Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
sirko - специалист
Предстой ми бутане на стария керпичен зид (колкото е останало от него) и направата на нова ограда и гараж. Питах 2-3 бригади за цена труд и офертите бяха от 4500лв до 7500лв... :shock:
Виж схемата.
Бутането, заравняването и копаенето на основите са моя задача т.е. не влизат в цената, материалите също, както и поркива който ще е от греди, ребра, дъсчена обшивка и метални или битумни керемиди т.е. "лек" покрив.
колони 13бр 25х25см (някои вероятно ще са по-тесни)
зидове 42кв.м.
пояси и трегери общо 30м
Въпросът ми е: Каква е що-годе реално цената за труд щото тези оферти ми се виждат все едно МОЛ ще строят.
П.С. Не съм се консултирал със строителен техник още да си каже мнението, ако има такива из форума да критикуват.

Прикачен файл

shema.png
shema.png (57.76 KиБ) Видяна 7647 пъти
шоп - майстор
Аз лично не разбрах колко линейни метра ще е оградата, колко м2 ще е гаража?
Сигурни ли сте че при височина на оградата 2.4 м зидарията ще е 42м2?
С какви тухли ще се зида, измазване ще има ли, оградата отлята бетонна шапка ще има ли или ще е завърчена с бетонни елементи или керемиди?

Колко м3 бетон ще се отлива, механизацията от бетоновози и бетон помпа предполагам е налице.

Арматурата каква ще е, кой ще я свива и т.н. Гаража ще има ли подова замазка или плоча, а таванна стоманобетонена плоча? Гаража колко врати и прозорци ще има, щурцове ще се отливат ли над отворите?

Изобщо без да уточните тези неша няма как да получите адекватен отговор.
sirko - специалист
От горна страна (образно казано на чертежа) ще има само колони долепени до зида на къщата (зид там нямада има)
Запад - 17кв.м зид грубо
Изток - 7кв.м зид грубо останалото ще е остъкление с врата
Юг(лицето към улицата) - общо 20кв.м зид грубо
Над зидовете ще има бетонен пояс като над остъклението и вратите ще е "висящ" (около 10л.м.)т.е трегер/греда
Тухлите мисля да са бетонни блокчета, няма да се измазват, капаците/керемидите на поясите ще ги слагам аз, покрив няма да има и него ще го правя сам.
Арматурата ще я взема готова /готови бигли/ и навързана до колкото е възможно.
Реално часта която ще е гараж и работилница ще е тази в ляво, прозорци няма да има тъй съм го замислил с 4м остъкление реална площ 50кв.м. колоната в центъра е за да държи билото(двускатен покрив било севр-юг)От дясната част е входната врата и до нея ще монтирам гаражна втара за към двора (вратата я имам).
Бетоновъзела е на 15км. ще дойдат с помпа, бетона около 10куб. без долната плоча за нея около 5-6 куб.

Сега вече всичко трябва да е що-годе ясно.
шоп - майстор
Вече ми се изясни!

От написаното разбирам, че доста от нещата може да си ги направиш сам. Защо не си направиш всичко сам на 100%

Имаш да отлееш 13 колони 25х25см и височина 2.4м ( само средната билната ще е по-висока.

Трябва ти един лист хидрофобен кофражен шперплат за 50 лв и 10 ина шпилки, малко дъски и греди.
Иглен вибратор
Бетонобъркачка

По една колона на ден да отливаш за 20 дни си готов.

Поне аз така бих постъпил ( и постъпих, купих си 200л руска бетонобъркачка за 450 лв и за месец налях 20м3 бетон)
Бетонобъркачката се изплати и имам оферта да я купят за 350лв:-)))

Ако си притеснен от към време давай 4500лв и си свиркай, обаче може и да си скъсаш нервите с "майстори"
sirko - специалист
Сам не ми се захваща да го правя по ред причини главните са, че малко или много ще е разграден двор сумати време, ще ми дойде в повечко работата а и време трудно ще намеря да отделя за всичко.
Измазването, покрива и др. довършителни неща мога да ги разпределя във времето след като е "затворен" двора със зидовете и колоните.
Та заради трзи причини предпочитам бригада да го направи дет се вика "завчас" отколкото да се бъхтя аз една вечност.
naster - майстор
Според мен ще видите зор с кадрите в този сезон. А дори и да намерите, те ще искат да си вземат парите, за да си заслужава за тях. Сега има много работа и качественият труд се плаща високо. Няма ли начин да включите повече неща, които да свършат, за да Ви падне реално цената и да приемат, стига да се занимават с такава дейност, каквато Вие търсите. Разбирам, че всичко опира до финанси.
jabata - специалист
нед сеп 02, 2018 11:32 pmnaster написа:
Няма ли начин да включите повече неща, които да свършат, за да Ви падне реално цената и да приемат, стига да се занимават с такава дейност, каквато Вие търсите. Разбирам, че всичко опира до финанси.
Защо набутваш и подлъгваш човека? Ако включи повече неща, ще му се вдигнат парите, но няма да падне цената. От много време насам майсторите правят отстъпка едва когато сумата за труд само мине 15 000лв. До тази сума, квадрат толкова, колона толкова, кофраж толкова.
За питащия, за съжаление цените са такива. Ако не ти харесва, прави си го сам. Казваш, няма да можеш да отделиш време. Ама ти защо си мислиш че като вземеш майстори, ти ще ги оставиш, и те ще го направят както искаш? Ако не ги гледаш, те ще дойдат, ще го омажат за нула време, ще ти вземат парите, и ще те оставят тебе да си късаш нервите години след тях. Другото е, те да дойдат, ти да си им постоянно на главите, пак ще ти късат нервите....но поне като си тръгнат няма да се ядосваш. Всичко това го казвам от опит. А ти като можеш толкова неща сам, защо не си я направиш сам, поне ще знаеш че ще стане както ти искаш.
Димитър Димов - специалист
Според теб бригада за колко дни ще свърши това което желаеш ?
Чираче - майстор
вт сеп 04, 2018 11:22 amДимитър Димов написа:
Според теб бригада за колко дни ще свърши това което желаеш ?
Този въпрос е с много относителни отговори. Зависи от това какъв е опита на бригадата, колко човека са, какъв е техния синхрон и организираност, и т.н.

Примерно аз предполагам, че бригадата е от 5 човека с опит.

Ден първи: При положение, че терена е подготвен, за един ден може да се навърже арматурата и направи кофража на ивичните основи с всички изисквания за стабилност на оградата в бъдеще време.

Ден втори: ако е осигурена бетонпомпата и бетона, за два часа може да се отлее.

Ден трети/може и четвърти/: Зидане на оградата, направа кофража на трегерите и навързване на арматурата за колони и трегери, направа на кофража на шапките/ако има такива/.


Ден пети: Отливане на бетона


Декофрирането може да си го направи собственика.


Аз така виждам нещата.
Димитър Димов - специалист
вт сеп 04, 2018 11:37 amЧираче написа:
вт сеп 04, 2018 11:22 amДимитър Димов написа:
Според теб бригада за колко дни ще свърши това което желаеш ?
Този въпрос е с много относителни отговори. Зависи от това какъв е опита на бригадата, колко човека са, какъв е техния синхрон и организираност, и т.н.

Примерно аз предполагам, че бригадата е от 5 човека с опит.

Ден първи: При положение, че терена е подготвен, за един ден може да се навърже арматурата и направи кофража на ивичните основи с всички изисквания за стабилност на оградата в бъдеще време.

Ден втори: ако е осигурена бетонпомпата и бетона, за два часа може да се отлее.

Ден трети/може и четвърти/: Зидане на оградата, направа кофража на трегерите и навързване на арматурата за колони и трегери, направа на кофража на шапките/ако има такива/.


Ден пети: Отливане на бетона


Декофрирането може да си го направи собственика.


Аз така виждам нещата.
Това е за целият дувар на един път,два дни е без зид и стената се зида на третият ден,а ако питащият я прави сам на парче-изток,запад,юг няма ли пак двора да му е разграден два дни? :?

Тема "Питане за ограда (дувар) с колони и пояси цена труд" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: