• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте,
нов съм и не знам дали тук е мястото да си задам въпросите. Да мина към тях:

Построихме си къща, тя се състои от етаж и тавански стаи. На 1-я етаж има дневна с кухня (35кв), спалня (15кв) таванските стаи са 2х15кв и нещо като стълбищно пространство( от 1-я към 2-я етаж ще са вити стълби. Къщата е изолирана вътрешно и външно, дограма, стъклопакет 4 сезона(мога да кажа, че е добре изолирана). От вътре стените са с вата и гипсокартон, на тавана е 10см стиропор + вата(5см) и гипскартон, външно съм сложил 10см стиропор за изолация. Вече идва ред да мисля с какво ще я отоплявам тази къщичка. Не съм се спрял на нищо, а и честно казано си нямам идея какво да сложа. Чудя се между - климатици, конвертори, пелети, соларни панели или нещо друго, бюджета не е много голям, около 5000лв. Идеята ми е такава. Ако сложа пелети, грубо на сезон ще ми отиват 4-5палета (4палета х 400лв = 1600лв), ако сложа климатици 3 9-ки + 1 12-ка ( 9-те по около 50лв, 12-та 70лв = 210лв/м или 1260лв/сезон, ако сезона е 6м) конвертори 3бр х 1,500Kw + 1 x 2,500Kw (грубо по 300лв/м или за сезон 1800лв)

Какво бихте ме посъветвали (сметките не са ми от най-верните, но това е груба сметка все пак), търся лек, удобен, не много мръсен вариант, да няма много хамалогия и колкото се може по икономичен вариант. Чакам съвети. Благодаря предварително.
шоп - майстор
Мдааа...много груби сметки

Ако смятате, че с клими отоплителния сезон ще струва 1260лв, а с конвектори 1800 лв...много се лъжете.

Сметката не излиза.
zaksofon - специалист
Привет! Щом споменавате пелети, значи сте си пуснали тръби и радиатори при строежа? Ако не сте, то този вариант отпада. Моя съвет, без да съм бил на пелети де, е да се насочите към нещо с реторна горелка (ако въпроса от горното ми изречение е с положителен отговор), защото те горят И пелети, както и всичко останало (с определена големина - да кажем до 3/3 см или по-малко). Да се обвържеш само с един вид гориво си е тъпо, особено, когато да речем попаднат от някъде евтини костилки... Успех!
вт мар 05, 2019 10:42 pmzaksofon написа:
Привет! Щом споменавате пелети, значи сте си пуснали тръби и радиатори при строежа? Ако не сте, то този вариант отпада. Моя съвет, без да съм бил на пелети де, е да се насочите към нещо с реторна горелка (ако въпроса от горното ми изречение е с положителен отговор), защото те горят И пелети, както и всичко останало (с определена големина - да кажем до 3/3 см или по-малко). Да се обвържеш само с един вид гориво си е тъпо, особено, когато да речем попаднат от някъде евтини костилки... Успех!
Здравей,
все още не съм правил нищо, тръби за парно ще заложа за всеки случай( ей така, да ги има). Събирам мнения от хора, които са си патили или не са и в крайна сметка от дадените мнения, да избера най-удачното.
speka_rs - майстор
Колега, ти сам трябва да си прецениш кое е най-добро за теб.

Пелетите добро, ама си е занимание, не всеки ден, ама в седмицата има.
Термопомпа със радиатори много добро мързеливо и комфортно решение, ама пък не можеш да се изстудяваш със него.
Климатици ( или термопомпа със конвекроти ) хубаво мързеливо, ама духа.
И по мисли погледни по приятели какво ти харесва и какви сметки ще плащаш.
Какъв е бюджета? И задължително си остави поне 25% запас от бюджета, за изчистване на грешки след майсторите.

Универсално решения няма, все сам трябва да си намери своето и да се надява, че ще е доволен от него.
krasi92 - майстор
Ако не си правил подовете едно водно подово е идеално решение
шоп - майстор
ср мар 06, 2019 11:26 amkrasi92 написа:
Ако не си правил подовете едно водно подово е идеално решение
+1
И ако сложиш една ТП вода вода с един 10-12 киловата конвектор във всекидневната за охлаждане лятото само със сондажна вода сметките при тази квадратура и изолация ще са мнооого приятни.
ср мар 06, 2019 12:07 pmшоп написа:
ср мар 06, 2019 11:26 amkrasi92 написа:
Ако не си правил подовете едно водно подово е идеално решение
+1
И ако сложиш една ТП вода вода с един 10-12 киловата конвектор във всекидневната за охлаждане лятото само със сондажна вода сметките при тази квадратура и изолация ще са мнооого приятни.
Къде мога да разгледам тези термопомпи вода-вода. До колкото разбирам този конвектор 10-12Квт ще е само за дневната, за другите стаи отделно ще трябва да си се слагат радиатори, нали?
speka_rs - майстор
А ти от къде си колега ? Да знаем къде и какво да гледаш.
ср мар 06, 2019 3:04 pmspeka_rs написа:
А ти от къде си колега ? Да знаем къде и какво да гледаш.
Перник
  • 1
  • 2

Тема "Избор на отопление за къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: