• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 29
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL - майстор
ср май 06, 2020 8:04 amnikolov333 написа:
Сигурен съм, че около 1.5-2м от нивото на терена има много здрава глина....
Тогава прилагаш моднатите ивични основи на BLUE за слаби или „водни“ почви и едноетажна къща с горна плоча, керемиди и 200кг на м2 сняг.


Прикачен файл:
SOFT-SOIL.jpg
nikolov333 - майстор
Само не разбрах, може ли да се комбинират ивични с моднати, ако в горната половина на парцела няма нужда от повече от 80см изкоп.. :?
BLUEPUPIL - майстор
ср май 06, 2020 9:47 pmnikolov333 написа:
Само не разбрах, може ли да се комбинират ивични с моднати, ако в горната половина на парцела няма нужда от повече от 80см изкоп.. :?
Показаните „моднати“ основи са също ивични, но икономични!

Как си го представяш в горната част на парцела да копаеш на 80, а в долната на 150см? Нали целта е да поставиш основите на едно ниво?

Иначе ако питаш:
Може ли да комбинираш ивични основи и стъпки- може;
Може ли да фундираш на различни нива- може, но няма да е осезаемо по-евтино, защото при стъпалата е добре основите да се дублират, аз бих прибавил и земетръсна фуга и сдвоени колони; а и представянето при земетръс е по-посредствено.
nikolov333 - майстор
Не знам доколко има значение, но както писах искам да няма стъпала от къщата, верандата и гаража към терена и е възможно да се получи направо с ивични основи на около 1-1.2м, но ще стане ясно, когато започнем с изкопите.
Руди - майстор
Ето една моя снимка - от есента на 2017.
Сравнително големи стъпки с рандбалки.
После рандбалките бяха обмазани с битумна емулсия,
обратно засипване с каменни фракции, които естествено
дренират сравнително плитките грунтови води.
(виждат се на снимката).
Водоплътен бетон за целия нулев цикъл и колоните.
Прикачен файл:
IMG-dm.jpg
IMG-dm.jpg (65.47 KиБ) Видяна 1359 пъти
nikolov333 - майстор
И аз така си го представях, но на кота терен.. :?
Руди - майстор
чет май 07, 2020 9:37 amnikolov333 написа:
Не знам доколко има значение, но както писах искам да няма стъпала от къщата, верандата и гаража към терена и е възможно да се получи направо с ивични основи на около 1-1.2м, но ще стане ясно, когато започнем с изкопите.
Гаражът трябва да е близо до котите на пътя, най-много 15-20 см отгоре,
тогава къщата в западния край ще се "забие" в терена, който е по-висок, или
ще трябва да се планира някак си...
nikolov333 - майстор
Реално нямам проблем с котите, понеже съм моделирал терена добре и къщата остава на кота нула 233,8м.. Вчера проверявах геодезичните коти за архитекта, понеже съм трупал от към долната ограда малко след замерването и отговарят.. Гаража се пада на 25см над линията на долна ограда. Реално от горния край на парцела ще трябва да слизам минимално с около 10-20 см само на ширина около 3-5м, а отдолу ще се трупа с чернозем за моравата, около 20-30 см, така или иначе. Спрямо пътя също нямам проблем с малко допълнително моделиране.. :partyman:

Прикачен файл

KOTI.jpg
BLUEPUPIL - майстор
Допускаме, че:
Градежа е около 100м2;
Рандбалки около 60 л.м;
12 броя колони;
Дълбочина на фундиране- 1.2м

Вариант 1- Стъпки:
1..12бр. единични ф. с по 2бр. стъпки- 1.5х1.5х(н=0.5)=1.125м3; 0.9х0.9х(н=0.5)=0.405
1.53х12=19м3 бетон;

Вариант 2- Предложението на BLUE:
Двустъпална ивична основа (обърнато „Т“) с h=0.7м (h1=0.3; h2=0.4);
0.3х0.6=0.18
0.4х0.4=0.16
0.34х60=21м3 бетон.

Разликата, като цена е:
1..2м3 бетон за основите;
2..Малко по-малки разходи за изкоп и за кофраж при стъпките;
3..Разход за допълнителните междинни колонки с h=50-60см, между ивичната основа и „рандбалката“;
6..Вероятно ще има разлика в количеството арматура, но не вярвам да е значителна.

Според мен, въпреки че ивичната основа излиза малко по-скъпа, ако ще има горна плоча и керемиди, ще бъде по-доброто решение в конкретната ситуация по отношение на водите, слягането и земетръса.

Като казвам по-добро имам предвид, че с-щу вложени да речем 100лв, ще получите насреща повече.

Ако може малко да „поспекулирам“ в стил BLUE, бих казал, че при такива високи подпочвени води, стигащи до горния край на стъпката (снимката на Руди) признавам, че арматурата може да бъде подложена на непрестанни опити за „зараза“ с ръжда, въпреки водоплътните бетони, които понякога се сприятеляват с водата. Бих предложил за защита от корозия, да се поизследват следните две прищявки:
1..Стъпката да е достатъчно висока и продънването да се поеме изцяло от бетона, като не се поставя минималната конструктивна армировка разписана в нормите;
2..Фуса на колоната не слиза до долу, а му се осигури бет. покритие от да речем 20см;

Alleluia
Строителни притчи, Chapter 3, Verse 7.
:prayer:
Руди - майстор
чет май 07, 2020 11:40 amnikolov333 написа:
Реално нямам проблем с котите...
При влизането с кола ще трябва да се преодоляват
65 см височина на разстояние от 3-4 метра, в завой
и на заден ход. Не бих го определил като комфортно.
През зимата ще е хубава пързалка...
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 29

Тема "Въпроси за статута и строежа..овреме!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: