Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL-2 - специалист
И няма да сбъркаш, двойната стена е супер.
B0t - специалист
Здравейте, от доста време не съм писал тук тъй като честно казано не ми остава време . Пуснах тема за полагане на вата в стени/таван, но там дискусията отиде в посока паробариера на стените и дали е нужна тя, от там пък зави към изолацията на външните стени, та ще копирам някои от последните постове тук:
ср яну 01, 2020 9:23 pmB0t написа:
Относно паробариерата, намерих тази стара тема, в която пише AntonBM: viewtopic.php?f=2&t=13504&start=50, в която потребителя PIP пише:

"Интересна тема :)

Интересува ме има ли пракитическа опасност от конденз/мухъл при комбинация на външна изолация (в моя случай 8см епс) и вътрешна изолация на външните стени и тавани с 4-5см вата+гипсов картон?
Вътрешните стени може ли да са измазани, за по-добър акумолиращ ефект или е необходимо да се използва гипсов картон + вата на 80см от външните стени?

Благодаря."


на което Антон отговаря:

"PIP, престарал си се с топлоизолацията! Няма лошо... нито пък има шанс да се получи мухъл някъде по стените ти. Няма смисъл да измазваш стените. Акумулиращият ефект на замазката е пренебрежим. С гипсо-катрон, става по-красиво. Щом имаш и външна топлоизолация няма нужда и от пароизолация на ватата.
Единствените места, където може да се получи мухъл са термомостовете. По-опасните места са балконските плочи, козирки контактуващи с таванната плоча, около прозорците (ако не е обърната топлоизолацията към тях) и т.н."


Във същата тема, потребителя failure описва своя таван, като описанието на същия е почти 1:1 с моя с изключение на това, че аз нямам вата по скатовете, а само над окачения таван:

"Здравейте,
Моля за компетентно мнение относно следното изпълнение. Покрива е направен от 15 см греди над тях 18 мм OSB и битум. Подпокривното пространство е изолирано с 15 см вата по скатовете, има окачен таван и вата над него - без пароизолация (има найлон само над мокрото помещение). Над окачения таван са монтирани четири отдушника, като има движение на въздуха зад ватата по посока билото (проверено ). При така направена ТИ не се забелязват омокрения и конденз зад ватата - все още не се обитава но тази зима се отопляваше. Въпроса ми е след като досега няма влага във ватата, трябва ли да се очакват проблеми след време?"


на което потребителя VLADO666 отговаря:

"След като ватата се вентилира смятам че няма да има проблем."

И последно, потребителя 8180 отговаря на общ въпрос за полагане на вата и нуждата от пароизолирането и:

"3. По отношение на пароизолацията, нещата са по-конкретни от зададения въпрос. Често пароизолацията е излишна :)"


Имам приятел, който живее 9 години в къща строена от майстора, който строи и при мен, като външните стени са със същата конструкция като при мен. Отваряли са преди години една от стените за да проверят състоянието зад картона - конденз или поражения от такъв не са открили ..
чет яну 02, 2020 12:02 amnaster написа:
Това са много частни случаи. Също така, нищо не споменахте за външна изолация на стените, а само за вътрешна.
...

При мен поради финансови причини къщата се получи един хибрид, където до кота 2.80 строителството е монолитно (включително и плочата), а вторият етаж е тип сухо строителство с метална конструкция. Отвън е EPS 10см. Отвътре на ет1 е вата Кнауф класик 0,035 10см, а на ет2 същата вата, но 20см. Преградните стени и на двата етажа са със същата вата.

Така и не намерих категорични мнения на накой, който не е сложил паробариера после да им поражения от влага, така че аз паробариера най-вероятно няма да сложа. Ет2 е ясен, там пАрите отиват в тавана и от там се вентилират, но ет1 нещо не ми е ясен, като там предполагам, че зимата е възможно да има някакъв конденз, който после пролет\лято да изсъхва, но би трябвало да е минимален или поне в количества, които да не предизвикват степване на ватата. За всеки случай обача обмисям на ет1 ватата във външните стени да е каменна .. Иначе, ако сложа паробариера, без рекуператор или ефективна вентилация (аз няма да имам нито едно от двете), всичката влага ще остава в помещенията .. и тогава ще трябва постоянно да се проветрява и топлото да изчезва навън, или да се пробвам с клапите за дограма, но за тях чета противоречиви мнения ..
Последна промяна от B0t на чет яну 02, 2020 12:14 pm, променено общо 1 път.
naster - майстор
Така, сега обяснението доста изяснява картинката. Накратко, за ет.1 е ясно, защото ЕПС и зидарията са паропропускливи навън. На ет.2, ако покривът е изграден с дървен материал (при кофражния шперплат и термопанелите например паропреминаването е намалено спрямо дъски), то има вентилируемост, но металната конструкция предполага към конденз на изпаренията. В този случай може да се използва LDS 5 Silk, с частично паропреминаване. Фактор е и неналичието на принудителна вентилация на помещенията.
B0t - специалист
чет яну 02, 2020 12:02 pmnaster написа:
...
На ет.2, ако покривът е изграден с дървен материал (при кофражния шперплат и термопанелите например паропреминаването е намалено спрямо дъски), то има вентилируемост,
...
Отгоре покрива е изграден с плоскости осб 15мм (който пропуска пАрата трудно), но стрехите са от дървен материал. Вентилацията се осъществява между стрехите и отворите по билото на покрива.

чет яну 02, 2020 12:02 pmnaster написа:
...
но металната конструкция предполага към конденз на изпаренията.
...
Колоните на металната конструкция са вкарани навътре спрямо плочата, така че между тях и осб-то има поне 5см, което ще бъде запълнено с вата. Металната конструкция се оказва в по-голямата си част "вътрешна" и нямаща директен досег с осб-то на външната стена, освен в частта на подпокривното пространство, като там само гредите под осб-то на покрива директно се допират до самото осб, на което са положени битумните керемиди, но там вентилирането е интезивно ..
naster - майстор
Както вече се е споменало, това е детайл за обитаеми мансарди. Обяснявам как направено в няколко различни къщи, следвайки напълно системата на Knauf insulation, дадена от производителя. Нямах нужда да видя снимки на мухъл зад картон с вата, за да се убедя, че така е трябвало да го направя.

Тема "Вътрешна+външна изолация на външна стена - ще има ли конденз и смисъл въобще като изпълнение?!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: