• 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
egomen66 - майстор
съб юни 22, 2019 11:02 amegomen66 написа:
Понякога мерака замъглява разума....
nikolov333 - майстор
Просто съм перфекционист.. та разума в случая няма общо.. :-D :lol: :lol:
Чираче - майстор
вт ное 09, 2021 6:05 pmnikolov333 написа:
...., но за дренажа гарантирам, че ще работи поне 100 години.. :-D
Дренажа ще стои в земята и повече от 100 г., но ще е ефективен 5-6г. Максимум 10. Някъде бях писал по въпроса, но явно не си го прочел.

Аргументите ми са следните: Предназначението на тия дренажи е да събират и отвеждат дъждовната вода. Знае се, че корените на цялата флора търсят влага, за да съществуват тревите, дърветата и растенията. Без влага изсъхват. По тая моя логика всички корени се насочват към събраната влага в дренажните тръби, и влизат през малките отворчета. След като влязат вътре в тръбата, започват да растат, разклоняват, удебеляват. И се получава т.н. "лисича опашка". В зависимост от някои условия, след време тая лисича опашка нараства, и запушва цялата дренажна тръба. Външно няма как да се види. Вижда се тогава, когато вече тоя дренаж не работи по влагата вътре в сградата.

Така, че не се изхвърляй с тая гаранция. :lol: Сега може и да не ми повярваш. Ще се сетиш вероятно след време за моите думи.
nikolov333 - майстор
Не бой се..Дренажа е с тръби ф160 ММ на 1.3м под нивото на терена с бетонна замазка върху глинест слой завит в слой геотекстил с плътност 300гр.на м.и речен мит чакъл 30см над и около него, макар, че там корени няма. Отгоре продължават слоеве пясък и чакъл до ниво терен като до него отново всичко е загърнато в геотекстил с плътност 150гр.на метър.Над дренажа ще има дренажна мембрана с геотекстил и пътеки около къщата, които ще го покриват напълно. Райграса, който ще сея около тях надали ще се вкорени на 1.5 м та да запуши дренажа, ама ще видим. Оставил съм вертикални тръби по ъглите за да го следя как работи, но за сега гаранцията си важи.. :-D :partyman:
Чираче - майстор
Аз не говоря за райграс, а за дървета и треви с дълбока коренова система. Корените на едно дърво са няколко пъти повече от короната му. А и съм виждал на живо такава "лисича опашка".

Но ти си знаеш най-добре. Щом ти харесва, кой съм аз да давам съвети?
nikolov333 - майстор
Е да де..За това казвам че в периметър от 8-9м няма да има дървета. Иначе видях ф300 етернитови тръби затлачени с лисича опашка от корените на върбата пред входа на имота и ми е ясно какво имаш предвид..
nikolov333 - майстор
Ето, го и геотекстила около дренажа..понеже сега намерих снимките

Прикачен файл

0-02-0a-ebdee0b338f510a122fa43ce3bd5aff083eb1bdd2112805b899aa9693483c66c_898beb40dc48953f.jpg

Прикачен файл

0-02-0a-a94a2cf90a028c337b7aabedb0461e9a98d5009449c1f7d429da08ce486e9ade_30b5577e15a243a3.jpg
isakow - помощник
Как върви строежа? :)
Честно да си призная, бях се записал да ти следвам темата, но от толкова много работа по моята къща се отплеснах и взех че я построих.
Иначе и аз бях тръгнал да отварям тема като твоята, за да се консултирам с хората за всичко, но така и не намерих време и сили да го направя.
Гледам, че сме започнали да строим по едно и също време, аз в момента съм на етап външна изолация и гипсокартон. Надявам се тази зима да я довърша :) Поздрави!
  • 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29

Тема "Въпроси за статута и строежа..овреме!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: