Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Привет!

Наскоро леля ми ми подари апартамента срещу моя. Живеем в пет етажна къща и аз, жена ми и бебето сме на последния етаж. Четвъртия и петия етаж са разделени на два апартамента от по 65 квадрата, а тези от 1 до 3 са цели апартаменти. Покрива е гредоред като след 2.40 височина на стаите има "таванско" пространство с максимална височина 1.50.

В сегашния апартамент се отопляваме на климатици, както и бойлер. Плащаме през зимния период около 200-220 лв на месец като и двата климатика не се спират, както и бойлера, който е поместен в това таванско пространство над банята, а и всеки ден се пуска миялна и пералня. Също така сегашния апартамент си спомням, че имаше мазилка, върху която сложихме каменна вата, след което стъклена с фолио и затворихме всичко с единичен гипсокартон. Вата е сложена само на външните стени. Тъй като къщата е на калкан нямахме възможност да сложим външна изолация заради разногласия, меко казано, със съседа, чиято къща е на два етажа. Вата е сложена директно и под дъските на покрива, а под ватата и стъклена вата с фолио от едната страна. След това е таванското пространство и гипсокартон, върху който също е сложена вата, плътно между гредите. Апартамента е южен, докато новия е северен.

Новия апартамент е "карабина" - буквално тухла, няма нищо, дори и дограма. Идеите ми са:

1. Слагам едно хубаво пвц с троен стъклопакет.
2. Стените - Слагам вата без да измазвам стените, слагам 1 гипсокартон, слагам листове ал. фолио и слагам втори гипсокартон, така че фолиото да е между тях.
3. Относно тавана - слагам изолация от вата не директно под дъските на покрива, а само плътно между гредите, над гипсокартона, под ватата слагам отново фолио и от долу монтирам гипсокартона.
4. За отопление взимам една термопомпа въздух вода с бойлер 7-9 кв и слагам подово + по един конвектор във всяка стая и коридор. Слагам външното тяло на едната тераса, а вътрешното ще е на 2 метра от външното в едно помещение правено някога като бокс, което мислехме да ползваме като гардеробна, но там ще сложим двете вътрешни тела, защото е в непосредствена близост до терасара. Изключвам бойлера в стария апартамент и свързвам водопровода за топла вода с новата термопомпа, за да ползвам топла вода само от термопомпа. Тръбата от новия бойлер ще мине от горе в това таванско пространство като ще се разклонява един път за банята на новия апартамент, която ще я ползваме само за мокро помещение, но искаме топла вода да има и там. Второ разклонения за банята на стария апартамент и трето за кухнята. Може би има 5-7 метра тръбен път.
5. Като настилка слагам ламинат в стаите и гранитогрес в коридора.

Не запечатвам ли с това фолио много апартамента?
Има ли предпоставки за конденз и мухъл? В стария апартамент няма вече 5та година, но е южен. Северното е друго животно.
Доволен ли ще съм от термопомпата, според ваше лично мнение?

Тема "Моля за съвет за отопление и изолация на мансарден апартамент." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: