Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
istefanov87 - специалист
Здравейте,

още ми е далечно, но започвам да се информирам по различни компоненти за след грубия строеж. Попрочетох за дограмата някои неща, но се обърквам повече отколкото мога да си отговоря, предполагам че тук ще има доста по-запознати от мен. Говорим за къща с около 40-50 квадрата прозорци. Взех няколко оферти (чакам още два пъти по толкова, но нещата стават бавничко), говорих с хора и засега не мога да избера.

На повечето места ми предлагат Етем Е75 или Алумил 77 и казват, че общо взето е без значение кое от двете ще избера. Гледам, че имат известна разлика в цената с внесените от по-далече (Rayenaers / Schuko) и първото което се чудя е доколко това е оправдано и доколко е просто марка и най-вече транспорт ? Склонен съм да дам парите разлика ако има добавена стойност, но не бих купил нещо 2 пъти по-скъпо само защото алуминия са го опаковали в Германия вместо в Гърция.

Друго, което ми е важно, е че има една плъзгаща система, която ще е около 6 на 2.50 метра с 4 крила (2те средни се плъзгат настрани). Това е важно да се направи максимално добре. Основно ми препоръчват E50 на Етем - доколко това е удачен вариант сравнено примерно с Schuco ASS 70.HI (може да е тотално неадекватно сравнението, това е което намирам в гугъл) ?

Трето нещо, което се чудя, е доколко прозорци с нормален размер могат да се изпълнят с хоризонтално плъзгащо отваряне така, че да се постига еквивалентна изолация на стандартното - чух мнения, че това няма как да стане, че в дългосрочен план ще се "разхлабят" (каквото и да значи това), че няма да изолират добре и т.н. Не държа толкова на тази част и мога да ги оставя стандартни, но ми е интересно все пак да го имам предвид.

Благодаря предварително за всички мнения !
aiako - специалист
Аз от профили и дограма не отбирам но шуко профили с made in Germany етикет съм виждал да се пращат с тирове от завода на военна рампа към германия.
Kalin1983 - помощник
6,50 НА 2,40-плъзгане с повдигане ще е поне 14-15000 лева.
istefanov87 - специалист
чет мар 17, 2022 3:49 pmKalin1983 написа:
6,50 НА 2,40-плъзгане с повдигане ще е поне 14-15000 лева.
Да, толкова горе-долу ми го дават с Етем Е75 advanced серия. Това което ме кара да се чудя е дали близо двойното оскъпяване спрямо същото нещо с Rayenaers ще добави нещо смислено или е по-скоро въпрос на марка, както често се случва.
Kalin1983 - помощник
нед апр 03, 2022 6:50 pmistefanov87 написа:
чет мар 17, 2022 3:49 pmKalin1983 написа:
6,50 НА 2,40-плъзгане с повдигане ще е поне 14-15000 лева.
Да, толкова горе-долу ми го дават с Етем Е75 advanced серия. Това което ме кара да се чудя е дали близо двойното оскъпяване спрямо същото нещо с Rayenaers ще добави нещо смислено или е по-скоро въпрос на марка, както често се случва.
Честно казано, ако не бях предплатил материала и обкова още септември, сега щях да съм с две крила плъзгане с повдигане, а не WV. Мойте са 3300/2600 и 2700/2600. Едното го буташ е един пръст, а другото си го дърпаш с цяла ръка. Ако не е проблем разликата в цената, бих избрал плъзгане с повдигане.
D_U_D_E_ - помощник
Здравейте, може ли да кажете все пак на какво се спряхте.
В момента съм на етап- избор на дограма и съм пред голяма дилема в избора на едно плъзгане с повдигане. Оферта на Алумил S700-20000лв. , а на Алтест LS-70 -7000лв. Заслужава ли си разликата в цената? :?
Колега, системата на алумил има всичко. Механизмите работят гладко и оплатняват добре, когато е монтирано по предназначение. Механизмите с повдигане(Хебешибе) са чудесен избор, но трябва да се обърне внимание, че има външни и вътрешни. Вярно, скъпи са, но се движат много гладко, лесни са за почистване и поддръжка. Разлики в профила на Етем и Алумил има, но не е толкова значителна. Много е важно къде ще ти бъде изработена дограмата и с какви машини. И двете системи са еднакво надежни. Все пак знаеш, както при повечето неща, че до един момент плащаме за качество, в следващия за име.

Към колегата който се чуди Алумил или Алтест - отговора ми пак ще е Алумил.
istefanov87 - специалист
ср авг 03, 2022 4:30 pmD_U_D_E_ написа:
Здравейте, може ли да кажете все пак на какво се спряхте.
В момента съм на етап- избор на дограма и съм пред голяма дилема в избора на едно плъзгане с повдигане. Оферта на Алумил S700-20000лв. , а на Алтест LS-70 -7000лв. Заслужава ли си разликата в цената? :?
Засега съм се спрял на Алумил, но още не съм ги видял на практика .. всичко е платено и поръчано, но още не сме довършили грубия строеж (плюс имат леко забавяне и гърците с алуминия, но те ще се оправят преди нас). Води ме човека по няколко обекта където гледах и Шуко, и Алумил, и други профили и честно казано, на пипане и на гледане разлика между Шуко и Алумил не можах да намеря (поне не и такава, която да оправдае двойната и нагоре разлика в цената - дограмата ми излиза към 40 000 за цялата къща плюс 20 000 за щорите пак алумил новия модел, с шуко само дограмата щеше да е повече от това - еми не виждам честно казано как си струва разликата, може би аз не разбирам, но ...). При всички случаи плъзганията на Алумил бяха много мазни и готини, надявам се и при мен да се получат така нещата - това, което видях по обектите, определено мога да го препоръчам като много добро.

Иначе от профила на Етем ме отказаха по два начина - един път на едно място ми го котираха с цена по-висока от тази за Алумил (дори Рейнърс другаде ми го даваха за по-малко пари от това, което видях за Етем, което не е сериозно) и втори път ми показваха чисто технически как е по-тънък и по-некачествен директно на място в цех.

Тема "Чудения относно алуминиева дограма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: