• 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
шоп - майстор
пон фев 15, 2021 7:57 pmnikolov333 написа:
капилярната влага..
При ново строителство тя е най-лесна и евтина за отстраняване. Буквално левчета:-)
3мм усилен воалит, който отделя бетона от зидарията и подовите покрития
nikolov333 - майстор
Така е, но какво става с почвата под плочата, основите на къщата, армировката и бетона. И там има начин с добавки и найлони, но не е гаранция. Руснаците залагат по 7см бет.покритие на армировката, ама у нас гледат само да не стърчат железата.. :-D
nikolov333 - майстор
Идва време да почваме покрива, та ще помоля за мнения за материалите, изпълнението и евентуални съвети, ако нещо не е добре проектирано..

За сега планирам да е необитаем четирискатен покрив с керемиди.. Плана на покрива е к7..

https://www.dropbox.com/sh/iy3russfegga ... tracking=1

Това ми е Архитектурата..

https://www.dropbox.com/sh/iy3russfegga ... tracking=1
Прикачен файл:
IMG_20210419_161631.jpg
schuldiner - майстор
1. Подложна столица - 10 х 10 - 4-метрови 8 бр., 3-метрови 6 бр.
паянти - 10 х 10 / 3 м - 8 бр.
0,74 м3
2. Пояс - 12 х 16 / 4 м - 8 бр.
0,62 м3
3. Стълбове - 12 х 12 / 3 м - 5 бр.
0,21 м3
4. Маии - 16 х 14 /4 м - 10 бр.
стъпки за стълбове - 16 х 14 / 4 м - 2 бр. /дават 14 височина за 12х12 стълб - трудно за анкериране; не знам, може би 7-8 е по-добре/
подложки на маии - 16 х 14 / 4 м - 4 бр.
1,44 м3
5. Ребра - 6 х 12 / 4 м - 100 бр.
2,88 м3
6. Клещи - 5 х 14 / 3 м - 8 бр.
0,17 м3
Всичко 6,06 м3

7. Скара - не виждам дъсчена обшивка, т.е. има ли контра летви
3 х 4 /ако се слагат/ - 400 м1
3 х 5 /или каквито са в проекта/ - 650 м1
това включва и тези за сух монтаж на капаците


Покривът е малко над 205 м2 - 14 х 14 м със 17 градуса наклон, т.е. коефициент по наклона 1,046. Летвите са смятани за 21 реда при стъпка 35 см. Значи на всяко било имаш по 42 керемиди за изрязване, общо минимум 160 броя, които не влизат в изчислението според квадратурата на покрива. Значи ако са 10 бр./м2, трябват 205 х 10 + 160. А може и повече...
Хидроизолация със застъпване 20% - 250 м2.
Челните дъски не съм ги включил при дървенияматериал, щото може да са от циментфазер или подобен материал. Общо 56 м обиколка. Улуците и те са толкова. Обръщам внимание, че е желателно да са прекъснати в казанчетата, защото на тези дължини от лин. разширение ще се отворят при ъглите. Същото е за под и надулучните поли - по 56 м. Гребенчета против птици, снегозадържащи скоби, вентилиращи керемиди... както решиш.

Забравих да спомена, стълбовете на билото са два, че на един малко е зор да се закрепят 4 маии. Аз и 4 бих ги пуснал за по-лесно...
И не се доверявай много на сметките ми, че не съм ги проверявал както ако трябва аз да го изпълнявам :mrgreen: Ако съм пропуснал нещо, питай.
nikolov333 - майстор
Колко отдушника ми трябват на тази конструкция за нормалното и вентилиране и под стрехите ли трябва да "взима въздух". Правиха ми една оферта с брамак протектор плюс система миналата есен и не знам дали всичко са включили.. Брамак Про не съм ги разглеждал, но ако имат предимства ще ги имам предвид. Майсторите с които съм говорил да видят обекта ми казват, че при такъв малък наклон, керемидите се застъпвали "повече".. Това от какво зависи и има ли риск..

Прикачен файл:
IMG_20210419_194638.jpg
nikolov333 - майстор
За два дни ми направиха сондажа. Спряха на 48м. като последните 20м са в скала и поненеже върви бавно, май избързаха за да приключат днеска. Водното огледало ми е на 3-4м, но още навира, а и това не е показател с високите води в момента.. Първите 20м са с плътни турски 4м тръби с резби с външно ф140 и стени 6.5мм Надоло сложиха една перфорирана 1 плътна и до дъното са с нарези. Еърлифта го претупаха за час и нещо, макар че компресора е огромен и въпреки това не потече много бистра вода. Казаха ми да пусна помпата на 45 метра и да я регулирам с кран на половината от дебита докато се избистри водата..

BLUEPUPIL - майстор
Уж излива обратни греди, пък поповете
стърват в/у архаични възглавници.
:?
nikolov333 - майстор
:? ..не разбирам, кои попове и възглавници имаш предвид..?
resistbody - майстор
Пускаш и няма да гасиш помпата колкото се може повече, да направи "дамар", дълбоко ви е водата при вас, приятели в Болярово дупчиха още по-дълбоко... има много нитрати да знаеш, поне при тях.. какви големи домати вади без да тори :D аз съм си проверявал и двата сондажа и на новия имот е по-добра водата (по дълбок е също) нищо че са на 70-80м един от друг..
nikolov333 - майстор
Къде я анализира водата. Уж от дълбоките сондажи трябвало да е по-чиста..
  • 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29

Тема "Въпроси за статута и строежа..овреме!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: