Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nautilus33 - майстор
Т.е. няма смисъл до черните греди да поставя нови 12х12см, като същите легнат на носещи зидове в двата си края и хвана към тях всяка греда от гредореда? Т.е. да го направя както си беше при стария четирискатен покрив.

Гредите на гредореда са с различни сечения, ако трябва утре ще премеря, но са от 10х12 до към 14х16см. Повечето обаче лежат на по-широката страна.
Stefan2000 - специалист
Това че лежат на широката страна не е оптимално, но вече е даденост.
А задачата на тази греда, 14/14, както вече се писа, е равномерно да разпредели тежеста на покрива, през поповете, в-у гредореда. Всички други нейни задачи са второстепенни.
Обърни внимание, обаче, след като гредите от гредореда са с различно сечение, дали тази греда ляга в-у всички, или някои "светят", имат луфт и не опират в нея. Защото те няма да носят нищо.
Ако има такива, аз не виждам никакво друго решение, освен подлагане за обиране на тези луфтове.
И аз бих ги закопчал, или със старите кръстати скоби, или с Г планки.

Ако слагаш още еедна греда, която да се вкара в зида, единствената и полза ще е, че ще предаде малко от товара на зида. Но за да се случи това, или трябва да я закопчаеш много твърдо към 14ката, или в по-лошия вариант, да я закопчаваш за гредореда, и от там силите да се препредават на 14ката и бла бла. :)
nautilus33 - майстор
Да, намислил съм утре да купя две 12х12см за гредореда на двете стай отдясно(тези на картинката). Мисля да изкарам парчетата останали в зида от старите греди и там да ги положа. Като мислех, че по този начин конструкцията на гредореда ще се заздрави значително, т.е. товара предаван върху гредореда от поповете на средните столици(съответно от гредите 14х14 върху, които лежат поповете)ще се намали и редаде на тези 12х12 и съответно ще се предаде на зида. но ако това олекотяване е незначително, мисля че няма смисъл.

ПП да, на една от стаите, има луфт на три от гредите около 6-7см. Там съм подложил с трупчета. Иначе при останалите или няма или е минимален и ще подложа с нещо тънко.

Та, да считам ли че няма смисъл от цялото упражнение с поставянето на нови греди 12х12 вървящи до гредите 14х14, и стъпващи на носещи зидовес цел значително олекотяване на тежеста предавана върху гредореда?
Stefan2000 - специалист
Нека и други да си кажат мнението.
Според мен, както ти се изразяваш "значително олекотяване" , няма да има. Най-много да успееш да разтовариш малко първата и втората греда до стената. И пак казвам, при условие че изпълниш много стегната и стабилна сглобка.
Ако все пак решиш да го правиш, ще ти дам още един акъл, да не пиша излишно сега. :)
Руди - майстор
Според мен, можеш да постинеш достатъчен ефект, ако
с няколко дюбела анкерираш първата греда от гредореда
в стената. Примерно 4 дюбела през 30 см в зоната на стъпване
на напречната греда. Тя ще служи за опора, така че при нея
трябва да се гарантира пълен контакт.
nautilus33 - майстор
Т.е. бия по един дюбел в първата греда от гредореда, да речем на 30см от ляво и дясно от мястото където ляга гредата 14х14(подпората на поповете) и след това по още един от всяка страна на 30см от първите два дюбела?


Стефан, ако искаш направо го давай тоя акъл, защото ако го правя, трябва утре да купя гредите, за да мога в понеделник най-късно да съм ги монтирал, че трябва да почвам скарата за гипскартона отдолу, а след това и пода върху гредореда :)

Прикачен файл

греда.jpg
Така ли да анкерирам първите греди откъм носешите зидове
греда.jpg (13.36 KиБ) Видяна 1737 пъти
kozl - майстор
Аз бих заложил на лепени анкери с ухо за окачване в бетоновия пояс над дървените греди и с шпилка през оранжевата греда от двете страни на синята.
Но цялото заглавие е объркващо, защото напречни са оранжевите греди, а надлъжни са сините и това спрямо размерите на помещението доколкото се подразбира по снимката.
Също от снимката се вижда, че "синята" греда не е цяла и е снаждана някъде на седмата оранж.греда от стената с пояса. Как е снадена не мога да видя, но ако е челна снадка, то това са две самостоятелни греди една до друга, които изцяло предават товара само в-у оранжевите греди.
Също така е видно, че две от оранжевите греди не стъпват на зид и са окачени на съседните оранжеви греди с къса греда и шпилки.
А сега след ремонта има ли притеснителни провисвания?
Това, че вече сините греди не предават товар в-у стените е увеличило натоварването в-у оранжевите греди и то най-активно в крайните до зидовете.
И гредореда ти е част от покрива и преди и повече сега, защото покривната к-ция през попадиите предава товар в оранжевите греди.
И все пак какво те притеснява?
Думите на дърводелеца или осезаеми провисвания?
nautilus33 - майстор
Провисване не съм забелязал, макар че ремонта приключи преди два месеца. Единствено на три от гредите има провисване в средата, но мисля, че те са си били така. Притесняват ме наистина думите на дърводелеца, както и факта че се получава едно огъване в средата на повечето греди когато се стъпи върху тях (в средата).
Stefan2000 - специалист
съб дек 08, 2018 9:11 amnautilus33 написа:
... факта че се получава едно огъване в средата на повечето греди когато се стъпи върху тях (в средата).
Предполагам че това се получава ако стъпваш в-у оранжевите греди, а не в-у 14ката.
Ако е така, нормално е, затова се слага и напречната греда, за да разпределя тежеста.

На мене идеята за анкериране в стената ми харесва, и е по-лесна от това което щях да ти предложа.
Но имам няколко съмнения.
За да пробиеш за дюбела, (анкера), трябва да минеш през дървото. Да ама дюбела е с по-голям диаметър от болта който ще завинтиш, и който ще е хлабав в отвора на гредата. Ще има мегдан да се слегне малко.

А моята идея беше, ако слагаш дублораща греда на синята, като я напъхаш в стената, леко да повдигнеш с крик 2ра и 3та оранжеви, 10-15мм. Стягаш новата към оранжевата със стяга, разпробиваш на 4 места, и вкарваш шпилки, да речем М14, М16. Стягаш яко през шайби под гайките, и след това освобождаваш крика. Според мен даже може да не слагаш цяла греда, а парчета по 1-1.20 м. , които влизат в стената.
Това е.
Руди - майстор
Сега като гледам снимката пак, може да се направи
някакво окачване на крайната греда към отрязаното
парче в стената - примерно с някакъв ъглов профил,
хванат с по 2-3 винта в гредата и в отрязаното парче.
Разбира се, трябва да си убеден, че парчето в стената
не е изгнило и да го предпазиш и за в бъдеще.

Тема "Премахнати напречни греди на гредоред" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: