• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
andrewh17 - помощник
Здравейте, предстой ми строеж на къща и съм в процес на събиране на инфо. Кажете ми колко приблизително ще струва изграждането на къща с ЗП 81 кв. м и РП 140 кв. м без мазе? Покрив - 120 кв. м. Интересуват ме най-вече покрива и основите? И според вас сложно ли е изграждането на противоземетръсни шайби от единични тухли?

Прикачен файл

razrez of.png
razrez of.png (57.03 KиБ) Видяна 60369 пъти

Прикачен файл

rsz_1rsz_histo_fasadi_2-_bez_imenata.jpg
rsz_1rsz_histo_fasadi_2-_bez_imenata.jpg (25.36 KиБ) Видяна 60369 пъти

Прикачен файл

rsz_1rsz_hristo_fasadi_1_bez_imena.jpg
rsz_1rsz_hristo_fasadi_1_bez_imena.jpg (2.35 KиБ) Видяна 60369 пъти
Последна промяна от andrewh17 на ср май 27, 2015 4:08 am, променено общо 5 пъти.
piron45 - майстор
Въпроса ти е много общ, но си приготви поне 100к за градежа и още толкова за да влезеш в новата къща :)
Успех
miroki - майстор
Като щях да правя къща, отидох в една фирма която се занимават със строителство и ми сметнаха веднага.
На онези години бе 200 евро квадрата. Ако те я строят и ако ти се занимаваш с майстори и материали бе 100 евро квадрата. Но това бе преди много години. Та излизаше 10 000 евро, ако аз се занимавам.
Най-добре иди в една фирма и ще ти се изясни.
Като не забравяш да попиташ за ориентировъчни цени на всички разрешителни проекти и прочие. До прекарване на ток. Накрая си сложи 10% непредвидени. И се надявай да ти стигнат за строежа. Обзавеждането, колкото толкова, зависи от теб.
vsterev - специалист
Тази цена на квадрат е направо подвеждаща, така можеш да смяташ покупка на вече построено имущество. При строителството е коренно различно - строителите искат на квадрат ама не на ЗП а на основи, на зид, на плоча на покрив. Ззатова вземаш проекта и отиваш при бригада или фирма за да ти направят конкретно оферта. При всяко положение не плащай предварително, плащай на части по описани в договора завършени части, основи, плоча и т.н. Само така можеш да контролираш процеса и качеството, задължително изисквай проектанта или конструктора да ти идват на оглед, така възможността "майсторите" да си позволят всоеволия се намалява.
Цените на апартаментите / даже ново строителство/ толкова паднаха, че ако замисъла за строежа на къщата е финансовата изгода, то безмислено е да се захващаш, строежа със сигурност ще по-бавен и по-скъп, отколкото покупка на жилище.
miroki - майстор
На мен така ми отговориха във фирмата в която питах. Моят вариант бе 2 по 50. рзп 100 м2, отделно мазе.
Явно са свикнали за всичко да предлагат цена на м2. Изолация, дограма и т.н.
Те си имат за всеки тип строителство някакви ориентировъчни цени за строежа, респективно на м2.
Всичко зависи от подаденото. Вид на покрива 2, 4 ската и т.н.
За справката не са ми вземали пари.
Така, че по-добре да се питат специалисти, а не тук във форума.
Тук, само човек, който скоро е привършил строежа и само той си знае цената.
Варианта човек сам да се занимава със строежа, предлагам само на сплотена голяма рода. Спи се там на обекта във фургон, ако се иска да оцелее нещо. За целия период. И трябва масовка при организиране на нещата.
По онова време цена за строежа бе по-евтина от апартамент до към 2, че и 3 пъти. Разбира се, ако се притежава място. Сега апартаментите са по-евтини, сигурно е друго. За това бе и желанието да строя къща. Само, че времето за построяване е решаващо понякога. А парцелите не бяха в хубава градска зона, а вилна, което ме отказа тогава.
Чираче - майстор
Строителния БУМ беше през 2008 г. От тогава изминаха 7 г., ВСИЧКО си дойде на мястото, но майсторите все още искат да работят на цените от тогава. Все някъде успяват. Но умните майстори отдавна не гонят високи цени.
andrewh17 - помощник
piron45 написа:
Въпроса ти е много общ, но си приготви поне 100к за градежа и още толкова за да влезеш в новата къща :)
Успех
Съмнявам се! Ти, за толкова ли построи твоята? :)
vsterev - специалист
andrewh17 написа:
piron45 написа:
Въпроса ти е много общ, но си приготви поне 100к за градежа и още толкова за да влезеш в новата къща :)
Успех
Съмнявам се! Ти, за толкова ли построи твоята? :)
Съмнявай се колкото си искаш, вярвай в каквото си поискаш, ако искаш от съвет от човек, който е строил или строи можеш да прочетеш написаното по-долу.
Започнах през 2013 г. все още не съм я завършил, правя довършителни ремонти, но за почти 140 квадрата грубия гони 100 к и то това без маза и с дървен покрив /даже едноскатен за да е по-евтин/, а с довършителните ще гони 200 к. Това са реалните цифри, ако някой ти говори за по-малко, явно е или компромис с нещо /основи, материали/ или те лъже откровенно. При мен договора за грубия беше за 65К /материалите ги бях проверил, бетона и арматурата уговорих аз на добри цени/, оказа се че строителя ги купуваше от друго място, където за него беше по-добре, още на плочата се получи първото разминаване от 3к лева. Тогава смених бригадата след това на зида пак, развалих договора заедно с адвоката и започнах аз да купувам материалите. В крайна сметка се оказва, че наистина трябва да имаш един запас от около 40% за да си завършиш къщата, ако го нямах щях да си остана без покрив за зимата. Единствения вариант да се получи, това което си очаквал е да намериш фирма, на която да оформиш особен залог в някой банка. Договаряте се за някаква сума ти ги плащаш веднага на банката / на фирмата реално нищо не плащаш предварително/ и се разбирате, когато строежа е готов с влязло в сила удостоверението за въвеждане в експлоатация да си освободят залога в тяхна полза. На този вариант бригади и малки фирми няма да се съгласят, но той е единствената гаранция да се получат нещата така както си ги очаквал и представял. При мен се съгласи една фирма, но цената която ми дадоха беше почти толкова даже повече от тази, която ми излезе в реалност. Малките като чуеха и се отказваха веднага.
Другото, което искам да ти кажа внимавай с документацията при мен строителите я бяха за**ли и се наложи да се оправям аз с проектанта на края.
Заради това ти казвам пак - ако строиш с идея да ти излезе по-евтино от вече построено жилище, няма да се получи. Едно време /преди няколко години/, когато новото строителство е било скъпо си е било изгодно да строиш къща, в момента за по-малко пари можеш да си намериш достатъчно добър апартамент ново строителство - + са купуваш го веднага, не се занимаваш с глупости и най-вече си спестяваш много излишни нерви и време.
Друг е въпроса, ако строиш, защото искаш да живееш в къща, а не в апартамент.
Желая ти успех, ако ти трябва информация питай.
bota156 - специалист
sterev не го плаши чак толкова.
Условно може да разделиш строежа на 3 равни стойносттно части
1) Разрешително и груб строеж
- такси, проектанти узаконяване - 3-5000лв - може и повече това е минумума
- груб строеж - 100 евро квадрата
2) Довършителни работи - ЕЛ, ВиК, дограма, замазки, мазилки и ИЗОЛАЦИЯ- още 100 евра. Може да спестиш 20-30евра от изолацията за 1-2 години докато оправиш вътре
Така го получаваш "новото" строителство
3) обзавеждане - баня, кухня, мебели - 100 евро, тука може и по тънко ако ползваш стари неща които имаш

И къщата има едни 2 допълнителни големи харча - ОГРАДА и ДВОР.
Ако са ти кочина тези две неща язък че имаш къща (аз съм така в момента).
Кой да предположи че най-проста афиф ограда с мрежа идва 50лв метъра, прилична 100лв и зидана 200+ лв.
Дадох близо 10к за таз пуста ограда и още има
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема "Колко струва изграждането на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: