• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
jabata - специалист
Щом не живееш в БГ, мога само да ти кажа, че ако се захванеш със строеж, всеки ще гледа как да те прецака, освен ако нямаш доверен човек който да ги следи. Ти просто не знаеш майсторите с какъв манталитет са хората, особено в малките населени места. Разберат ли че работиш в чужбина, а това неминуемо ще се разбере, ще се чуе фразата е сега на тоя ще му туря шапката, и ще гледаш филма Баш Майстора.
Ако си мислиш че тези времена са отминали, дълбоко се лъжеш. Това просто за съжаление е манталитета на тази прослойка хора.
Затова мога да ти дам като съвет, не бързай с покупката на имот. Купувай, когато имаш парите, и не храни банките. Ако нямаш всичките пари на куп, и имаш сили за строеж, купи парцел, и постепенно си построй нещо според твоите нужди. Нито повече нито по-малко. И не случай никого, нито архитект, нито майстор. Архитекта ще върти, ще суче да ти обяснява как дори и за временно обитаване, ти трябват 200 кв. а за постоянно живеене 300, защото той от това печели. Майстора, също ще ти каже подобно, със задната мисъл, че ако се хванеш, може би ще има повече работа за него. Иначе и аз от опит мога да потвърдя че на семейство с 2 деца, 80кв. къща на един етаж (с или без мазе) са предостатъчни.Всичко над това е изхвърляне, разхищение на време и пари.
Така че, мисли, струвай....но щом нямаш парите, и не ти е толкова належащо с банки не се занимавай. Ще те заробят, и после оттърване няма.
bmwww - специалист
Като че ли тайно ми се искаше нещо такова да чуя :-D Освен да проуча тоя парцел как е и да го взимам пък после да го мисля . Все пак искам само 2 макс 3 стаи по 15кв.м ,баня макс. 8 кв.м или всяка стая с по 3/4кв.м баня и хол с кухня 20/25кв.м . Гараж забравих само мисля и то без гаража излиза наистина 80кв.м .
Руди - майстор
пет окт 05, 2018 4:56 pmbmwww написа:
Като че ли тайно ми се искаше нещо такова да чуя :-D Освен да проуча тоя парцел как е и да го взимам пък после да го мисля . Все пак искам само 2 макс 3 стаи по 15кв.м ,баня макс. 8 кв.м или всяка стая с по 3/4кв.м баня и хол с кухня 20/25кв.м . Гараж забравих само мисля и то без гаража излиза наистина 80кв.м .
Като смяташ квадратурата на стаите, не забравяй
коридорите и стените, те се броят също и не са малко.
Да кажем, че 80 чисти квадрата стаи ще имат още 10 квадрата
коридори и 25 квадрата стени (ако е на два етажа, ще има и стълба).
Или, по външния контур на стените, както се смята по стандарт,
ще излезе 115 квадрата. (числата са ориентировъчни, от опит)
Salvador - специалист
Еднозначно-купи си готова къща. На гола поляна, ако приемем, че утре отидеш в общината за виза, след три години все още няма да имаш къща, в която да се нанесеш да живееш. България няма нищо общо с коя да е държава от нормалния свят. Тук чисто административните процедури за всичко са много дълги. Абсолютно нормална и всекидневно срещана ситуация в БГ е да построиш къща, която след това по никой начин да не можеш да присъединиш нито към ел. мрежа, нито към вода, нито към канал (на малкото места, където го има). Има построени ЗАВОДИ (оборудвани с всичко), които по 2-3 години чакат ток.
infomar
Аз също съм за готова къща, ноооо здрави основи и стени - не е ли здрав корпусът, не взимай, особено с пукнатини. Аз на времето преди осем години така направих и не съжалявам. Нищо, че е строена 1968-ма година. Стените са печена тухла по 60 см. Пълна подмяна ток, ВиК, дограма, врати, замазка с мрежа, пренареждане покрив, външна изолация. Стана като нова. Ако ти попадне нещо добро купувай, защото хубавите и на добра цена неща са рядкост, ремонтирай полека лека с годините когато си в страната, или оправи само покривът, а останалото когато се върнеш - за едно лято си готов с ремонтите щом имаш парите, но да си тук и сам да надзираваш и коригираш при нужда.. Така наречените "майстори" са страхотия и винаги търси оферта от поне няколко - при мен цената за едно пренареждане на покрив на времето тръгна от 2500 и го направих на 600 лв. за четири дни.
Успех!!
Чираче - майстор
пет окт 05, 2018 4:49 pmjabata написа:
Така че, мисли, струвай....но щом нямаш парите, и не ти е толкова належащо с банки не се занимавай. Ще те заробят, и после оттърване няма.
Нека да дам и моите 2 стинки към темата. Щом си в чужбина, вероятно си млад човек. И със сигурност си отишъл там да спечелиш някой лев. До тук добре. Идеята да си купиш или построиш някакъв имот е добра. Банките са кожодери, и не е добре да се държат налични пари там. И в никой случай заем от банка, който не се знае как ще се погасява. Защото живота с всяка година поскъпва, и инфлацията стопява спестяванията. Затова е далновидно наличните пари да се влагат в недвижими имоти.

Аз лично бих купил празния парцел, и бих започнал да строя къща според моите изисквания за функционалност и красота. На първо време е достатъчно да завършиш грубия строеж с покрива, да си обзаведеш една стая за живеене, една баня и една тоалетна. За да можеш, когато си в България, да си си в СОБСТВЕНО жилище. И малко по малко във времето ще я завършиш. А каква да е къщата ти сам си решаваш. Дали ще е дървена сглобяема, дали ще е с метална конструкция и термопанели, дали ще е тухлена, не е важно. Важно е ти да си я харесваш. Не слушай никого за съвет. Всеки има собствено виждане и предпочитания, които няма да са като твоите собствени. Според мен най-евтино и бързо ще се направи грубия строеж на къща с метална конструкция и термопанели. След необходимите процедури по издаване на разрешително за строеж, одобряването на проект, прекарване на ток и вода, и отходни води, максимум за месец и половина можеш да имаш собствена къща. Довършителните работи също ще станат по-бързо от всякакъв друг вид строителство.

Това е от мен.
fbr - майстор
Строеж сега, за ползване, в бъдещо неопределено време е кауза пердута. Нито се знаят характеристиките на които ще трябва да отговаря, нито материалите, с които ще бъде изграден, ще са актуални на тогавашните изисквания.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Айде и аз :-)
Явно не си женен, щом питаш, инак жената щеше да знае какво да правиш... а да закопаеш ени пари, дето и ги нямаш, в имот, дето не се знае .... Печели си парите сега там, за 2-3 години, ако искаш си наеми* апартаментче, щом те влече Мездра. Имоти тепърва ще има, особено в западащи градчета

*ясна ми е ситуацията с гостуванията и с "ама що си в хотел, можеше у нас"

п.с. А пък, ако продавачът се поумори и смъкне с десетина хил еу цената, скачай, к'во толкова
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет окт 05, 2018 3:15 pmstefanjor написа:
пет окт 05, 2018 2:56 pmbmwww написа:
Мездра
Къщата изглежда прилично.
Покажете ми обявата, моля. Днес търсачката не ме обича
nikolov333 - майстор
Пиши в google 55000 eur къща Мездра и готово..
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Дилема за закупуване на къща или строеж от голата поляна" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: