Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
gunoff - специалист
Здравейте,
Предстои ми полагане на бетон в двора около къщата на майка ми.
Предвидил съм наклони от къщата навън,а понеже е построена на склон и съответно надолу по склона. Бетона ще е с дебелина 10 см и съответната армировка.
В най-високата си част денивелацията между пътя отвън и нивото на двора е около 50 см. Там в момента изграждм бетонова преграда имаща за цел да терасира едно декоративно разстояние от 1 м между оградата и бетоновата площадка. Там където ще се срещнат площадката и преградата ще има дренажен улей.

Имам един въпрос - Задължително ли се полага чакъл преди изливането на бетонната плоча?
Не ми е много ясно защо е необходимо това, при условие, че терена е добре трамбован ( пръст ).
Може би има функция на дренаж под бетона, но не ми се връзва - самата бетонова площадка ще бъде дългогодишно изложена на студ, пек, дъжд и сняг.
Освен да икономисам бетон друго не ми идва на ум.
И още един въпрос - Необходимо ли е да се предвиди найлон/мушама преди леенето на бетона, и как се "вписва" той с чакъла и армировката ?
Благодаря за мненията Ви предварително !
HX_Vextor - специалист
Полагаш си найлон най-отдоло ,отгоре мрежа фи 8 да ре4ем леко вднигната за да може бетона да я залее отдоло и заливаш .... 4акълът е излишен ,ползва се за дренаж но при теб няма смисъл , може да ти служи за пълнеж но няма да икономисаш много ..
След като бетона ще е изложен на студ пек и т.н. вземи полиетиленови фибри и сложи в бетоновоза , ако го бъркаш на ръка си вземи метални фибри .. Скъпи са но имат ГОЛЯМ ефект . И след като си готов с вси4ко си нарежи фугите и убезателно го запе4атай .. Евтина българска запе4атка излиза 1 лев на квадрат така 4е няма какво да му се пести :wink:
zdravko_dimitrov1986 - специалист
Първо говориш за настилка, не за плоча.
Колегата правилно ти е казал - найлон за да не изтече циментовото мляко от бетона в земята, арматура може и мрежа от Ф6.5, но ако ще минават автомобили и примерно щом е от вънка по-добре е както е казал Ф8.
Чакъл не ти трябва, пласта под настилката да ти е добре трамбован.
Поздрави. Искаме и снимки после, обезателно.
laki1968 - специалист
найлона се слага по скоро за худроизолация ,а не да пази цимента да попива в земята....ама както и да е.. :-D
gunoff - специалист
Благодаря на всички за отговорите !
За каква запечатка става въпрос - някакво финално покритие върху бетона може би ? Може ли по-подробна информация ?
За фибрите също чувам за пръв път, но ще се заинтересувам.
Разбрах, че през 2-3 метра се оставят или нарязват фуги - това с цел избягване напукването на бетона от повърхностното напрежение ли се прави ?

ПП Това с фибрите в бетона е много интересно. Попаднах на файл в който се казва, че при определено количество стоманени фибри ( 20-80 кг/м3 бетон )отпада нуждата от армировка, а пукнатините се свеждали до 0.3 мм. Някой ползвал ли е стоманени фибри и ако да каква е цената ?
Наистина ли отпада нуждата от армировка ?
Все интересни въпроси...
JORO - напреднал
А ако сложиш 150 кг. стоманени фибри на 1 м3 бетон, може да отпадне и половината чакъл, след това половината цимент и т.н... :)
Слагай армировка Ф8 или армировъчна мрежа Ф6.5, бетон (ако сам ще си го бъркаш) 3:1 и толкова! Като "дръпне" малко, поръсваш леко отгоре с чист цимент, изчакваш да поеме влага и тогава заглаждаш!
Запечатката, за която ти пишат по-горе е да запечата фугите между отделните плочи! Да не влиза вода... А те се оставят, за да поемат линейното разширение на плочата при температурните разлики!
Фугите между плочите ги правиш, като слагаш велпапе (картон от кашони). За пътеки около къща е достатъчно.
svg - специалист
Здравейте!
Да не отварям нова тема, ще попитам тук...

Предстои ми, около къщата да залея с бетон.
Ще го правя на етапи поради липса на време и средства. Първото място е около 8-10 квадрата /2х5 или 2х4, не съм го мерил с точност/. Дебелината ще е около 15-20 см, за да е на ниво със съседа /къща близнак сме/.
Въпросите ми са:
- арматурната мрежа с какво сечение трябва да е;
- пясъка трябва ли да е много ситен;
- цимента задължително ще е български;
- 1 или 2 фуги напречно да оставя? /Ще сложа шперплат за тази цел/;
- в момента има плочи, но тях ще ги махна. Някий са начупени, а здравите ще ги запазя. За основа ще положа камъни и ще ги трамбовам;
- съотношението - цимент, пясък, вода в какви пропорции да бъде?;
- с какво се обработват в последствие фугите и кога? След ден, седмица?

Предварително благодаря за отговорите! :)
VLADO66 - майстор
20 сантиметра са много и е излишно трошене на пари и труд.10 сантиметра са предостатъчни, а отдолу насипи трошляк.Над него сложи дебел найлон и заварена арматура 4мм с око 10/10 см. Дилатационни фуги през 2 метра.Най добре е да си поръчаш земновлажен бетон.
шоп - майстор
Щом средствата са проблем не прави 20 см бетон, подложи камъни, строителни отпадъци или каквото имаш, вибрирай и 10 см ще са достатъчни. Нивото пак ще ти е като на съседа.
nikolov333 - майстор
Ако е равно и наклона е добър, може и изолация да сложиш..

Тема "Полагане бетон около къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: