• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
kartechar - специалист
вт яну 22, 2019 11:41 pmhidrazin написа:
Годишното ти производство от инсталираните панели ще е около 26 000kWh
Годишното производство от 5 кВт инсталирана мощност е 6 000 - 6500 кВтч, та годините за избиване на инвестицията отидоха на към 40 :lol: !
burkov - специалист
Също така, powerwall не може да работи самостоятелно. Т.е. не можеш ползваш ток от батерията, ако:

- Нямаш захранване по мрежата от ЕРП
- Нямаш интернет
- Искаш да го ползваш за голяма климатична система
Благодаря за по-конкретните примери.

Това за powerwall-а го бях чувал, че не може да работи без да има ток централно. Дали има други системи, които могат да работят?

За интернета не ти трябва постоянна свързаност до колкото пише на официалния сайт. Само при пускане на системата и за update.
вт яну 22, 2019 11:41 pmhidrazin написа:
вт яну 22, 2019 1:29 pmxaxoxaxo написа:
Не мога да го сметна без да знам колко струва. Затова и питам, дали някой знае. Или дали знае фирма, която го предлага, аз ще ги питам. Предполагам, че има и по-евтини решиния от 20 хил лева.
Доколкото знам в страните от източна Европа няма официални представителства, инсталатори и сервизи на Тесла.
Включително в България, естествено. Иначе на едно 95% би трябвали да го знам...
Цената от 20 000 е реална и може би дори да е малко занижена.
Цената на доставката и монтажа е между 1000 и 3000$ - за България разбирай 3000+++
Tesla Powerwall 2 има два варианта - AC и DC. За DC варианта инвертора трябва да е хибриден поне 5kW.
С другия тип пак ти трябва инвертор с такава мощност. От там определяме панелите.
За 5kW ти трябват 20 панела по 250Wp които заедно с конструкция, кабели, монтаж ... отиват към 10 000 лева.
Прибавяме инвертор с кабели, башони, монтаж ...още към 3-4000 лева.
Общо да закръглим съвсем грубо на 35 000 лева.
ПРОИЗВОДСТВО и "СПЕСТЯВАНЕ"
Годишното ти производство от инсталираните панели ще е около 26 000kWh
Но със сигурност лятото ще имаш излишък който няма да може да използваш.
Зимата пък ще имаш недостиг защото ще има доста дни в които няма да може да заредиш батерията от панелите.
Съвсем оптимистично годишно ще може да "спестяваш" около 3500 лева (съвсем грубо).
Значи за 10 години си избил инвестицията и започваш да печелиш.
:partyman:
Здравей , имам подобна система с 4600w мощност от панели.За 1г. ми е спестила около 1000лв. Произвела е около 5MW.Инвестицията ми е около 13х. лв. , очаквам избиване след около 12 , 13г. :!: 🙂
hidrazin - майстор
ср яну 23, 2019 10:03 amkartechar написа:
Годишното производство от 5 кВт инсталирана мощност е 6 000 - 6500 кВтч, та годините за избиване на инвестицията отидоха на към 40 :lol: !
Съвсем правилно и съм коригирал поста.
Слънцегреенето е различно през различните години. Имам пълна статистика за последните 6 години.
ср яну 23, 2019 10:34 amburkov написа:
Също така, powerwall не може да работи самостоятелно. Т.е. не можеш ползваш ток от батерията,...
От Тесла бяха обещали още през 2018-та да излезе off grid решение. За сега не знам да са го пуснали...
If you are looking to be less reliant on your utility, Powerwall in the Self-Powered mode provides energy independence by using less grid power. This feature is available today.
When there is an utility power outage, Powerwall and your solar power system can provide backup power to your home. This feature is available today.
If you are in a remote area without access to utility power, a Powerwall and solar solution will be available in 2018.
ср яну 23, 2019 1:53 pmviden82 написа:
Здравей , имам подобна система с 4600w мощност от панели.За 1г. ми е спестила около 1000лв. Произвела е около 5MW.Инвестицията ми е около 13х. лв. , очаквам избиване след около 12 , 13г. :!:
Напълно в границите на очакваното. Може да споделиш как е изградена - панели, инвертори, има ли акумулатори и какви, какъв договор на за присъединяване...
:partyman:
hidrazin - майстор
ср яну 23, 2019 1:10 pmxaxoxaxo написа:
Това за powerwall-а го бях чувал, че не може да работи без да има ток централно. Дали има други системи, които могат да работят?
Разбира се че има. Е, не е точно готова система.
Прави се разчет и проект според изискванията. После се събира/изпълнява.
Но пък в България няма система с акумулатори която да се изплати.
Още повече в гаранционния период на компонентите.
Защо е така? Мисля че вече обясних.
Система с акумулатори може да ти "спести" само ако са ти подарили/откраднал нещо.
Основно панелите или акумулаторите.
Най-добре и двете. Още по-добре и инверторите, кабеките, конструкцията.
И някой да ти ги монтира за бутилка водка (само една).
:partyman:
P.S. Хората така и не разбраха...
Енергията е безплатна и навсякъде покрай нас.
Който не му харесва - ......
Има един малък проблем...
За да я получиш когато ти трябва, колкото ти трябва, с необходимите параметри...
Струва пари. Понякога много пари.
Tsilkov - майстор
Тесла до колкото знам не продават още тук.
Миналата година на една къща която проектирах инсталираха хибридна система (ързана към мрежата и с акумулатор). Фирмата е Апекс солар.
Цялата система (14 бр. 260 Wp; 565 Ah акумулатор) излиза към 25 000 лва монтирана.
Да я избиеш от сметки басурд, ама ако така или иначе ще слагаш резервно захранване, или си извън мрежата, или за още мощност те карат да слагаш трафокилия понзай дали няма смисъл :)
bgbigbrother - помощник
И аз се интересувах как мога да се сдобия с такъв Powerwall но за България за оказа доста трудно. За това реших да си направя собствен. Да няма да е като на Тесла но и няма да е 14 000 долара.

Проекта е на 80% готов и на 40% заснет на видео :
  • 1
  • 2

Тема "Тесла Powerwall или подобна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: