Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Чираче - майстор
пон окт 08, 2018 9:56 pmmike123 написа:
Здравейте, благодаря на всички за съветите....
Нека и аз да дам някои съвети на база опита, който имам. Тук ще чуеш най-различни съвети и мнения, които могат само да те насочат, а решението е изцяло твое. От снимките не мога да се ориентирам, защото не са достатъчни. Ако се види на живо от човек, който разбира от тия неща, ще е друго. Много са факторите, от които зависи как да постъпиш - местоположение на имота, големина на двора, удовлетворяват ли вашите потребности разпределението на помещенията в къщата, конструктивна здравина на къщата, и още много неща.
Ако решите да купувате тоя имот с къщата, добре гледайте документите, с които го купувате. При евентуална покупка трябва да има представени от продавача Нотариален акт, Удостоверение за вещни тежести за 10 г. назад във времето, Удостоверение за наследници, Удостоверение за семейно положение, Удостоверение за задължения по чл.87 от ДОПК, Удостоверение за платени данъци и такси, и ред други. При всички положения при покупка трябва да има геодезично заснемане на парцела, и дали реалните граници съвпадат напълно със скицата. Къщата трябва да отстои от съседната имотна граница на минимум 3 м/хубаво е да е на повече/, има ли други сгради на допълващо застрояване е тяхното отстояние от съседите. Добре ще е да се запознаете подробно с изискванията на ЗУТ.


Ако купите къщата, сам ще прецените какво да правите с нея. Ако не става за живеене, може да минете с един одобрен проект за ремонт и преустройство. С него можете да я съборите изцяло, да отделите годните материали, които да ползвате отново, и да я изградите с тоя проект.


Може и други неща да се направят, но поста стана много дълъг.
Руди - майстор
вт окт 09, 2018 9:54 amЧираче написа:
Ако купите къщата, сам ще прецените какво да правите с нея. Ако не става за живеене,
може да минете с един одобрен проект за ремонт и преустройство. С него можете да я
съборите изцяло, да отделите годните материали, които да ползвате отново, и да я
изградите с тоя проект.
Според мен това е лош съвет! Да се одобрява ненужен проект за ремонт,
след което да се изпълнява ново строителство без проект, щото тоя за
ремонт няма да съдържа важни специалности, най-вече конструкции.

Документите трябва да се гледат с адвокат, пък ЗУТ да се чете с архитект,
иначе може да се пропуснат важни неща. Не почвам да чета учебник по
анатомия, като ме заболи апендикса, ами отивам на лекар.
Чираче - майстор
Руди, всеки има право на мнение. Не съм архитект, а машинен инженер. Но, ако ти покажа моя проект за къщата, с всичките папки, изготвени от архитекти, конструктори, и други специалност, и същия ОДОБРЕН от Общината, ще ти падне ченето от грешки. И като се опитах да им покажа грешките, познай какво стана???
gnt69 - майстор
вт окт 09, 2018 6:47 pmЧираче написа:
Руди, всеки има право на мнение. Не съм архитект, а машинен инженер. Но, ако ти покажа моя проект за къщата, с всичките папки, изготвени от архитекти, конструктори, и други специалност, и същия ОДОБРЕН от Общината, ще ти падне ченето от грешки. И като се опитах да им покажа грешките, познай какво стана???
Такива си наел. Има два вида проекти. Хубави и евтини като изпълнение и евтини проекти със скъпо изпълнение.
Чираче - майстор
вт окт 09, 2018 7:10 pmgnt69 написа:
Такива си наел. Има два вида проекти. Хубави и евтини като изпълнение и евтини проекти със скъпо изпълнение.
Така е. Наех ги по препоръка от съседа, който тогава беше започнал строежа си. А проекта въобще не беше евтин, ако това имаш в предвид.
naster - майстор
Така е - станалото, станало. Трябва да се гледа в перспектива и да се мисли целесъобразно... според бюджета.
Руди - майстор
вт окт 09, 2018 6:47 pmЧираче написа:
Руди, всеки има право на мнение. Не съм архитект, а машинен инженер.
Но, ако ти покажа моя проект за къщата, с всичките папки, изготвени от архитекти,
конструктори, и други специалност, и същия ОДОБРЕН от Общината, ще ти
падне ченето от грешки. И като се опитах да им покажа грешките, познай какво стана???
Уважавам правото на мнение на всички! Това, което предлагаш би могло
да послужи на някого в друг случай.
Но когато се търси проект с идеята само да имаме някакъв документ
срещу най-ниска цена, не може да очакваме кой знае какъв продукт.
Обикновено собственикът не проучва и не познава проектантите,
освен архитекта, на когото дава парите на юнашко доверие.
Не ги избира, не им дава конкретно задание, не чува от тях идеи,
варианти и предложения, не вижда проектите им в етап, когато може
да се намеси и да поиска изменения и корекции. На това безхаберие от
собственика често се отвръща с безхаберие и от проектантите. Получените
проекти отиват в коша, а майсторите и собствениците почват да творят
с парче керемида...
Обратно, когато се случи дефект, почваме да търсим конструктор, питаме
по форумите, доста по-внимателно слушаме и четем, преценяме различните
варианти преди да вземем решение.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Момчета, ако искате да икономисате от проекта, намирате конструктор, обяснявате му какво искате на базата на възможните параметри, рестриктирани от ЗУТ и Визата. На този етап от вас ще се иска да имате базова конструктивна грамотност, за да изложите точно вашите желания и съответните предпочитания към материалите, с които да бъдат постигнати те. Ако ще внасяте частите за одобрение, намирате пишман архитект и инженери по останалите части и искате абсолютния възможен минимум за пред общината. Най-разумно е на ниво проектиране да икономисвате от всички останали части, но не и от конструктивната. А по отношение на това, как да изразите и дефинирате, това което искате пред стр. инженер и най-вече, защо предпочитате това пред онова, форума макар и поразпокъсано, дава част от вършещите работа отговори. Иска ми се и останалата част на тези отговори да намери място тук. Първоначалната разбираема съпротива срещу това, постепенно позатихва и се надявам в близко време да изчистим докрай строителните неясноти и премълчаваните мъчнотии.
Чираче - майстор
Руди, не цитирам поста ти, защото е досадно. Поне за мен. Не съм търсил най-ниска цена. Не съм познавал нито архитекта, с когото комуникирах, нито неговия екип. Отидох при него по препоръка. Независимо от това колко струва проекта в цялост, той трябва да си изпълни предназначението до Акт 16. Нали така? Платих след одобрение от Общината. Нали все пак там трябва да са специалистите, които да решат дали има грешки, или не. Да да, ама не. На практика едва ли гледат какво подписват. И после инвеститора да се троши главата.


Отидох при архитекта с чертежи, направени на аутокад от мен. Поне като идея, по която той да работи. И да обработи моето желание във вид за одобрение. Тъй като бях на разстояние 330 км от него, нямах възможност да преглеждам какви ги е натворил. :? Дълга история за разправяне. Ако пак ми се наложи да строя/едва ли/, вече никой няма да може да ме изработи по тоя гаден начин. По стечение на обстоятелствата се наложи да се запозная обстойно със ЗУТ. И това е друга тема.
Руди - майстор
Чираче, в едно си прав. Специалистите в общината не проверяват
проекта за грешки. Проверяват го за пълнота (подписи, печати,
лицензи, застраховки) и за нарушения на ЗУТ - отстояния, височини,
площи... Общините нямат ресурс да проверяват проектите по същество
и не носят никаква отговорност!
Така де, ако има друг път, няма да те изработят!

BLUEPUPIL-2 - Не става само с конструкции, колкото и да ни се иска,
трябва и някаква схема архитектурна като за начало. Хората държат
на функцията и визията, а бетонът и стоманата са скучни и сиви...

Тема "Покупка и ремонт на стара къща или покупка на парцел и строеж на нова такава?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: