Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Привет,
Имам къща, която е на възраст около 60 години. От около няколко месеца наблюдавам пукнатини върху едната фасада на къщата, които доста почват да се отварят. След като направихме оглед се установи, че една от основните покривни дървени греди ( тази, върху която са повечето попове, които носят билото ), е разположена точно над прозореца, където се образуват пукнатините. Разгледах и други видими пукнатини и установявам, че повечето щурцове са дървени и от тежестта и от времето лека полека се огъват. Така стигам до извода, че това е проблемът. Прилагам и илюстрация на гредата спрямо прозореца.

Изображение

Въпросите, които стоят пред мен са как да реша проблема.

Най-евтиният вариант е да търся начини да подсиля щурца и да се надявам, че вертикалните елемененти около прозореца са в годност. Щурцът би трябвало да е дървен и върху него зидария от тухли ( не съм махал мазилки, и имам 1 наум че може да излезе някакъв бетон, но преди 60 години.. малко вероятно ). Практически как би могло да се замени или усили щурца без да има риск да падне целия покрив?

Другото, по-кардинално решение, което си представям, е две колони от страни на прозореца с греда по протежение на стената. Тук идва въпросът как точно ще се изпълни, за да мога да подпра гредата. Тя не стъпва на цялата стена, а примерно на 10-15 см от края на фасадата. Това означава, че колоната трябва да е вътре в станата или от вътрешната страна на фасадата, което ми изглежда абсурдно - най-малкото, че отвътре подът е дюшеме върху пръст. А и при този вариант пак трябва да се повдигне малко или много основната греда.

Какво ви е мнението?
Руди - майстор
Ако се опасяваш, че не можеш дори временно да подпреш гредата вътре в стаята,
ще трябва да я удължиш изкуствено навън, за да я подпреш, докато преправяш
щурца. Удължаването може да стане с метални профили, например U-профили
(UPE, UPN) от двете страни, хванати през гредата със шпилки и винтове. Тия
профили ще стърчат отвън, за да се подпрат примерно с напречна греда и
"хюнебеци". Хубавото на подпорите "Хюнебек" е, че могат да се натягат и да
освободят частично зида от тежестта. За да се получи добър ефект трябва
резбата да е почистена и смазана, иначе заклинва. 3-4 такива подпори могат
да се вземат под наем или срещу няколко бири от близък строеж. Отдолу
подпорите също стъпват на подложена дървена греда.
Ако правиш армиран бетонов щурц, трябва да стъпи поне 30 см върху зида отстрани
на прозореца, а под гредата на покрива да има бетонова или дървена подложка
(гредата да не стъпва на тухла). По-добре щурца да е излят на място, отколкото да
се купи готов, излят на място ще има по-добра спойка с тухлите, заради пукнатините.
Преди да се освободят подпорите луфта под гредата се попълва с набиване на дървен клин.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Два ГВ „п“ профила от двете страни на гредата, отдолу с препаски от шини, за да не се разчита само на шпилките. Ст. греди излизат пред фасадата и около прозореца до зида, отвън се прави едно „п“ от ст. бет. или от стомана. Може и дървени колони със ст. гредичка.
Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (35.97 KиБ) Видяна 2540 пъти
Последна промяна от BLUEPUPIL-2 на съб дек 01, 2018 2:12 pm, променено общо 1 път.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Ако се окаже, че „п“ профилите са по-високи от съществуващата греда отдолу се подлага талпа или дъска.
Прикачен файл:
2.gif
2.gif (23.57 KиБ) Видяна 2530 пъти

Тема "Укрепване на щурц / основна греда" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: