Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Чираче - майстор
чет авг 30, 2018 12:30 pmKingLin написа:
но пък обеща да не чакам за издаването на разрешителното и реално това ще компенсира, ако се спази.
Проекта рано или късно ще е одобрен, и ще е при тебе. Но това е само началото на мъките ти.


Ако искаш в бъдеще да нямаш проблеми, първо научи наизуст ЗУТ - с всичките изменения, допълнения, срокове, права и отговорности на инвеститор, изпълнител, и държавните служби.


В никой случай не започвай строежа без строително разрешение и Протокол за строителна линия и ниво. Зависи коя категория е твоето УПИ, и се погрижи да имаш строителен надзор. Трябва редовно да се попълва и подписва от който трябва Заповедната книга. Събирай всякакви фактури, документи и най вече сертификати за вложените материали. Изисквай да се издават съответните актове своевременно до Акт 16.


За сега толкова от мен.
naster - майстор
...рано или късно.... по-скоро късно, ако имаш късмет да си община Младост, както в моя случай - поради особености на ПУП за парцела ми, от район Гадост ме пратиха в ДАГ. Тогава точно г-н Диков беше в предизвестие за напускане, подписа ми визата в последния си работен ден. Съответно, после при подаването за РС от община Младост откриха грешка във визата, направена от архитекта от ДАГ за кота "корниз". Това добави още 3 месеца само за визата към вече акумулираните 4. За РС подадохме преди Великден 2017, получих го в началото на Октомври. Писмото за акт 2 за откриване на сторителна площадка изчака още няколко месеца на бюрото на г-жа Левислава Ибанчева преди изобщо да го насочи, с някакъв късмет и всекидневно мрънкане и досаждане имахме въпросния документ малко преди да я гепят с кинтите...

С две думи, всичко е относително, при мен 3 години отне да започна (от нотариуса до първа копка). За 9 работни дни стигнахме от първа копка до кота +-0.00. Още около 40 дни до кота +3.15 на първа плоча. Ако исках да се случва всичко бързо с документите, щях да действам като мой приятел. Той си нае някакъв посредник. Плащаше му някаква сума на месец, срещу която човекът движеше всичко от негово име в институциите. Той започна да строи около половин година, след като придоби парцела (само за сравнение). Само споделям нечий опит.
Руди - майстор
Понеже и аз съм на вълна строеж на къща, моята процедура започна
в началото на юли. С ВиК нямах проблем, защото в имота има вода и
водомер. Две седмици съгласуване на скицата плюс един месец за
предварителен договор с енергото бяха достатъчни да се направят
всички проекти. Разбира се част електро формално не можеше да
завърши без договора, който получих вчера, 30 август.
Очаквам на 3 септември да вляза в общината, там одобряването
е един месец плюс 2-3 седмици за влизане в сила на строителното
разрешение.
Колебая се дали да стартирам строежа в края на октомври или да
оставя за пролетта. Ще чуя какво ще ме посъветват строителите и
какви срокове ще ми обещаят.
naster - майстор
Миналата зима беше благосклонна за строителния сезон (според надморската височина и специфичен климат). Зависи и къде ще строите и от гледна точка на натовареност - някои строители поемат по няколко обекта и се сещате кой го отнася. Други пък искат бързо да завършват поетите обекти, за да започнат други...
VLADO66 - майстор
Руди, направи си изкопите, фундамента и изолациите най-малко.Напролет може да имаш проблем с подпочвените води, които да компрометират хидрото.
Чираче - майстор
пет авг 31, 2018 11:25 amРуди написа:
Колебая се дали да стартирам строежа в края на октомври или да
оставя за пролетта. Ще чуя какво ще ме посъветват строителите и
какви срокове ще ми обещаят.
В съседство на моя парцел строят някаква промишлена сграда на 3 етажа бетон, и с площ около 3 дка. Започнаха миналата година през август, и не са спирали и през зимата.
Според мен започвай строежа, пък докато времето позволява. Ако можеш направи си изкопа/добре е да имаш голямо мазе/, и поне да стигнеш до първа плоча. Направи хидро и топлоизолация, и обратния насип/за да сляга до пролетта/. Но всичко зависи каква ще е сградата.
BLUEPUPIL-2 - специалист
пет авг 31, 2018 11:25 amРуди написа:
Колебая се дали да стартирам строежа в края на октомври или да оставя за пролетта. Ще чуя какво ще ме посъветват строителите и какви срокове ще ми обещаят.
Такива разговори и преговори първоначално са любезни и обещаващи, но почти винаги еволюират с напредване на стр. процес, до затягане и често завършват с рафинирана форма на строителен рекет. Най-изгодната позиция е възможно най-малък ъгъл при нагъзурчването. Обикновено, най-епична е битката срещу ранното декофриране на долен кофраж. Защото, фирмата бързала да прави следващата плоча или пък кофража на другия обект- ами да си купи още formwork. Друг любим похват е лазене по нервите, когато времето е ограничено. Например при бетонирането- Чорбажджията първоначално гледа наперено, после изпада в кратък размисъл- щото няма време и накрая уплашен, но с ясното съзнание, че спасява положението обува ботушите, закача вибратора на врата, с едната ръка поизравнява бетона с греблото, а с другата вибрира. Какви хубави, но пък и разтърсващи, социално значими строителни стихотворения, поеми, разкази, повести, фейлетони и романи щяха да станат, ако оживее таланта на Ботев, Яворов, Йовков, Алеко!
BLUEPUPIL-2 - специалист
пет авг 31, 2018 12:12 pmЧираче написа:
В съседство на моя парцел строят някаква промишлена сграда на 3 етажа бетон, и с площ около 3 дка.
Хубаво си се издумкал до промишлено УПИ.
Чираче - майстор
пет авг 31, 2018 12:42 pmBLUEPUPIL-2 написа:
пет авг 31, 2018 12:12 pmЧираче написа:
В съседство на моя парцел строят някаква промишлена сграда на 3 етажа бетон, и с площ около 3 дка.
Хубаво си се издумкал до промишлено УПИ.
Мене никой не ме е питал, нито пък съседите, за да строят. Все пак някой им е дал разрешение за строеж. Чувал съм, че такива промишлени сгради се строят далеч от жилищни сгради. За съжаление нищо не мога да направя. А и като познавам съседите, никой няма да си мръдне пръста, и ще си кротуват. Това е положението.
Руди - майстор
Всъщност, нямам мазе, къщата е на един етаж, 110 квадрата,
с една плоча и дървен покрив с керемиди. На първо четене
ми дават срок за грубия строеж 2 месеца, включително покрива.
Подпочвените води са отчайващо дълбоко, дори за сондаж.
Теренът е наклонен и каменист.

Но темата беше за проекта. Нормално е проект за къща да
изпревари съгласуването по дружествата-монополисти,
освен онези части, които очакват изходни данни от тях.

Тема "Срок за изготвяне на цялостен проект за строеж на къща." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: