• 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Sandman - специалист
Аз ползвах такива: https://shop.baustoff-metall.bg/product ... 2-6-m.html

Има и други варианти, с перо или без, и за различна дебелина на мазилката.
nikolov333 - майстор
Да отбележа един плюс за изолацията с хпс на основите до кота -80см и под плочата. Почвата под къщата и на 50см около нея е по-топла и първо там се стопи снега.. :cool:

Прикачен файл

IMG_20210215_180219.jpg
schuldiner - майстор
В момента топлината от земята на -80 см е съхранена под плочата, вероятно е с градус-два по-висока от тази в двора, съответно пътеките са в по-топлата зона, а след половин метър Т се изравнява.
В момента правя хидро на същото като твоето с маза - на минус 1,5 м в изкопа е кал, наоколо кочан. Ще се прави и топлоизолация, отгоре фундалин. Не мисля, че е необходимо топлоизолацията да слиза до минус 1,5, по-ефективно би било да е хоризонтална под пътеките, но не решавам аз.
nikolov333 - майстор
При изолиране на основите, под пътеките може и с по-тънък или без фибран, но при мен е с един куршум два-три заека :-D понеже и с фибрана заместих кофража и хидрото до някъде плюс добавките в бетона, но ти знаеш. Даже си мисля, че и при замръзване до 80 см, ще помага фибрана, понеже се свива и плъзга спрямо почвата.. При мен тя е много ш..бана. Лятото се свива и цепи страшно, а като се увлажни си увеличава обема, което си е почти като целогодишно да замръзва и размразява.. За сега не виждам минуси от системата, освен това дето ми е в подписа.. :lol: :partyman:
шоп - майстор
пон фев 15, 2021 6:50 pmschuldiner написа:
по-ефективно би било да е хоризонтална под пътеките,
+1 към мнението,
качвал съм ги вече снимките, но за нови колеги.
Така правя аз!
50мм фибран върху добре трамбована пясъчна основа. Върху фибрана армираща мрежа ф8 и 10-12 см вибриран бетон.

Промръзването е изнесено на 1,2м от основата и изолацията е уникална. Вместо основата да е замръзнала под фибрана е + температура:-)

Не съм го изислил аз, в Русия и финландия това е задължителен елемент.

Прикачен файл

SAM_9609.JPG

Прикачен файл

SAM_9586.JPG

Прикачен файл

SAM_9585.JPG

Прикачен файл

SAM_9584.JPG

Прикачен файл

SAM_9583.JPG
schuldiner - майстор
Шоп, с едно уточнение - армиран бетон на/под земята ВИНАГИ защитен от влага! При теб на пътеките е вибриран, но още по-добре е двуслоен, като горният е от специалните бетони, макар и по-тънък.

ПП На 80 см е все тая, на -1,5 м вече е разлика дали вертикално изолираш или хоризонтално. За пълно изравняване /то зависи и от почвите/ трябват 2-3 м хоризонтално. Под плочата на основата НЕ се слага топлоизолация в този случай.
Последна промяна от schuldiner на пон фев 15, 2021 7:33 pm, променено общо 1 път.
nikolov333 - майстор
Не споря за Русия и Финландия. По-нашия край 5см на основата има в плюс и частичната хидро изолация. Иначе и двете е супер, но :bear: пух знае как.. :-D
шоп - майстор
Отгоре лепя дялан камък.
Почнах го есента и налепих 30м2
Остават още 150м2 за тази година:-) :partyman:

А руснаците не си поплюват. Залагат 10 см. Но и при тях "зад борту" -40 е нормално :-)

Прикачен файл

IMG_20150906_165603.jpg

Прикачен файл

image (1).jpg
image (1).jpg (60.22 KиБ) Видяна 1114 пъти

Прикачен файл

10 отмостка уже бриллиантовая.JPG

Прикачен файл

промерзание отмостки.jpg
промерзание отмостки.jpg (27.7 KиБ) Видяна 1114 пъти
schuldiner - майстор
Точно за това говоря. В нашите условия на -3 м температурата е постоянна. С 2-3 м хоризонтално става постоянна и в стените, не само на пода на сутерена. Всеки знае какво е зимник - лято/зима еднаква температура и прекрасен топлинен акумулатор, не ти трябва термопомпа... Остана хидрото да се реши.
nikolov333 - майстор
При дълбоки основи или сутерен/мазета има логика да е хоризонтална, но пак зависи от конкретните условия и технологията на грубия строеж, защото лично аз не си представям, кой ще остави основите без хидро при подземна част от помещения, плюс капилярната влага.. в Узунджово баща ми запуши проветряването под пода на къщата и влагата пълзи по стените сега, а и гредореда изгнива за норматив .. Та факторите са много и разни...
  • 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29

Тема "Въпроси за статута и строежа..овреме!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: