Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте! Пролетта ми предстои ремонт на покрив на селска къща от 1950 г. Къщата е със старите български керемиди на стралджа, а за капаци са ползвани турски керемиди. Мислите ли, че е удачно да оставя старите керемиди тип Европейски, и да взема нови капаци, които да се монтират без замазка, сух монтаж? Идеята ми е след като се ремонтира покрива да не се качва никой на всеки 3 години да подмазва капаци. Предполагам капаците за сух монтаж са по скъпи и може да изискват допълнително скоби. Виждам в нета капаци на младост сърбия на цена 1.20 - никъде не пише дали могат да се монтират със сух монтаж. Дали стават за тази цел?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Моята къща е от 30-та година, капаците са подмазани само на централното било. И поне 15 години никой не се е качвал горе. Що не видиш за употребявани подходящи капаци и керемиди да си донадиш. Примерно в продавалник... https://www.olx.bg/ad/keremidi-CID262-I ... 1c3d880357 Е, някъде близо до къщата ти, естествено
preslav - майстор
Мисля, че старите български керемиди не са предвидени за сух монтаж, но може и да греша. Иначе имам за подаряване 30-40-50 квадрата.
Стари керемиди и капаци се намират и в краен случай не е проблем да се подмажат. 15 без теч е много добре, ама повечето хора твърдят че на всеки 3-5 години са правили тая процедура. Идеята ми е ако може да се избегне качване на покрива за щяло нещяло.
VLADO66 - майстор
Ако ще разпокриваш всичко, трябва да предвидиш поне 30% фира, капаци си взимаш същите.Слагаш лепило за плочки една част и три части вар и подмазваш.
Май с лепилото ще е най-добрият вариант щом не е възможно сухия монтаж. Инак, покрива ще се разкрие целия, понеже има за смяна гредички, пък и под керемидите е камъш с кал, които ще трябва да се махнат.
preslav - майстор
чет яну 10, 2019 12:42 pmadasha написа:
Май с лепилото ще е най-добрият вариант щом не е възможно сухия монтаж. Инак, покрива ще се разкрие целия, понеже има за смяна гредички, пък и под керемидите е камъш с кал, които ще трябва да се махнат.
Само от любопитство - с какво смяташ да замениш калта и камъша? Не съм сигурен дали старите керемиди стават за редене върху двойна летвена скара, ако стават то и капаците могат да са със сух монтаж.
VLADO66 - майстор
След като изправиш ребрата и наковеш обшивката, под скарата задължително слагаш пародифузна мембрана.Така и да се появи теч, ще слезе надолу към стрехата.Едно време се ползваше черна хартия, но сме 21 век.Аз си махнах керемидите, които бяха на годините на твоите, сложих водоустойчиво OSB и отгоре два пласта битум на рола- единия без посипка, а другия със.Щях да го направя с битумни керемиди, но ремонта беше авариен и недостигнаха финанси.Пък и покрива се вижда само от комшиите, мен не ме дразни, че съм го покрил с рула.
Последна промяна от VLADO66 на чет яну 10, 2019 2:03 pm, променено общо 1 път.
чет яну 10, 2019 12:47 pmpreslav написа:
чет яну 10, 2019 12:42 pmadasha написа:
Май с лепилото ще е най-добрият вариант щом не е възможно сухия монтаж. Инак, покрива ще се разкрие целия, понеже има за смяна гредички, пък и под керемидите е камъш с кал, които ще трябва да се махнат.
Само от любопитство - с какво смяташ да замениш калта и камъша? Не съм сигурен дали старите керемиди стават за редене върху двойна летвена скара, ако стават то и капаците могат да са със сух монтаж.
Смятам с дъски и мембрана да бъде направен. Мислех да е с двойна скара, но както ти отбеляза ако не става, то може и с единична. Ти ме накара да се замисля, това също трябва са разбера дали стават или не за двойна скара. Снимал съм една паднала керемида. Дали ще станат?

Прикачен файл

1547121179668..jpg
шоп - майстор
Щом една керемида може да се нареди на скара то може и на двоийна. То нищо не се променя на практика
Капаци младост си имат система за сух монтаж.

Тема "Покрив на стара къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: