Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
B0t - специалист
Здравейте. Обмислям строеж на къща. Конструкцията на външните стени планирам да е следната (от вътре на вън):

--гипсокартон
--минерална вата 150мм.
--тухла единичка 12,5см. Porotherm
--10см. външна изолация с EPS

Отоплението на къщата ще е подово на котел. Моля споделете дали при тази конструкция на стената в нея би се появил конденз от излизащите водни пари от помещенията минаващи през стената навън? Също така, според вас има ли смисъл от ватата от топло и шумо изолационна гледна точка спрямо изграждането на стената с тухла 25см + 10см. външна изолация с EPS? И още едно въпросче, ватата не премахва ли акумулиращия ефект на тухлата (да акумулира топлина от подовото да кажем и после да я отдава в помещението)? Благодаря.
speka_rs - майстор
Моето мнение е 10 см от вънка и 5 см от вътре, тухлата, ако може да е 25 см, далавера. А за да няма влага в тая вата или зелен гипсокартон или паропреграда.
maxchaos - помощник
Можеш да си поиграеш с термокалкулатора на Марисан, базиран на U-Wert калкулатора: http://www.termocalculator2.marisanbg.com/index.aspx
При по дебели слоеве на топлоизолацията се полага пароизолационна мембрана с известна пропускливост (или найлон при добра вентилация) след последния топъл слой - в твоя случай това е между гипсокартона и ватата. За да запазиш акумулиращия ефект на тухлите, положи изолацията изцяло отвън - така ще постигнеш и по-добър шумоизолационен (макар и минимален) ефект.
Но предполагам, че основния движещ мотив за избора на подредбата ти е цената - евтина мека вата отвътре, евтин лек EPS отвън.
шоп - майстор
+1 към горните две мнения. Не забравяйте паропреграда и ползвайте термо калкулатори. Когато зададете не само дебелината и слоевете трабва да знаете и Т вътре и вън и влажността.

150 мм вата от вътре ще изключи стената да акумулира енергия. Не че стена 12,5 см ще акумулира много де.

И накрая дано не забравите носещата ст. бетонна конструкция. Тя няма да е с дебелина 12,5 см. Да няма после въпроси от типа: на колоните и ъглите имам мухъл :rolleyes:
B0t - специалист
пон фев 25, 2019 4:07 pmspeka_rs написа:
Моето мнение е 10 см от вънка и 5 см от вътре, тухлата, ако може да е 25 см, далавера. А за да няма влага в тая вата или зелен гипсокартон или паропреграда.
Съгласен, но ме притеснява пароизолационното фолио - ще взема да пробия гипсокартона поради някаква причина (монтиране на шкаф, картина, нещо ..), ще я пробия и пароизолацията и пАрите ще преминат .. Нещо обмислям 25см. тухла с каменна вата отвън ..

Каменна вата използва ли се за вътрешно приложение?

пон фев 25, 2019 4:18 pmmaxchaos написа:
Можеш да си поиграеш с термокалкулатора на Марисан, базиран на U-Wert калкулатора: http://www.termocalculator2.marisanbg.com/index.aspx
При по дебели слоеве на топлоизолацията се полага пароизолационна мембрана с известна пропускливост (или найлон при добра вентилация) след последния топъл слой - в твоя случай това е между гипсокартона и ватата. За да запазиш акумулиращия ефект на тухлите, положи изолацията изцяло отвън - така ще постигнеш и по-добър шумоизолационен (макар и минимален) ефект.
Но предполагам, че основния движещ мотив за избора на подредбата ти е цената - евтина мека вата отвътре, евтин лек EPS отвън.
Благодаря за калкулатора, ще си поиграя само да намеря стойностите на материалите. Точно това ми е идеята да обмислям стена от тухла 25см. + каменна вата .. шумоизолацията, бих искал да имам. Иначе, да, прав си, гледам и оптимално решение от към финансова гледна точка.

пон фев 25, 2019 4:38 pmшоп написа:
+1 към горните две мнения. Не забравяйте паропреграда и ползвайте термо калкулатори. Когато зададете не само дебелината и слоевете трабва да знаете и Т вътре и вън и влажността.

150 мм вата от вътре ще изключи стената да акумулира енергия. Не че стена 12,5 см ще акумулира много де.

И накрая дано не забравите носещата ст. бетонна конструкция. Тя няма да е с дебелина 12,5 см. Да няма после въпроси от типа: на колоните и ъглите имам мухъл :rolleyes:
Както писах в отговор на speka_rs, обмислям стена тухла 25см. + каменна вата (само парите да ми стигнат нали), че ме притеснява да не пробия гипсокартона при монтаж на шкаф или подобно, да наруша пароизолацията и пАрите да преминат, че тогава ще трябва да разглабям стената и пак няма да е сигурно дали няма да я пробия при следващият монтаж на нещо .. Иначе, най-общо Т вътре+вън и влажността са ми известни.

Относно акумулирането на топлина от стената, мисля при стена с дебелина 25см. то ще е чувствително повече.

Прав сте за носещата конструкция, не бях помоислил за нея. По мои сметки, имаме 12,5 + 15см. = 27,5см, но както написах, дано ми стигнат парите за тухла 25см. + 10см. каменна вата.

По-малка дебелина на каменната вата дали би ми стигнала като изолация отвън, и ако да, колко по-малка?
maxchaos - помощник
Моето мнение е, че точно от вата не трябва да се пести. Пасивната енергийна ефективност е най-надеждния способ за икономия на средства - няма нужда от включване в контакта или амортизиращи се подвижни елементи. А предвид дълготрайността и цената и в момента - то е грехота да се слага под 15-20 см.
Аз бих махнал въобще тухлите от сметката и бих правил стени от типа на сандвич панелите, а колоните ще "облека" с фибран.
speka_rs - майстор
Само да каже, че 10 или 20 дупки в картона няма да го уплашат, проблема е цялата площ да не може да преминава. Другия вариант е фибранче от вътре, не е най-доброто, ама все е нещо. И най-вече да не се забравя покрива е много много важно. И там да не се спести от изолация. Дали вата, дали фибран, каквото иска и каквото може човек.
B0t - специалист
вт фев 26, 2019 11:51 amspeka_rs написа:
Само да каже, че 10 или 20 дупки в картона няма да го уплашат, проблема е цялата площ да не може да преминава.
За гипсокартона така и предпполагах, но аз се притеснявам за пароизолацията - нея като я надупча покрай гипса да не тръгне да кондензира на стената след ватата от преминалите пАри през дупките в пароизолацията(те нали дупките няма да са 100 а 10-20 да кажем, но все пак)!?

вт фев 26, 2019 11:51 amspeka_rs написа:
И най-вече да не се забравя покрива е много много важно. И там да не се спести от изолация. Дали вата, дали фибран, каквото иска и каквото може човек.
Покрива ще е 20см. вата.
B0t - специалист
И още нещо, четейки долния коментар от тази тема: viewtopic.php?f=2&t=13355&start=20:

"Стената е средата и колкото и да загряваш едан част от нея, тя непрекъснато ще отдава топлина на по-студената част. С други думи - решението за външна топлоизолация има смисъл, само и единственно, ако и тя се прави цялостно и не се оставят никакви термомостове.

pipbel написа:
От една нормална и изградена с естествени материали стена, по-добро и по-трайно решение няма.
За сравнение - 40 см стена с "правилни" тухли ( Винебергер например с ламбда 0.19, ама аз приемам за по-сигурно 20% по-зле - ламбда 0.23) дава същата топлопроводимост както зид от единички с ламбда 0.5 + 5 см ЕПС.
Има ли нужда да питам кое би излязло по-евтино и кое бихте си избрали вие ?
Само че една такава по-дебела стена трябва да се заложи още на етап проектиране.

Готов съм да опънем калкулаторите и да смятаме - аз залагам на тухла четворка, EPS външно и гипсокартон с вата вътрешно."


мислите ли, че е по-ефективно да се направи външна и вътрешна изолация и по този начин да се загрява само въздуха в помещението, или да направя тухла 25см. с 10см. ЕПС отвън и да запазя акумулиращия ефект на стената? В къщата ще се живее целогодишно ..
chapara - майстор
Запази си акумулиращия ефект и направи цялостна външна топлоиолация 15 см. ЕПС, а най добре 10 см. каменна вата.

Тема "Вътрешна+външна изолация на външна стена - ще има ли конденз и смисъл въобще като изпълнение?!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: