Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
vaniosl - специалист
Здравейте,

От известно време се замислям за построяването на гараж и тази година,ако всичко се нареди добре може и да ми се сбъдне мечтата за собствен гараж.В момента обаче проучвам различните варианти за строителство и както винаги финансите са ограничени трябва да избера възможно най-доброто съотношение цена качество.Абсолютно ми е ясно,че ще трябва да направя и компромиси с някой неща но няма как.

Като цяло ми се иска гараж с размери 6х6х2.5(светъл отвор)за две средни коли.Гаража ще бъде с две отделни врати.
За конструкцията се колебая какви материали да използвам,но като цяло съм се спрял на бетонни основи,пода да бъде от подложен армиран бетон с дебелина 10см.(надявам се да е достатъчно за да не се напука в бъдеще) и със стоманобетонни колони.За стените се търси възможно най-бюджетното решение и за сега съм се спрял на бетонни блокчета или газобетонни блокчета.Тухлите четворка не съм ги зачеркнал изцяло като вариант,но с тях излиза и най-скъпо.На този етап за изолация пари няма да останат така,че ще измажа цялата конструкция отвън и вътре с някакво лепило и за сега толкова ,надявам се това ще е достатъчно да запазя газобетона ако избера него.За покрива съм решил да се направи един бетонен пояс отгоре и след това без плоча да се направи дървена конструкция да се затвори със OSB отгоре хидроизолационно фолио и да се завърши с ондулин.

Според вас каква цена е нормално да очаквам за подобен гараж,защото ще строя с бригада и за да имам все пак някакъв ориентир при пазаренето.Не съм много запознат със строежите и затова подобна информация би ми била много полезна за ориентиране.

Вие как смятате има ли по-добро решение с което да реализирам гаража и да излезе по-евтино?
VLADO66 - майстор
С бетонни тухли е най-евтино.Моя гараж го правих с такива, останали от плътната ограда, която правих и докупих малко. Ако не си се занимавал със строителство, трябва някой да ти направи проект на бетонната конструкция. Моя гараж е широк 5.5 метра и е без колони по средата.6 метра също не е проблем да се направи така.
vaniosl - специалист
Проект ще трябва да се направи да защото иначе ще трябва да се презастраховам,а това са излишни пари.Като цяло мисля да го построя без документи,но проект ще му направя все пак.

С бетонните тухли само ме притеснява влагата,как стоят нещата при теб по отношение на влагата?
Antonii - майстор
При съвременните техники на строеж, да се леят бетонни колони за подобен гараж си е малко излишно.
За тези размери на бетонен фундамент със стоманена кострукция от термопанели е перфектното решение.
Даже при нужда може да се демонтира и премести сравнително лесно.
VLADO66 - майстор
вт мар 19, 2019 1:34 pmvaniosl написа:
Проект ще трябва да се направи да защото иначе ще трябва да се презастраховам,а това са излишни пари.Като цяло мисля да го построя без документи,но проект ще му направя все пак.

С бетонните тухли само ме притеснява влагата,как стоят нещата при теб по отношение на влагата?
Ако направиш дренаж, няма да имаш проблем с влагата.
VLADO66 - майстор
вт мар 19, 2019 1:34 pmvaniosl написа:
Проект ще трябва да се направи да защото иначе ще трябва да се презастраховам,а това са излишни пари.Като цяло мисля да го построя без документи,но проект ще му направя все пак.

С бетонните тухли само ме притеснява влагата,как стоят нещата при теб по отношение на влагата?
Ако направиш дренаж, няма да имаш проблем с влагата.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Сложи точно, по средата на тези 6м, една стоманена греда с дължина 6м, да стъпи върху средните колони, да раздели отвора на 2х3м и слагай 3м дървени греди. Ако 20-22см височина за ст. греда ти се вижда много и ще ти пречи, може да се сложат две ст. греди близо една до друга с да речем височина 16см. Иначе отиваш на средна колона или стоманобетонна греда в средата с височина мин. 50см. Изключваме възможността да се бръкнеш за 6м дървена греда. Ако естетиката не е приоритет една правоъгълна ферма с височина 50см, захваната за средните колони, оставяйки отдолу светло 2м, ще да е най-лекото решение, но не и най-евтиното. Ако искаш да е стоманена фермата, питай Чираче, ако имаш мерак за дървена, ето ти снимки за вдъхновение!
BLUEPUPIL-2 - специалист
Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (37.51 KиБ) Видяна 2579 пъти
Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (47.32 KиБ) Видяна 2579 пъти
Прикачен файл:
3.jpg
Прикачен файл:
4.jpg
4.jpg (43.24 KиБ) Видяна 2579 пъти
BLUEPUPIL-2 - специалист
Прикачен файл:
100.jpg
100.jpg (74.02 KиБ) Видяна 2578 пъти
Прикачен файл:
200.jpg
200.jpg (76.47 KиБ) Видяна 2578 пъти
Прикачен файл:
300.jpg
300.jpg (49.01 KиБ) Видяна 2578 пъти
Прикачен файл:
400.jpg
Virtex - майстор
вт мар 19, 2019 12:40 pmvaniosl написа:
се търси възможно най-бюджетното решение и за сега съм се спрял на бетонни блокчета или газобетонни блокчета.
Когато гледах наскоро, при еднаква дебелина тухли четворки, че дори и винебергер излизат почти колкото газобетон.

Бетонните не са ли прекалено тънки за гаражна стена ?

Тема "Гараж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: