• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL - специалист
вт мар 24, 2020 9:33 pmБаш Майсторо написа:
Аз много харесвам двускатните покриви!
И аз така!

Прикачен файл:
67.jpg
BLUEPUPIL - специалист
6.2.връзка между проектиране и застраховане

При последните наводнения по телевизиите въртяха следната случка- урбанизирана територия с ПУП, законни къщи, релефа е водосборно дере. След констатиране на щетите от придошлата вода, държавата обвинява пострадалите, че не са се застраховали. Те пък твърдят, че застрахователните компании не искат да ги застраховат. Може би защото в БГ все още няма катастрофичен застрахователен пул, което значи задължителна макар и на занижена цена застраховка на сградите. Това е и причината застрахователните вноски при пълно покритие да са доста високи. За тези от Вас, които решат да не застраховат, когато се движим по точките от съдържанието ще дадем препоръки за намаляване на риска от трите стихии- вода, огън и земетресение.
BLUEPUPIL - специалист
6.3.Обществени нагласи и предпочитания. Модни тенденции в строителството на къщи.

Ще се опитам да очертая някой от наложилите се трендове при проектирането на къщи:

1..Вече говорихме за стълбището в подточка 5.1.Вертикализация срещу безстъпална Плосколандия. Тук ще направим обобщение за къщите от ценовия диапазон, който засягаме (като при тях се изключва наличието на асансьор). Удобното стълбище заема повече площ. И „пасва“ на етажи със застроена площ да речем над 130м2 и както отбеляза вече Руди до около 180м2, защото почва да има проблеми с прозорците и осветеността на помещенията. Освен, ако не става въпрос за доста високи помещения с високо разположени прозорци, някой от тях преминаващи в капандури.

2..По-големите обеми с частично видими покривни дървени греди и ламперия са атрактивни, но както отбеляза Lisko създават трудности при отоплението и циркулацията на въздуха.

3..При повече обитатели, както многократно сме дискутирали, минимум 2 тоалетни (плюс една на двора или в гаража) и 2 бани и/или душ кабини.

4..Много голямо внимание трябва да се отдели на достатъчната светла височина на помещенията (за да не стане схлупено) след изпълнение на топлоизолациите по пода и тавана, сухите повдигнати подове, окачените тавани и пр.

5..Внимателно обмисляне на точното местоположение на вътрешните, масивни преградни стени.

6..Прецизиране, къде точно да бъдат разположени прозорците по фасадата. Нещо изключително важно при отворените вътрешни пространства. Например на мен не ми е приятно (когато гледам къщата отвън и да речем е положена топлоизолация) прозореца да е на по-малко от 1м от ъгъла, освен при цялостно отваряне към двора.

7..Добре е помещенията, в които се ползва топла вода, да бъдат събрани в една група- едно до друго и/или едно над друго, за намаляване на тръбния път.

8..Кухня и кухненско пространство.
Тук идеите са много, парите също и се иска наличието на предварително проектирани и изпълнени канализационни и водопроводни елементи за мивките, плюс вентилационни комини за аспираторите и отдушниците и достатъчен брой контакти с нужния капацитет, разположени на удобни места.

Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (69.69 KиБ) Видяна 111 пъти
Прикачен файл:
2.jpg
Прикачен файл:
3.jpg
3.jpg (70.92 KиБ) Видяна 111 пъти
Прикачен файл:
4.jpg
Прикачен файл:
5.jpg

Снимките показват натаманени и нагласени кухненски интериори. Ако трябва и да сме практични бих предложил печките, котлоните, гриловете, скарите и всичко дето има нужда от аспирация да бъде отделено от останалата кухненска част, например със стъклена преграда, недопускаща влажният въздух и миризмите в останалата част от кухнята и къщата. Като е добре да се осигури приток на свеж въздух отвън.

Сигурно пропускам още доста важни неща, надявам се да ме допълните.
BLUEPUPIL - специалист
6.4.Обстойно документиране на стр. процес със снимки, видео и документи.

Документите са ясни- без тях не може. Видеото е по-скоро екзотика. Затова пък снимките са сравнително евтини за съхранение при цените на дисковете. На Вас няма да са ви чак толкова необходими (снимките), ако имате оправдани вяра и доверие в изпълнителя и техническото лице на градежа. Все пак при условие, че къщата излезе на пазара, обстойното снимково документиране на скритите процеси със сигурност ще Ви се отплати. Българинът няма много доверие на бумагите, затова и визуализацията е доста по-въздействаща по време на преговорите за цената.
Руди - специалист
+1 за документирането.
Снимките са незаменими за възстановяване и доказване на изпълнени
и скрити работи. Ето два примера:
Топлоизолацията на тавана - 2 пласта по 6 см ЕПС, като преди това
са монтирани поповете, в долния им край обработени срещу гниене:
Прикачен файл:
IMG-0a6a12a620d2f1a2e6fca42cb0286d7e-V.jpg

Втори пример - идва майстора на кухнята и ме пита къде са кабелите
и кутиите, за да не ги засегне при монтажа. Преди да се измажат, имам такива
снимки на всички стени:
Прикачен файл:
kab2.jpg
kab2.jpg (117.02 KиБ) Видяна 92 пъти

Разбира се, имам и тръбите в двете бани, тръбите на канализацията вътре и извън
къщата и всичко, което може да потрябва.
BLUEPUPIL - специалист
Вече няколко дена достъпа до форума е затруднен. Ако ще е така, да не си играя да продължавам да пиша в темата.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "ПРОЕКТ ЗА СЪДЪРЖАНИЕ НА ТЕМА" | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: