• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 29
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nikolov333 - майстор
Да имам го предвид и току що се връщам от оглед на място с архитекта за да го коментираме.. Реално пътя и парцела преди мен ще ги насипвам още, за да е плавен захода към входа и тези -65 ще ги намаля до около -30/35 на 3м пред входа, така че да елиминирам риска от пързалката..Реално мога да сваля само нивото на гаража, но не ми се ще заради внасянето на градински инвентар от към горния край на двора и не е удобно да има стъпало от там..
Примерно така дали става или да сваля нивото на къщата с още 10см, понеже колкото я свалям може да спестя и от основите, ако не забия на високи подпочвени нива на водата, но до тях имам повече от 1,2м....?

Прикачен файл

IMG_20200508_123600.jpg
BLUEPUPIL - майстор
пет май 08, 2020 12:36 pmnikolov333 написа:
=== ако не забия на високи подпочвени нива на водата, но до тях имам повече от 1,2м....?
Тези 1.2м нивото на водата в сондата ли е или е приблизително нивото на водата под бъдещите основи?
Ако е първото нещата стават интригуващи?
nikolov333 - майстор
На 1.2м от котата на пътя са пълни двата кладенеца на комшиите, които са близо до дерето и пътя и е нормално, понеже там се отича повърхностната дъждовна вода и се утаява там.. По-голямата площ от основата на къщата и гаража няма да имат проблем.. Само от към дерето има малък риск, понеже е насип, а нали трябва да се копае до здраво, което там е на около 1.5м, но съм дренирал цялата вътрешна основа към двора на долната подпорна стена на кота -1.7м от нивото на къщата и в момента не отича нищо след дъжда тези дни, така че може и да нямам проблеми.. Ето ги и нивАта на комшийските кладенци и как беше преди насипа.. :lol:
Прикачен файл:
IMG_20200508_154640.jpg
Прикачен файл:
received_664828764092920.jpeg
Прикачен файл:
received_232018578103575.jpeg
Прикачен файл:
IMG-045c7423d493b14d1245dfeb3cdf46af-V.jpg
BLUEPUPIL - майстор
Гаража и входа на къщата с верандата отиват в дъното на парцела; Покрай дерето правиш алея дълга около 8-10м; Наклона и е 10%; Това е вдигане с още 0.8-1м. Няма стъпала; Още не е късно да вдигнеш нагоре; Пода на гаража и къщата трябва да са на мин. 2м от нивото на подпочвените води. Всичко останало са пари хвърлени на вятъра и перманентни ядове, дето ще ти опъват нервите.
Защо ти е дренаж откъм дерето, където е ниско, не разбрах?
Като се затлачи дренажа какъв е плана?
Не ми харесват накъде отиват работите.

Начертай потока на повърхностните води;
Наклона на склона преди насипването и след повдигането; „Усвояването“ на бившо дере крие неприятни изненади; Там дето е текло пак ще тече! Бързаш ги работите!
Последна промяна от BLUEPUPIL на съб май 09, 2020 5:39 pm, променено общо 1 път.
muhala - майстор
Колко ти е важен гаража ?
nikolov333 - майстор
Посоката на повърхностните води преди насипа и моделирането на терена беше към долния десен ъгъл на скицата, където е шахтата за WC, за това и дренажа на оградата е там.. Дренажа ми е направен добре и няма рискове от затлачване, които са основно от корени.. Около къщата също ще има дренажи, (на последната скица са линиите в зелено), но щом до долната подпорна стена в най-ниската част на дерето, където са концентрирани кладенците на комшиите в момента"не тече"дренажа, който е на -1.7м от кота нула от бъдещия под на къщата, за мен лично, значи че няма проблеми с подпочвените води на моя терен.. Насипа е по линията, която съм начертал към долната ограда, като зона с възможни ПВ и е около 1м от бъдеща кота нула. Към горната ограда вече съм отнел хумусния слой и пръста е бяла, суха и варовито-глинеста.. При изкопите за двете огради огледах слоевете на почвата и влажността миналата пролет при големите дъждове и не мисля, че ще имам друг проблем освен с височината на основите в долна част към дерето заради насипа и за това се интересувам от вариантите.. Такива високи води като на снимката на Руди, при мен няма.. Плюс това основните повърхностни дъждовни води от водосбора на дерето вече ги вкарах в локална дъждовна канализация ф.400 и са изведени след моя парцел. Единствено при големи дъждове ще се движат повърхностни води по пътя и в дерето, но това е рядко, максимум два пъти годишно да кажем.. Гаража ми е жизнено важен защото ще е склад с работилница и втора тоалетна, без която се съгласих, че не може.. :-D
Фактически, насипа е само под дясната половина на хола към дерето и под кабинета.. В другата част от ляво към горната дълга страна, няма проблем за основите.

Прикачен файл

IMG_20200508_154640.jpg

Прикачен файл

IMG_20200504_230410 (1).jpg
BLUEPUPIL - майстор
пет май 08, 2020 3:49 pmnikolov333 написа:
Посоката на повърхностните води преди насипа и моделирането на терена беше към долния десен ъгъл на скицата, където е шахтата за WC, за това и дренажа на оградата е там...
Ивичните основи за ограда и дренаж тук са излишни; След затлачването на дренажа ще стане подприщване на водите; Най-доброто решение е единични стъпки и рандбалки позволяващи свободно оттичане на водата към дерето, което е и улица. За това, да го повторя още веднъж, колкото повече задигаш терена, толкова улицата и прииждащата по нея вода са по-ниско и улесняват оттичането и дренажите и толкова повече дренажите на къщата и основите ще бъдат по-дълбоки спрямо нивото на моделирания терен. А колкото по-дълбоко вкараш основите, толкова по-малко са уязвими от склоновите води. Все пак говорим за времеви хоризонт от порядъка на 50 години, както е според нормите за къща.
пет май 08, 2020 3:49 pmnikolov333 написа:
Плюс това основните повърхностни дъждовни води от водосбора на дерето вече ги вкарах в локална дъждовна канализация ф.400 и са изведени след моя парцел. Единствено при големи дъждове ще се движат повърхностни води по пътя и в дерето, но това е рядко, максимум два пъти годишно да кажем...
Каза че е Ф300 чуплив етернит, дори да е Ф400 бетон, пак не е добре; Минималният диаметър позволяващ почистване, макар и с пълзене е 700мм. Елиминирай от сметката тръбите за по-голяма сигурност и допусни че 100% от водата се движи по повърхността на улицата.

Трябват ти 2 дренажа. На запад и на север от къщата. Дренажите са в средата на да речем тези 3м между оградите и къщата. Подобен тип отговорни дренажи не се правят нито до оградата нито до къщата.
Представляват ст. бет. стена в терена; над/зад нея тръби, чакъл и геомембрана; Колкото по-надолу се слезе, толкова по-добре, но и толкова по-скъпо.

Гаража влиза в обема на къщата и я правиш двуетажна. В конкретната ситуация дълбоки основи и скъпи дренажи, вертикализацията сигурно ще излезе по-евтино, въпреки че ще надхвърли заветните 99м2.

Въпросните дренажи на къщата се оттичат на улицата в точка близо до шахтата за WC, която е да речем (точката) на безопасните 0.5м над проектното ниво на бъдещата улица в посочената точка. Нагоре наклона на тръбите е между 0.5 и 1см на метър.
Дренажите образуват 90 гр. ъгъл и им се правят 3бр. шахти за ревизия. Едната, която е ъглова е обща. Ревизията се състои в обилно промиване с вода и прекарване на „прасе“ през тръбите с помощта на въжета вкарани по време на монтажа вътре в тръбите.

Като искаш единични фундаменти, правиш 9бр. големи стъпки, влезли дълбоко в склона, за да се минимизира влиянието на водите. Осево разстояние в едното направление около 5м в другото 4. Което прави ЗП 10х8=80м2; плюс втори полуетаж от 50м2; общо РЗП=130м2, което включва 20-30м2 гараж (работилница) на първо ниво.

Входа на парцела и съответно подхода към гаража, е добре да е с-щу „Т“ образното кръстовище.

Тъй като парите не растат по дърветата, питай го твоя архитект, дали наистина ще поеме нужната отговорност, ако после не си доволен от предложените „бюджетни“ решения, които на пръв поглед изглеждат евтини, а после се оказват по-къпи от малко по-високата първоначална инвестиция. И дали професионалната му застраховка включва и разточителната опция за обезпечаване на искове от инвеститора. Ако получиш два положителни отговора, давай смело и тегли по една дълга и тънка на част от съветите и мненията в темата и най-вече на моите.

Досега (доколкото прегледах темата) не си приел нито един сериозен съвет, дето после да не те боли главата. Тогава защо питаш? Карай я както си знаеш, парите са си твои. В крайна сметка удовлетвори желанията на душата и сърцето, кеф цена няма.
:feuer: :xplode:
nikolov333 - майстор
Ако се зачдълбочиш малко в четенето на темата ще видиш, че всичко което казваш съм го предвидил и е изпълнено вече, като стоманобетонната преграда с дренаж към дерето на кота -1.7м е направена точно на север за да забенти водите от към дерето към мен и попивните повърхностни дъждовни води от парцела ми и макар че не е на пречоръчваното отстояние от къщата е изпълнена със всички елементи, изолация, мембрана и дренаж, чакъл ф-я 40-60, загърнати с геотекстил и пясъчно покритие 10-15см и се отичат точно в ъгъла до бъдещото WC. Шахти ф400 има на двата края на дренажа, а от запад е предвиден същия дренаж в бъдеще, при строежа. Двуетажната схема съм я отхвърлил изначално и никъде не съм питал за нея. За оградите отдоло и отгоре точно с теб коментирахме варианта с рандбалките, който беше и първоначалната ми идея, но пак ще повторя, че в момента водите не са ми проблем! Питах за дренажите в тази тема и след като не получих мнение ги направих за всеки случай, тъй като изкопа вече го имаше. Всички разумни съвети по темата съм ги приел и ги имам предвид. Разбирам, че ме съветваш от собствен практически опит, но си мисля, че си представяш прекалено пресилено проблема при мен, като гледам Руди при какви високи води е строил, но ти явно си свикнал да плашиш клиентите по Софийските равни полета и съм сигурен, че имаш основание... Днеска кладенеца до бъдещото WC, който е 6м с 3м воден стълб три пъти съм го пресушавал за 40 минути поливане с помпа за фекални води и навирява с няма и метър за два три часа. Та ако се обзаложиш, че на 2м дълбочина на парцела ми ще имам проблеми с водите, утре викам багера да изкопа два кратера 2 на 2м до здраво, където ще са стъпките за основите от към насипа за да видим ще се "завирят" ли за да съм сигурен и да опровергая твърденията ти, че не слушам, какво ми говориш .. :-D
Ако ми кажеш, как да стане излишната според теб подпорна основа за ограда на 1.4м. към терена ми с рандбалки или с достъпни по нашите земи технологии, но без да насипвам дерето и да не "връща" водите при мене, мисля че ще е полезно за всички... :cool:

Прикачен файл

received_2414841035472862.jpeg
BLUEPUPIL - майстор
Кажи с цифри прости, дъното на това дере, на което разчиташ да отводнява имота, колко се разминава с котите на улицата, дето трябва да е на същото място?
Нанеси и нивата на парцела от вертикалната планировка.
Това всичкото да влезе в един хубав и разбираем чертеж.
Част от чертежите ти са доста размазани; Новите ги качи паралелно и някъде където не се намалява размера автоматично.
Чак тогава ще ги говорим работите сериозно. :pal:
nikolov333 - майстор
Улицата я няма изобщо както виждаш от снимките и в моя живот няма да я направят със сигурност. :cool:
Няма и планирани бъдещи коти все още, а само регулационни линии. Тоест за момента само аз ще я моделирам и евентуално един мой приятел, който е капарирал парцела до Т-образното кръстовище срещу мен. Котите с които трябва да се съобразяваме при това моделиране, са само на входните врати на комшиите преди мен на парцелите 35-37 и отсрещния срещу него, тъй като са им фиксирани вече на кота 233.55.. От тях до моя вход са около 10м които мога да вдигам или свалям по моя преценка, съобразно с подхода към нивото на долната ми подпорна стена-ограда, която е на същата кота 233.55.. Дерето в долния край на оградата до ямата за WC е на кота 232.00 .. Нивото към пътя на парцела преди мен и дерето също мога да ги насипвам или удълбочавам при необходимост.. Тоест имам 2 фиксирани коти на входа на комшиите на 10м преди мен, които са на едно ниво с котата на долната ми ограда, а дерето и моя парцел могат да се насипват или понижават по избор, като за сега планираме кота нула на къщата без стъпала към двора и гаража да е на 233.80 или 233.70. Ако не е достатъчно ясно утре ще се опитам да го начертая по-четливо върху скицата с котите.. :partyman:

Това е общ поглед за по-ясна представа за ситуацията от позицията на бъдещото WC.. Зелената линия на лазера е на кота 234.00, която е най-високата кота на моя парцел по диагонал на запад..



Ето го и дренажа на долната ми ограда, колко течеше преди месец на 8 април.



И поглед към входа от към входовете на комшиите. Кота 0 на къщата се пада на ниво с капака на близката черна шахта в дясно на снимката -5/10см и идеята е да се насипва спрямо това ниво към оградата и към пътя..

Прикачен файл:
IMG_20200510_031551.jpg

А това е пътя до техните входове, но на снимката наклона му изглежда по-стръмен от колкото е в действителност.

Прикачен файл:
received_1682930608517469.jpeg

Целта на всичко, което съм направил до тук е да отклоня големите повърхностни дъждовни води към дерето, за да не навлизат и в моя парцел, както беше при големите дъждове миналата пролет, преди да го насипя в ниската част.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 29

Тема "Въпроси за статута и строежа..овреме!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: