:15 pmGadnyara написа:
Крайно време е да видим някакви сметки...
При сметка "на коляно" и с посочените данни за гредата (7kNm на огъване) и товар от 200кг/кв.м (керемиди - 50 и сняг - 150) две такива греди ще държат на 6.0м. Дори една е на границата.

Ама и аз не съм строителен специалист.... :wink:
Ето числа от моята сметка:
Товар керемиди, конструкция и сняг 200 кг/м2, с коефициенти за сигурност 260.
Припадаща площ на гредата 1,3 м от навеса плюс 0,6 м стреха (примерно) - общо 1,90 м.
На линеен метър се получава към 500 килограма (5 kN/м).
За 6 метра огъващият момент е 22,5 kNm.
Ако една греда носи 7 kNm, даже три греди няма да стигнат.
При мен се получи, че 2 греди стигат едва-едва, обаче бях взел премостено разстояние 5,5 м и минимална стреха. Използвах формулата за разпределен товар q.l^2 / 8, ако не се лъжа - справочника е в къщи, а в момента съм навън и пиша от таблет.
brick - специалист
ср авг 29, 2018 6:24 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Понеже, предлагате не за първи път тези PERI-та, като стане въпрос за лека греда, сметката на Руди си я запишете и творчески я усмисляйте и прилагайте в бъдещите си предложения и изпълнения.
Не знам кой ги е предлагал досега, аз в първия си постинг в темата писах,че подобна греда може и самостоятелно да се изработи със зададени параметри, а тази я показах като готова нагледна илюстрация . Нямам нищо общо с марката и аз лично не бих ползвал "купешка" греда.
Gadnyara - специалист
Сметката ми с Руди е същата... Само не знаех за 260% преоразмеряване и не бях заложил 60см стреха.
Дори съм доволен от спомените си - последната Механика съм вземал през миналия век и не съм практикувал. :wink:
Andri01 - майстор
Не беше ли по-скоро "съпромат"? :? :)
brick - специалист
Gadnyara написа:
Сметката ми с Руди е същата... Само не знаех за 260% преоразмеряване и не бях заложил 60см стреха.
Дори съм доволен от спомените си - последната Механика съм вземал през миналия век и не съм практикувал. :wink:
Преоразмеряването е 30%, т.е. 200 кг ==> 260 кг. Но как да е същата сметката,щом според Руди три греди не стигат, а според теб и една ще държи? :?
Чираче - майстор
ср авг 29, 2018 5:50 pmРуди написа:
За 6 метра огъващият момент е 22,5 kNm.
Ако една греда носи 7 kNm, даже три греди няма да стигнат.
Вероятно много хора не знаят какво е огъващ момент, ако не са изучавали съответните специалности. За да се изчисли някаква носеща конструкция е необходимо да има задание/изходни данни/. Изчислявал съм и греди, и ферми, ама беше доста отдавна. В момента за мен всичко е рутинно, на база опита. Ако ми се наложи мога да се припомня теорията. Аз съм машинен инженер, а не строителен. И за това разчитам повече на метала, отколкото на железобетона. И не напразно Айфеловата кула е изцяло метална.


Всеки метален профил има инерционен момент, който служи за база на изчисления на конструкции. За казуса изчисленията са за греда, запъната в двата края, и натоварена статично с някакъв товар. Никой до момента не коментира динамичните натоварвания.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 13

Тема "Едноскатен навес" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: