Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
essenov - специалист
Здравейте, искам да си вдигна една барачка, където да си прибирам градинските мебели. Размерите са 5.70 на 2.30 и височина 2 метра в ниското, а 2.50 на високото (предполагам наклон от ~20% ще е добре, обектът е в с.Бистрица). Покривът ще е лек, най-вероятно ламаринен. Подът ще е бетон. Стените и тавана се чудя с какви греди да ги строя. Вертикалните греди мисля да ги хвана с метални стъпки за бетона. Не ми е ясно обаче колко на гъсто трябва да има греди и с какво сечение и за стените и за покрива. На лявата къса стена мисля да сложа прозорец, да свети, на дясната няма да има - там е север.

Ето тук има скица как си го представям грубо: https://photos.app.goo.gl/DktTyzQ4DJngxETg7

Приемем съвети всякакви.
Здравейте.
В момента и аз правя нещо подобно. Едноскатна барака,4х1,8 метра ,изцяло от дърво обаче. Има бетонни стъпки, със дебели шпилки,общо 9 стъпки,като върху стъпките съм налепил Полизол, за да избегна капилярната влага. Пробих отвори в 3 броя греди 10х10 см ,през които отвори промуших шпилките. Тия греди са по дължината на пода. След това върху гредите наложих скара от греди 10х5 см , и след това върху скарата наредих подовото дюшеме от дъски. Стените направих от греди 10х5 см ,вертикални и хоризонтални, абе нещо малко американска сглобка се получи. Покрива пак от 10х5 греди ,като тях вече наковах обшивката.
Остава ми да реша как да направя изолацията на покрива.Тук моят тъст настоява да наложа Полизол,като да не го лепя,а просто да изрежа ленти от поцинкована стомана и да ги накова по краищата на парчетата Полизол. При него покривът на основната му къща е така,от 15 години и нито капка не е минала до сега. И все още се чудя дали и аз да не направя така,като общо взето се притеснявам дали пък вятърът няма да надига изолацията ако не е залепена. За обшивката на стените-сигурно ще са от поцинкована ламарина,като ще я накова върху гредите на самите стени.
Остава ми значи да реша каква да е изолацията на покрива- Полизол или Ондулин,както аз искам, и да взема мерки срещу лекото клатене на стените,защото колкото и да са стабилни тия гредим,все пак стана над 2 метра височината и си се кандилка. Предполагам,че ще сложа някакви ъглови разпорки по стените.
Доста трудности преодолях,така че,ако има с какво да помогна със съвет,казвайте.
Поздрави.
Чираче - майстор
Ето моята барака

Прикачен файл

PB230288-1.jpg
PB230288-1.jpg (109.02 KиБ) Видяна 5542 пъти
essenov - специалист
Благодаря за коментара, колега. Ето това съм нарисувал за момента.
Вертикалите на вратата и зад нея ги направих 5х10см. Трябва да нарисувам и рамки на прозорците. За тях май пак ще трябва 5х10 вертикални + хоризонтални (4х5см дали ще е ОК?), които да подпра по средата долу и горе пак вертикално.
Покрива го подпрях с 5х10см през 60 см, като между крайните са 50 см. За момента не мисля да слагам изолация, но ако се наложи после би трябвало да ми е лесно да налепя фибран (например) между гредите.

Прикачен файл:
Shed3D_2.jpg
Чираче - майстор
чет сеп 06, 2018 7:41 pmessenov написа:
Благодаря за коментара, колега. Ето това съм нарисувал за момента.
Не разбрах има ли въпрос към мен? Вие рисувате идея, а аз показвам моето изпълнение. И, не е коректно когато някой задава въпроси да не посочи от къде е. Дразнещо е да се помага на анонимни хора.
Само не ми е ясно защо трябва да има прозорци. Усложнява се доста конструкцията,както и се оскъпява. А на градинските мебели им е все тая дали виждат слънчева светлина или не.
До колегата Чираче -моля кажете как закрепихте ламаринените профили към конструкцията?
Чираче - майстор
чет сеп 06, 2018 8:58 pmonogondur написа:
Само не ми е ясно защо трябва да има прозорци. Усложнява се доста конструкцията,както и се оскъпява. А на градинските мебели им е все тая дали виждат слънчева светлина или не.
До колегата Чираче -моля кажете как закрепихте ламаринените профили към конструкцията?
Елементарно, Уотсън :lol: Със самонарезни винтове.
Руди - майстор
чет сеп 06, 2018 1:42 pmonogondur написа:
За обшивката на стените-сигурно ще са от поцинкована ламарина,като ще я накова върху гредите на самите стени.
Остава ми значи да реша каква да е изолацията на покрива- Полизол или Ондулин,както аз искам, и да взема мерки срещу лекото клатене на стените,защото колкото и да са стабилни тия гредим,все пак стана над 2 метра височината и си се кандилка. Предполагам,че ще сложа някакви ъглови разпорки по стените.
При този тип стени укрепваща роля има обшивката, най-често от OSB.
В случай на обшивка на стените от ламарина, трябва да се мисли за
диагонали от дъски 10х2 см по 3м, тръгващи от ъгъла-горе и слизащи
надолу през 2-3 стойки, като се коват във всички стойки с които се
разминават. Може да се укрепят стените и с Х-диагонали от
перфорирана стоманена лента.

Тема "Едноскатна дървена барака" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: