• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
valentino76bs - майстор
Ако е на един етаж и под 100кв.м може да минат по тънко нещата понеже може да се строи от бригадата на бай Мехмед и двама трима помагачи на надник.Но трябва да провериш да не бъркам за квадратурите които изискват сериозни строители.Абе зе да се надува балона яко тука.
kivanov - специалист
Март говорих с един строител и той ми каза 200 евро с хубави материали (тия немските тухли), а бетона и желязото са ясни. 200 евро ми се струват доста добре. Сега се чудя за един парцел и ако го купя ще почне играта. Честно казано се притеснявам, че много тъпотия ще насъбера по разните институции за да почна да строя. Парцелът е в София, Младост (до пречиствателната станция на Бистришко шосе, Около 1000 квадрата при цена от около 120 евро на квадрат. Мисля си, че е реална). Отделил съм към 60-70000 евро за за груб строеж + басейн (закрит) за около 270 (с басейна) квадрата и още около 50-60000 евро за да успея да вляза без да обзавеждам всичко. Не съм фен на някакъв безмислен лукс и се надявам да стигнат. Кои са най-големите главоболия при подготовката на документите? Интересна ми е още и геологията на района. Интересно ми е как ще се отрази басейн 11х3х1.4 на парцела. Какъв тип специалист ми трябва за тези неща? Дали има такива хора във форума. С удоволствие ще заплатя за услугата.
naster - майстор
Имате доста проучване да извършвате, или поне не сте споменал тук повече детайли. Бистришко шосе попада в район Витоша, а не Младост. Какъв е статутът на земята: земеделска или в регулация? В каква зона попада - ако не е за жилищно строителство... Парцелът има ли ток и вода, канализация, газ? Има ли адрес този парцел?

Главоболия могат да се появят от недостатъчно проучване на ситуацията около конкретния парцел, ПУП, инфраструктура...

Геолог трябва да каже за геологията.

Има посредници, които съдействат при подготовка на документи за строителство, срещу месечно възнаграждение.
kivanov - специалист
пон сеп 23, 2019 11:15 amnaster написа:
Имате доста проучване да извършвате, или поне не сте споменал тук повече детайли. Бистришко шосе попада в район Витоша, а не Младост. Какъв е статутът на земята: земеделска или в регулация? В каква зона попада - ако не е за жилищно строителство... Парцелът има ли ток и вода, канализация, газ? Има ли адрес този парцел?

Главоболия могат да се появят от недостатъчно проучване на ситуацията около конкретния парцел, ПУП, инфраструктура...

Геолог трябва да каже за геологията.

Има посредници, които съдействат при подготовка на документи за строителство, срещу месечно възнаграждение.
Привет, да си говорим на ти :)
1. Казах Младост, защото ... и аз не знам, просто родителите ми са в Младост 4 и така меря близост до парцела.
2. УПИ е. В https://kais.cadastre.bg/bg/Map пише, че е "НТП, За друг вид застрояване", но е в зона Жм2, 25/30%, КИНТ 0.8, КК 8.5/10. Всички други парцели до този са с нов момер с 2 цифри и си пише за Жм2, само този и още един (и двата сериозни джунгли) си стоят с номер с 3 цифри и "За друг вид застрояване". Според мен просто не е вадена виза или нещо такова. Има някаква измислена мини постройка вътре.
3. Има вода (и партида), но е спряна.
4. Ток - стълб отпред и всички къщи до/пред парцела си имат ток
5. Канализация - по-скоро не (дълга история)
6. Газ до съседния парцел, но да приемем, че ще дойде и до този.
7. Има асфалтов път пред парцела.
8. Аз по-скоро търся консултация ПРЕДИ да купя парцела, че да няма фалове после. Има лека денивелация, но за мен е ок. Дали има геолози във форума или къде мога да прочета?
naster - майстор
Привет. Съзирам няколко проблемни точки:

2. Има вероятност да няма в сила влязъл ПУП за конкретния парцел единствено. Това ще го разбереш, едва когато се сдобиеш с актуална скица от кадастър, след което предоставиш комбинирана такава в общината, кандидатствайки за виза за проучване и проектиране. Оттам ще те изпратят в НАГ, където гл. арх. на столична община да издаде новата виза. Свързано е с чакане, подбутване на отговорния архитект, който движи казуса ти, а в моя случай и с грешка от страна на последния и повторно чакане. Сгрешената виза я идентифицираха, СЛЕД като бяхме подали всички документи за разрешение за строеж. Описвам относително тегав сценарий.
4. Хубаво е да предложиш на собственика да пусне един изходни данни от ЧЕЗ (за твоя сметка евентуално). Така си гарантираш, че ще имат мощност да те включат без да изграждаш трафопост.
5. Дано околните не са на попивни ями (сигурно са). Подпочвените води, особено пролетно време ме притесняват, и бих проверил как стои този въпрос. Справка: обект на приятел от другата страна (камбаните) с високи подпочвени води.
kivanov - специалист
пон сеп 23, 2019 1:45 pmnaster написа:
Привет. Съзирам няколко проблемни точки:

2. Има вероятност да няма в сила влязъл ПУП за конкретния парцел единствено. Това ще го разбереш, едва когато се сдобиеш с актуална скица от кадастър, след което предоставиш комбинирана такава в общината, кандидатствайки за виза за проучване и проектиране. Оттам ще те изпратят в НАГ, където гл. арх. на столична община да издаде новата виза. Свързано е с чакане, подбутване на отговорния архитект, който движи казуса ти, а в моя случай и с грешка от страна на последния и повторно чакане. Сгрешената виза я идентифицираха, СЛЕД като бяхме подали всички документи за разрешение за строеж. Описвам относително тегав сценарий.
4. Хубаво е да предложиш на собственика да пусне един изходни данни от ЧЕЗ (за твоя сметка евентуално). Така си гарантираш, че ще имат мощност да те включат без да изграждаш трафопост.
5. Дано околните не са на попивни ями (сигурно са). Подпочвените води, особено пролетно време ме притесняват, и бих проверил как стои този въпрос. Справка: обект на приятел от другата страна (камбаните) с високи подпочвени води.
2. Това малко ме съмнява, но така или иначе ще извадя Виза за моя сметка. Има ли как да се провери без думите "подаване", "изпратят" :)
4. Да, това също ще направя
5. Това е принципно на хълм и се надявам водите да са по-ниско, ама знае ли се.
naster - майстор
2. Ако има кой да съдейства от техническия отдел в общината...
Последна промяна от naster на вт сеп 24, 2019 10:02 am, променено общо 1 път.
Руди - майстор
Хубав басейн си предвидил!
Трябва овреме да се избере изпълнител на технологичната част - помпи, отопление, пречистване, осветление, които да предпишат всички отвори и вбетонирани части - преливници, сифони, ниши, решетки, сервизни шахти,за да не пада после голямо къртене. Всички те трябва да попаднат в кофражните планове на конструктора.
Това, което бих препоръчал е да се отдели чашата на басейна от конструкцията на сградата. В противен случай може да се получат неприятни слягания. 45 кубика вода са си 45 тона. Самата чаша ако е бетонова ще е още 30 кубика бетон - още 750 тона.
А най-добре покривът и ограждането на басейна да е лека, например стоманена остъклена пристройка с възможност за отваряне през лятото, но с топла връзка с къщата.
Като цена - строителите калкулират основи, стени, плочи и покрив, като говорят за "груб строеж" на квадрат. Басейна ще ти го добавят допълнително под чертата.
kivanov - специалист
пон сеп 23, 2019 11:00 pmnaster написа:
2. Ако има кой да съдейства от техническия отдел в общината...
Говорих с брокера и той предложи да извадим виза (не очаквах), а аз казах, че искам и нещата от ЧЕЗ. Чакаме да се коментира и цената сега :) Не мога да купя нещо без да се пазаря :)
вт сеп 24, 2019 9:29 amРуди написа:
Хубав басейн си предвидил!
Трябва овреме да се избере изпълнител на технологичната част - помпи, отопление, пречистване, осветление, които да предпишат всички отвори и вбетонирани части - преливници, сифони, ниши, решетки, сервизни шахти,за да не пада после голямо къртене. Всички те трябва да попаднат в кофражните планове на конструктора.
Това, което бих препоръчал е да се отдели чашата на басейна от конструкцията на сградата. В противен случай може да се получат неприятни слягания. 45 кубика вода са си 45 тона. Самата чаша ако е бетонова ще е още 30 кубика бетон - още 750 тона.
А най-добре покривът и ограждането на басейна да е лека, например стоманена остъклена пристройка с възможност за отваряне през лятото, но с топла връзка с къщата.
Като цена - строителите калкулират основи, стени, плочи и покрив, като говорят за "груб строеж" на квадрат. Басейна ще ти го добавят допълнително под чертата.
Четеш ми мислите. И аз си мислех да отделя чашата от къщата, но някакси все пак помещенията да са свързани. Нямам идея как става де. Но има и друго. 45 кубика вода = 45 тона, но какво е теглото на почвата така или иначе? Може би допълнителното тегло идва от бетона. Иначе за помещението си мислех следното:
1. Стената към комшията да е плътна (дългата страна)
2. Стената към към къщата да е плътна, но не обща? (късата)
3. Втората къса стена и тя да е плътна?
4. Втората дълга стена да е плъзгащи се стъкла
5. Покрив - 1/2 бетон щото е евтин и 1/2 нещо от стъкло.

Добре ли е? Зле ли е?

Все още не съм сигурен за размерите на басейна, но плувах в 12.5 метров (правя 100 дължини) и 11 метра ми се струват ОК. Аз съм 1.74 и предполагам, че добра дълбочина е нещо от 1.20 (за да може и малки деца да влизат) до около 1.40 (да не кажа и 135). Предполагам, че 3 метра широчина са достатъчни за двама възрастни да си плуват (и двамата сме дребни). Всички идеи са добре дошли.
Последна промяна от kivanov на вт сеп 24, 2019 3:17 pm, променено общо 1 път.
шоп - майстор
вт сеп 24, 2019 1:33 pmkivanov написа:


Все още не съм сигурен за размерите на басейна, но плувах в 12.5 метров (правя 100 дължини) и 11 метра ми се струват ОК. Аз съм 1.74 и предполагам, че добра дълбочина е нещо от 1.20 (за да може и малки деца да влизат) до около 1.40 (да не кажа и 135). Предполагам, че 3 метра широчина са достатъчни за двама възрастни да си плуват (и двамата сме дребни). Всички идеи са добре дошли.
Имам басейн 9х4х1.4м
За плуване не става. Всичко под 25 м за мен е за плацикане. Сложи си едно насрешно течение и ще се родиш.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Строеж на къща - съвет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: