Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
veneta_123 - напреднал
Здравейте! Ще изчета с интерес всеки един пост.

Става въпрос за къща на 30 години на 10 км. от Хасково по пътя за Пловдив. Къщата е строена от баща ми и неговите братя (строители) така както всеки един от вас би строил дом - с високи стандарти, за тогавашното строителство, без пестене на материали и пр. Строена е с идеята един ден да се надстрои 2-ри етаж т.е. има плоча.

В някаква степен къщата от 25 години остана недовършена, поради преждевременната му смърт. Така например все още няма улуци, около къщата е равен терен с тревна площ т.е. предполагам водата се отича в основите. Преди 6 години се появи първата пукнатина във вътрешна стена. Днес тя е 3-4 см. И вече има пролука към другата стая (снимка 5). С течение на тези години обаче пукнатини се появиха и по останалите стени на двете стаи източно изложение

През това лято обаче процесите на поява на нови пукнатини обхванаха всички стаи, а скоростта на появата им е направо плашеща.

В къщата живее майка ми. Аз ще трябва да решавам проблемите без логистична мъжка подкрепа. :yawinkle: Вече се появиха майстори, които убеждават майка ми, че просто измазване на пукнатините ще реши проблемите.

Въпросите са ми:

1. Какво трябва да се направи за да се спрат тези процеси?
2. Има ли опасност за майка ми, която живее в къщата?
3. Има ли разумен баланс между качество и цена и от какво не бива да се правят икономии и компромиси?
4. Чувала съм, че вече има различни видове цимент за различни нужди и с различни качества
5. Ще издържи ли къщата до пролетта?
6. Кога най-рано след предполагаемия ремонт ще стане ясно дали са овладени/спрени процесите по слягане (трябва да се сменя и дограма, а се тревожа да не би скоро след слагането на нова да се изметне)
7. От чисто любопитство – всяка година цепнатините се появяват, а пукнатините се увеличават след големите летни горещини – какво е обяснението?

Прикачен файл

boby_1 411.JPG
другата стена
boby_1 411.JPG (44.72 KиБ) Видяна 12677 пъти

Прикачен файл

boby_1 412.JPG
тази пукнатина е от най-новите на пода
boby_1 412.JPG (54.8 KиБ) Видяна 12678 пъти

Прикачен файл

boby_1 405.JPG пораженията по стълбището

Прикачен файл

boby_1 404.JPG външен изглед

Прикачен файл

boby_1 415.JPG първата пукнатина
profy - специалист
Здравейте!

Къщата изглежда като пострадала от земетресение.
Основната причина за появата на пукнатини е липсата на водоотвеждане на покривната вода.
Вероятно основите не са на необходимата дълбочина при повишено овлажняване от
повърхностни/дъждовни води, и/или има високи подпочвени води,
което ми се струва нормално за този район.

1. Какво трябва да се направи за да се спрат тези процеси?
Незабавно да се сложат улуци и дъждовната вода от покрива да се отведе далеч от основите.
Основите трябва да се разкопаят и да се усилят с бетон и арматура.
Няма да е зле да има конструктивен проект за това усилване. Така от дистанция никой няма да е в състояние да даде точни препоръки.
Около къщата трябва да се направят водозащитни тротоарчета, поне 1 метър.
2. Има ли опасност за майка ми, която живее в къщата?
Това зависи единствено от скоростта на пукнатинообразуване, но така, както е описано, има опасност.
3. Има ли разумен баланс между качество и цена и от какво не бива да се правят икономии и компромиси?
Написаното в т.1 е задължително без каквито и да е компромиси.
4. Чувала съм, че вече има различни видове цимент за различни нужди и с различни качества
Това е така, но няма конкретно отношение към належащите ремонти.
5. Ще издържи ли къщата до пролетта?
Ако се отведе дъждовната вода сега, вероятно да.
6. Кога най-рано след предполагаемия ремонт ще стане ясно дали са овладени/спрени процесите по слягане (трябва да се сменя и дограма, а се тревожа да не би скоро след слагането на нова да се изметне)
Веднага след усилване на основите и направата на тротоарите може да се правят козметичните ремонти по пукнатини, дограми и пр.
7. От чисто любопитство – всяка година цепнатините се появяват, а пукнатините се увеличават след големите летни горещини – какво е обяснението?
Обяснението е снижаване на подпочвените води следствие липсата на дъждове и свяг,
налягането на водата намалява, и под тежестта си къщата сплесква мократа пръст,
или глина, съответно потъва.
Впрочем именно този факт е показателен за необходимостта от укрепване на основите,
както и за вероятната наличност на високи води.

При разкопаване на основите е възможно да излезе вода, тогава са необходими дренажи -
хоризонтален под нивото на основите, в зависимост от денивелацията около къщата,
може да се наложат и повече от един,
ако липсва денивелация и възможност за отвеждане на дренажните води, са необходими
вертикални дренажни кладенци с изхвърляне на водата с потопяема помпа.
Този проблем с дренажите може да се реши само на място от много опитна фирма в тази област,
за препоръчване местна, запозната с подпочвените води в района.
Допускам, че дренажи са били планирани, предвид факта,
че къщата е строена от собственици-строители, и до известна степен основите са подценени,
по него време беше трудно да се набави цимент.
Pasko - специалист
Може и така да ми се струва , ама май тази къща е строена без бетонни колони и противоземетръсни шайби! Не съм специалист и не знам технологията на строеж с носеща тухлена стена.
VLADO66 - майстор
Много си е добре къщето,ама както каза Професора трябва улуци, бетонни пътеки около къщата и ще заспи.
veneta_123 - напреднал
Pasko, единственият бетон в къщата е над касата на прозорците, тавана, който е плоча и в границите на стаите. Това май означава, че май няма бетонови колони. За земетръсни шайби пък въобще не зная.

Profy, много Ви благодаря за подробните отговори, макар да са песимистични. Честно казано мислех, че имам повече време на разположение. За съжаление всички участници в строежа на къщата вече ги няма. Освен съседът ни по имот, който построи своята къща по същото време, но той получи инсулт и не може да говори. Споменавам го, защото той също е строител по професия (не по диплома), неговата къща е завършена, но не виждам да има вертикални дренажни кладенци (така както аз си ги представям – малки кладенци около къщата, които се пълнят с подземна вода и се източват). Разбира се това, предполагам, нищо не означава.
Знам, че е в сферата на гадаенето, но ми е интересно как къщата може да е замислена за два етажа (това всички го повтаряха докато бях малка) и едновременно основите да са били подценени. Та нали при планувана къща на два етажа основите са изчислени да издържат такъв натиск и би трябвало да са по-дълбоки и по-подсилени.

Всъщност до скоро си мислех, че тази къща е едва ли не вечна.

Бих искала да попитам още два уточняващи въпроса: Усилването на основите е задължително за всички четири края на къщата или може – примерно само в два.
Знам, че ще е много условно, но все пак дали бихте ми предположили колко би струвало подсилването на основите – къщата е 100 кв.метра.

VLADO66, думите Ви са като глътка свеж въздух за давещия се.
VLADO66 - майстор
Първо си направи улуците и пътеките и гледай дали ще се разширяват пукнатините.Като гледам от градинската порта надолу наклона е към основите.Сигурно в ъгловата стая са пукнатините.
big_death - специалист
Къщата няма скоро да падне - по спокойно ! Само ако има възможност за улуци и 1 метър тротоарни плочки ! Не шашкайте жената в тая криза - не бива така ! [-X :partyman:
nikolson - майстор
Аз не виждам външни пукнатини,затова мисля,че конструктивно къщата е добре.
profy - специалист
Наличие на видими пукнатини 3-4 см в къща без каквито и да е бетонни колони и шайби е опасно явление.
Излишен спор е дали е лошо строителство или лошо стопанисване, но има съществени елементи и от двете.
А невидимите пукнатини, а невидимите пукнатини на основите под земята, които са най опасните ?
А изнасянето на пясък, пръст, глина изпод основите от попилите повърхностни води в продължение на 30 години в една и съща посока и образуване на каверни под основите на къщата?
Къщи в подобно външно състояние, също с реални хипотези за кавернозни явления от минно-добивен характер, след земетръса в Пернишко, бяха обявени от техническите служби за негодни за обитаване,
с право на държавни помощи за възстановяване.
Разместване на земните пластове под основите от прекомерно овлажняване и тежест и вероятно образуване на каверни или от земетръс с вертикални сили имат за сградата принципно еднакво значение.
По мое мнение (не само мое) въпросът за каверните може да има катастрофални последици, внезапно.
Имах подобен случай на изнасяне на пясък и образуване на каверна от повърхностни води, а и няма принципна разлика между прокопаване на изкуствени въглищни галерии и на водни такива самопроизволно.
Друг е въпросът, че прекомерното овлажняване и образуване на каверни в случая е в резултат на лоша грижа за сградата, и потърпевшите нямат право на помощ.

Наблюдениета на VLADO66 е изключително важно, и дава основание за по-конкретни изводи.
Добре щеше да има схема с означения на посоките и денивелацията, а и снимките са разбъркани и без означение на посоките.
Предполагам стълбището е на изток, това е често срещана ориентация на сградата, а фасадата на 3-та снимка е Юг.
Но дори стълбището да е на Юг изводите няма да се променят, само завъртане на квадрант.
От запад (с уличната порта) е улица с неизвестно разстояние до къщата, вероятно и на съседа е със същото разположение - така ги правеха по селата по регулация. Това все пак дава възможност за сравнение и за изводи.
Има денивелация в посока З-И около 70 см, започвайки от уличната порта, съдейки по броя на стъпалата.
Също така има и слаба денивелация Ю-Север към къщата, която е повече от достатъчна за преовлажняване на основите около на ъгъла Ю-И , а също и стълбището.
А при липсата на дъждовно отвеждане на покривните води - дълбоко преовлажняване е абсолютно сигурно.
Ако пукнатините са само на ъгловата стая Ю-И, нейна вътрешна стена и плоча (под), а по другите стаи липсват пукнатини - то положението е възможно да не е плачевно.
Необходимо е да се укрепи само само този ъгъл, 1-2 куб.метра бетон и арматура, сумата няма да е колосална.
Ако в течение на времето след това се появят нови пукнатини, то следва да се укрепят и другите ъгли.

Този нов факт за план сградата да стане двуетажна е абсолютно потвърждение на план за
изграждане на хоризонтален дренаж от горната страна на улицата.
Основите като товароносимост може и да са предостатъчни, и вероятно са, но липсата на водоотвеждане води до настоящата ситуация.
Отвеждането на дренажните води на Изток под къщата може да стане и от Юг и от Север,
но от Север няма снимка.
Със сигурност къщата на съседа, ако е непосредствен съсед и няма никакви пукнатини,
има водотвеждане на покривните води, има тротоарни/бетонови площадки по периметъра на къщата,
възможно е да има хоризонтален дренаж към улицата.
Впрочем възможен е дренаж и на тротоара на улицата, ако къщата е разположена директно на улицата.
Със сигурност от кметството ще разрешат разкопаване, с условие да се възстанови.

При повече и по-точна информация, снимкова, и не на пост по лъжичка,
на следващата итерация може да се уточнят окончателно доста изводи.

Отново ще повторя - окончателно решение може да се вземе само след обстоятелствен оглед на място.
И ако се укрепва само Ю-И ъгъл на къщата, то конструктивен проект може и да не се прави,
всеки добър строител ще се справи.
Включително и с възможно повдигане на основите с крикове и намаляване на пукнатините.
Имах подобен случай.

В тази ситуация по никакъв начин не може да се удостовери и ограничи евентуалното наличие
и възможно катастрофално действие на каверните върху сградата.
Единствена надежда е при елиминиране на постоянното овлажняване земната маса под основите да се втвърди, и да придобие достатъчно самоносеща способност да издържи тежестта на къщата.
При тази ситуация за втори етаж е абсурдно да се мисли.

При една съдебно-техническа експертиза това ще е експертното ми становище, като и на НСН експертиза, с незначителни промени след оглед на място.
VLADO66 - майстор
Професоре,баси реферата си написал.

Тема "Опасни ли са тези цепнатини на къща? Как да се справя?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: