Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
itcome - напреднал
Привет!
Мисля, че вече идейно узрях да се захвана с проект и реализация на Мобилна къща.
Идея: Изработване на преместваема къща върху полуремарке 2.60x13.60 с възможност за разтягане. Къщата да може да се разтяга за около ден и да е енергийно независима.
Ще се радвам да чуя всякакви мнения по въпроса с построяването и. Мога да систематизирам проблемите в няколко категории:
1. Законови - нищо не намирам как се водят тези къщи в България. Как се узаконяват.
2. Конструкция - конструкцията ще е метална надстойка върху съществуващо и работещо полуремарке. Трябва да може да се разтяга в две посоки - Една част нагоре и една част настрани. Верандата е друга бира но при нея няма нищо трудно.
Изображение
3. Сндвич панели - засега обмислям варианта ОСБ/Вата/Магнезиеви плоскости.
4. Интериор - обширна тема. Ето къщата която ме вдъхнови - http://www.comfort.bg/bg/interesno/view/2714.html

Очаквам мнения, предложения и дискусии. Дано стане една хубава <опън сорс> къщурка.
Аз ще качвам всеки етап от направеното тук, със снимки обяснения и цени.
Поздрави Иван.
Andri01 - майстор
Часта на страни разтегната-7000см ,по голяма 3 пъти от ремаркето :? А иначе,в нета има не малко подобни,фабрично направени къщи. Предполагам си ги гледал?
itcome - напреднал
Andri01 написа:
Часта на страни разтегната-7000см ,по голяма 3 пъти от ремаркето :? А иначе,в нета има не малко подобни,фабрично направени къщи. Предполагам си ги гледал?
Поправих.
Да разглеждал съм ги. Бих могъл да се почерпя с идеи от тях.
шоп - майстор
Използвай за основа 40' стандартен морски, ЖП или авто контейнер.

Имаш вътрешни размери малко над 12 метра дължина и ширина 2.35м

Конструкцията е здрава и евтина, дава широко поле за действие. Остави ущите в четирте края за да може лесно да се товари и разтоварва. Ушите в четрите долни края също ги остави за фиксация към полуремаркето.

В този случай имаш товар, който е независим от прицепа. Прицепното полуремарке си минава стандартен тех. преглед, плаща му се данък, а това което ти искаш да направиш се води товар и не попада под никакви други законови изискваня.

Ако обаче надстройката е трайно монтирана към полуприцепа, може да си усложниш живота и да трябва да минеш на технотест и в талона да пише специален.
VLADO66 - майстор
Относно мобилните къщи, за да са такива трябва да са сертифицирани и да имат сериен номер на производителя.Сертификацията излиза като пари колкото одобряването монолитно строителство.Друг е въпроса за законовите изисквания касаещи преместваем обект. Там нещата са по-разтегливи.
Tsilkov - майстор
itcome написа:
1. Законови - нищо не намирам как се водят тези къщи в България. Как се узаконяват.
То има ама нищо хубаво и точно определено няма да намериш. Ако няма да я продаваш (за лична употреба) ти е все тая законовата част. Ако ще я качваш на пътя са ти нужни стандартните неща за всяко ремарке - преглед, данък, регистрация....
egomen66 - майстор
Води се ремарке.Статични каравани.Стига да има ...дори само и , една ос.Подходящи за маломерни места без право на строеж и места по "Натура 2000". Tsilkov го е обяснил точно.Чудеса стават с такива Мобилни статични каравани. :partyman: Въпросителните които са интересни... са с тока и водата. :?

Прикачен файл

dutilh-attended-a-tiny-house-workshop-in-seattle-purchased-a-set-of-building-plans-and-a-trailer-bed-and-started-hammering.jpg
shotik - майстор
Преди години имаше фургони ,ползващи се като Флуорограф, в нормално състояние като фургон, в работно състояние двете челни страни се издърпват и подпират, почти двоен обем . Едва ли може да се намери сега , но поне те си бяха фабрични и с хубава изолация и уплътнения.

За изработка в домашни условия ми се струва трудно , но може и да стане с много пари и труд .
itcome - напреднал
OK,
от това което сте споделили досега се замислих има ли смисъл да притежавам полуремаркето или то да е опционално. Най добрия вариат е да е възможно да се прикачи за ремаке (трайно) но да може и да се сваля от него. В такъв случай размерите остават същите, но ще е е възможно и да е самостоятелно, без полуремаркето.
Разгледах и контейнерите. Интересна е идеята. Конструкцията и изчисленията и не съм в състояние да я направя, тъй че ще бъде фирма. Метална - заради усукванията при преместване. Ще сравня цените - метална конструкция или контейнер с преправка. По евтиното ке биде :)
Относно ток и вода: Всички мощни уреди си мисля да са газ (бойлер, готварски печки). Слабо консумиращите - на соларна автономна система. Малък газов агрегат за зор. Вода - няма как да се измисли... сонда или същестуваш източник. Обратни - пречиствателна станцийка с бактерии.

Благодаря за вниманието ви.
Tsilkov - майстор
Всъщност изобщо смяташ ли да го местиш някъде това къще през годината или просто искаш след време (5-10-20 години) да го преместиш?
Контейнерите като цяло са може би най-здрави, но са с разстояние между стените 2,40 което не е много, а и са скъпички.

Тема "Мобилна къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: